Belorusko: Tajemná perla východní Evropy láká cestovatele

Belorusko

Belorusko, země východní Evropy, se nachází mezi Ruskem, Ukrajinou, Polskem a Litvou. Je to země s fascinující historií a bohatou kulturou. Belorusko bylo součástí Sovětského svazu po mnoho let, ale po jeho rozpadu se stalo nezávislou republikou. Dnes je Belorusko známé svými malebnými krajinnými scenériemi, poutavými muzei odrážejícími národní dějiny a přátelským lidem. V této zemi najdete mnoho zajímavostí a turistických atrakcí pro každého návštěvníka. V tomto článku se podíváme blíže na tuto krásnou a úchvatnou zemi východní Evropy - Belorusko.

Geografická poloha Beloruska

Belorusko se nachází východně od Polska, na východě sousedí s Ruskem, na jihu s Ukrajinou a na západě s Litvou a Lotyšskem. Země leží převážně na Velké běloruské nížině, která je součástí Východoevropské roviny. Nejvyšší horou v Belorusku je Dzyarzhynskaja Hara (345 m) a nejvýznamnější řekou je Dněpr, který protéká zemí ze severozápadu na jihovýchod. Tato poloha dává Belorusku strategickou pozici mezi východní Evropou a asijskými trhy.

Historie Beloruska

Historie Beloruska sahá až do 9. století, kdy sem přicházeli slovanští kmenové uskupení. V 10. a 11. století bylo území součástí Kyjevské Rusi a v roce 1569 se stalo součástí Polsko-litevské unie. Během první světové války bylo obsazeno německou armádou a po podepsání Versailleské smlouvy se stalo nezávislým státem.

V roce 1939 jej okupovala Sovětský svaz a Belorusko zůstalo pod jeho nadvládou až do rozpadu SSSR v roce 1991, kdy se stalo samostatným státem. V posledních letech se Belorusko potýká s politickými napětími a omezováním občanských svobod ze strany vlády prezidenta Lukašenka. Přestože má Belorusko bohatou historii, jeho současnost je velmi komplikovaná a nejistá.

Kultura a tradice

Bělorusko je země s mnoha kulturními kořeny a různorodými tradicemi. Od starověkých slovanských tradic přes vlivy sousedních zemí, jako jsou Polsko nebo Rusko, až po moderní umělecké směry, Bělorusko má bohatou kulturní historii. Nejpoužívanějším hudebním nástrojem v Bělorusku je například dudák (dudy) a lidové tance jsou stále oblíbené při slavnostních příležitostech. Kromě toho má Bělorusko také silnou uměleckou scénu, která produkuje talentované malíře, sochaře a literárníky. Mezi tradiční svátky patří například Maslenica (Den palačinek), kdy se slaví konec zimy a začátek jara, nebo Dzień Państwowości (Den nezávislosti), který se koná 3. července na oslavu vzniku samostatného Běloruska v roce 1944. V současnosti se snaží Běloruská vláda o obnovu tradiční běloruské kultury a jejich uznání ústředním tématem nacionální identity.

Přírodní krása Beloruska

Belorusko je země plná stříbrných řek, lesů a krásné přírody. Vzhledem k tomu, že polovina Beloruska je pokryta lesy, můžete si užít krásné výhledy na zelenou krajinu. Existuje mnoho přírodních rezervací v této zemi, které poskytují útočiště pro mnoho druhů zvířat a rostlin. Národní park Biełaviežskaja Pušča je nejznámější ze všech těchto oblastí a nachází se na hranicích s Polskem. Tento park nabízí návštěvníkům šanci vidět voly evropské, rysy a jeleny velké, stejně jako další druhy ptáků a savců. Kromě parku Biełaviežskaja Pušča existují další turistické atrakce jako jsou Národní park Naródnaja Hazieta a řeka Nioman s bohatou historií a malebnými scenériemi. Všechny tyto destinace ukazujíc krásu přírody Beloruše jsou ideálním cílem pro milovníky přírody a turisty hledajícím krásnou dovolenou.

Hlavní město Minsk

Hlavní město Běloruska je Minsk, které se nachází uprostřed země. Minsk je nejen politickým a administrativním centrem, ale také kulturním a hospodářským srdcem Běloruska. Město je plné historie a kultury a nabízí mnoho památek pro návštěvníky, jako například Národní muzeum běloruské historie a kultury, Národní uměleckou galerii či Katedrálu svatého Petra a Pavla. V současné době má Minsk více než 2 miliony obyvatel a patří mezi jedno z nejvýznamnějších měst východní Evropy.

Turistické atrakce v Belorusku

Belorusko nabízí mnoho turistických atrakcí, které přitahují návštěvníky z celého světa. Mezi nejznámější patří hrad Mir, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento krásný hrad se nachází jen pár kilometrů od Polska a je známý pro svou architekturu a historii. Další zajímavou atrakcí je Brestská pevnost, která hrála klíčovou roli v první světové válce a druhé světové válce. Dnes se jedná o památník s muzeem, kde si návštěvnící mohou prohlédnout různé exponáty z této doby. Krom toho mohou turisté navštívít také velmi populární národní park Belovežská Pusť, což je nejstarší les v Evropě s bohatstvím flóry a fauny. V tomto parku najdeme také nejznámější obyvatele Beloruska - bizoni evropští. Celkově tedy Belorusko nabídne nespočet zajímavých míst k návštěvě pro milovníky historie, kultury a především přírody.

Gastronomie Beloruska

Beloruská gastronomie je plná výjimečných chutí a pokrmů, které odrážejí kulturní dědictví této země. Mezi nejoblíbenější beloruské jídla patří draniki, což jsou bramborové placky plněné masem či houbami, borsch, tradiční polévka s řepou a zelím, smažený hering s cibulí a rajčaty, ale také kachna pečená s jablky či pirohy s brusinkami.

Mnoho beloruských pokrmů má svůj původ v chudých vesnických oblastech. Proto jsou používány jednoduché ingredience jako brambory, cibule a maso. Nicméně tyto pokrmy jsou velmi chutné a vydatné.

Dále musíme zmínit i beloruský alkoholický nápoj - kvas. Jedná se o fermentovaný nápoj z chleba, který je oblíben nejen mezi Belorusy, ale i v dalších post-sovětských zemích. Krom toho se v Belorusku vyrábějí také vodka a koňak.

Celkově lze tedy říci, že beloruská kuchyně nabídne každému návštěvníkovi mnoho zajímavých chutí a nových zážitků.

Tipy pro cestování po Belorusku

Belorusko je země s bohatou historií a tradiční kulturou, která se nachází východně od Evropy. Pokud plánujete cestovat po této zemi, následující tipy by Vám mohly být užitečné.

1. Vizum - Pokud chcete navštívit Belorusko jako turista, musíte získat turistické vízum před cestou. Nejdříve si tedy ověřte podmínky a požadavky pro obdržení víza do Beloruska.

2. Místní jídlo - Běloruské jídlo je nejen chutné, ale také velmi cenově dostupné. Zkuste tradiční pokrmy jako draniki (bramborové placky), smetankový dort nebo běloruské klobásy.

3. Hlavní město Minsk - Minsk je moderním hlavním městem Beloruska, které nabízí řadu památek a kulturních akcí. Nenechte si ujít navštívít Katedrálu Svobody nebo Národní umělecké muzeum.

4. Přirozená krása - Belorusko je často nazýváno "země tisíců jezer" kvůli svým krásným vodním plochám a lesům. Navštivte Národní park Biełaviežskaja Pušča nebo Národní park Nárečanskaja.

5. Místní lidé - Bělorusové jsou přátelští a pohostinní lidé. Pokud si s nimi budete chtít povídat, naučte se alespoň základy ruského jazyka, jelikož mnozí Belorusi používají ruštinu jako druhý jazyk.

Belorusko je země plná kouzla a krásné přírody. Dbejte na bezpečnostní opatření a respektujte místní tradice a zvyky během svého pobytu v této krásné zemi Východní Evropy.

Závěrem lze konstatovat, že Belorusko je země s mnoha tvářemi. Na jedné straně se jedná o zemi s bohatou historií a kulturou, na druhé straně čelí výzvám moderního světa a politickým turbulencím. Nicméně aspoň pro turisty stojí určitě za návštěvu, stejně jako pro obchodní partnery díky své strategické poloze mezi Rusko a evropskými zeměmi. Ať už je tedy motivace k cestování do této země jakákoli, určitě to bude nezapomenutelný zážitek plný nových zkušeností.

Publikováno: 10. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: belorusko | země východní evropy