Dobrodružství na Stezce Valaška: Tip na výlet v Beskydech

Stezka Valaška

Valašsko čeká

Valašsko, malebný region na východě České republiky, láká turisty svou krásnou přírodou, bohatou historií a folklórem. Návštěvníci se mohou těšit na procházky po hřebenech Beskyd, cyklovýlety malebnými údolími a ochutnávky tradičních valašských specialit, jako jsou frgály nebo kyselica. Region je protkán sítí turistických tras, které vedou kolem malebných roubených chalup, dřevěných kostelíků a dalších památek. Za návštěvu stojí například Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, hrad Hukvaldy nebo Pustevny s ikonickými stavbami od Dušana Jurkoviče. V zimě se Valašsko mění v ráj lyžařů, kteří zde najdou sjezdovky všech obtížností. Ať už hledáte aktivní dovolenou, relaxaci v přírodě nebo poznávání kulturního dědictví, Valašsko má co nabídnout.

Nejkrásnější stezka

V srdci České republiky se vine stezka, která bere dech. Není to jen tak ledajaká cesta, ale stezka lemovaná majestátními skalními útvary, hlubokými lesy a zurčícími potůčky. Každý krok je jako krok do pohádky. Vzduch je svěží a čistý, naplněný vůní borovic a smrku. Slunce sem tam prosvítá skrze koruny stromů a vytváří tak magickou atmosféru.

Na této stezce se čas zastaví. Ztratíte se v kráse okolní přírody a zapomenete na starosti všedního dne. Ať už jste vášniví turisté nebo jen hledáte klidné místo k odpočinku, tato stezka vás okouzlí.

Trasa a náročnost

Celá trasa měří přibližně 10 kilometrů a je považována za středně náročnou. Cesta vede převážně po zpevněných lesních cestách s mírným převýšením, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme však pevnou turistickou obuv, jelikož některé úseky mohou být po dešti blátivé.

Na trase narazíte na několik informačních tabulí, které vám přiblíží historii a zajímavosti oblasti. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu, protože po cestě nenarazíte na žádné občerstvení.

Pro ty, kteří by chtěli trasu absolvovat na kole, upozorňujeme, že jízda na kole je zde zakázána.

Kdy vyrazit

Nejlepší období pro návštěvu České republiky je na jaře nebo na podzim, kdy je počasí mírné a davy turistů menší. Jaro (duben až květen) přináší do země rozkvetlé květiny a příjemné teploty. Podzim (září až říjen) nabízí úchvatné barvy listí, zejména v českých lesích a parcích.

Letní měsíce (červen až srpen) jsou nejteplejší a nejsušší, ale také nejrušnější. Pokud vám nevadí davy turistů a vyšší ceny, léto je skvělou dobou pro návštěvu Prahy a dalších populárních destinací. Zimní měsíce (prosinec až únor) jsou chladné a zasněžené, ale nabízejí kouzelnou atmosféru, zejména v období adventu a Vánoc. Zimní sporty, jako je lyžování a snowboarding, si můžete užít v Krkonoších a dalších horských oblastech.

Co s sebou

Na cestu se vždycky hodí být připravený! Co si sbalit záleží na typu výletu a ročním období. Vždycky se ale bude hodit pohodlná obuv a oblečení, do kterého se vejdeš i s další vrstvou. Nezapomeň na pláštěnku, ať tě nepřekvapí žádná přeháňka. Dále se ti bude hodit malý batůžek na svačinu, pití a nezbytné drobnosti. Nezapomeň na opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy, obzvlášť v letních měsících. Pokud se chystáš do přírody, je dobré mít s sebou repelent proti hmyzu. Ať už se chystáš kamkoliv, nezapomeň na nabitý telefon a powerbanku.

Tipy na ubytování

Praha nabízí nepřeberné možnosti ubytování pro každý rozpočet. Pokud toužíte po luxusu, zvolte jeden z pětihvězdičkových hotelů v centru města, jako je Mandarin Oriental Prague nebo Four Seasons Hotel Prague. Nabízejí dechberoucí výhledy, špičkové wellness a gurmánské restaurace. Pro cestovatele s menším rozpočtem se hodí útulné penziony a apartmány v klidnějších částech Prahy, například na Vinohradech nebo v Holešovicích. Skvělou volbou jsou také moderní hostely, které nabízejí cenově dostupné ubytování v soukromých pokojích i sdílených dorms. Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Nezapomeňte ochutnat

Ať už se chystáte do kterékoli části této krásné země, nenechte si ujít příležitost ochutnat tradiční speciality. Začněte třeba u svíčkové na smetaně s houskovým knedlíkem, která vás zahřeje na duši i na těle. Pro milovníky polévek je tu kulajda s houbami a koprem nebo česnečka s krutony. A co teprve vepřové koleno s křupavou kůrkou a zelím, to je teprve zážitek! Nezapomeňte ani na sladkou tečku na závěr. Ochutnejte nadýchané buchty s mákem, tvarohem nebo povidly, případně si dejte trdelník s vanilkovou zmrzlinou.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: stezka valaška | turistická stezka v beskydech