Co čekat od svého prvního sjíždění řeky?

Chystáte se na divokou vodu? Tahle aktivita je nesmírně vzrušujícím a zábavným zážitkem, který ale není radno podceňovat. Voda je totiž živel a jedno zaváhání nebo špatný krok může pohodový zážitek proměnit v boj o holý život. Co můžete od své první jízdy čekat?

Obrovskou zkušenost

Vodácké řeky v ČR můžete samozřejmě sjíždět i bez předchozích zkušeností. V takovém případě je ale potřeba vyrážet ve větší skupince, kterou budou tvořit nejen začátečníci, ale také zkušení vodáci. Ti by měli skupinu začínat i uzavírat. Ti méně zkušení by měli být v jejím středu. Vždy je potřeba dodržovat takovou vzdálenost, abyste viděli na lodě před sebou! To samozřejmě neplatí pro úseky, kde je voda klidnější, řeka se klikatí a lodě pomalu plujíúzkém korytě. Tady naopak dbejte naopak na rozestupy.

Zábavu a adrenalin

Během jízdy počítejte s pořádnou porcí zábavy i adrenalinu. Jak jsme již zmínili výše, sjíždění zahraničních i českých řek je perfektní zábavou, pokud jedete s někým zkušenějším. Protože je ale voda živel, je potřeba se k ní jako k živlu chovat. Na vodu nikdy nevyrážejte za špatného počasí nebo ve chvíli, kdy předpověď slibuje bouřky, či průtrže. Vždy se také řiďte pokyny obsluhy půjčovny raftů nebo lodí, kde jste si půjčili potřebné vybavení a toho nejzkušenějšího z posádky.

Prověření vlastních schopností

Ještě před tím, než na vodu vyrazíte, zjistěte si maximum informací o konkrétní řece, ale i trase, kterou hodláte sjíždět. Spoustu cenných údajů najdete v nejrůznějších fórech na internetu, ale řadu důležitých informací vám sdělí i v půjčovně lodí na Vltavě nebo jiné řece, kterou plánujete sjíždět. Řeka prověří vaše schopnosti z různých směrů, což vám umožní najít si nového koníčka nebo adrenalinovou zábavu.

Naučíte se spoléhat na ostatní

Je samozřejmě skvělé, pokud se můžete ve všem spolehnout sami na sebe. Během sjíždění divoké řeky to ale nebude pouze o vás, ale o celé skupině vodáků. Řeka vás naučí spoléhat se na ostatní, a to nejen při řízení lodi, ale také dopravení celé skupiny do cílové stanice, kde si můžete dát zasloužené pivko nebo skleničku kvalitního vína. A tady přidáme ještě jednu poslední radu – i když může část posádky během namátkové kontroly „nadýchat“, alkoholu se během plavby raději vyhněte!

Publikováno: 05. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun