Falklandy: Tajemné ostrovy v Atlantském oceánu lákají dobrodruhy a milovníky přírody

Falklandy

Falklandy, také známé jako Malvínské ostrovy, jsou skupinou ostrovů nacházejících se v jižním Atlantiku. Tyto ostrovy mají zajímavou historii a neustále probíhající spor o jejich suverenitu. Navzdory tomu jsou Falklandy fascinujícím místem pro příznivce přírodního krásy a zvídavých cestovatelů. V tomto článku se podíváme na historii i současnost tohoto místa, jeho geografickou polohu, zajímavosti a turistické atrakce.

Geografická poloha Falklandských ostrovů

Falklandy jsou souostrovím tvořeným dvěma většími a mnoha menšími ostrovy, které se nacházejí v jižní části Atlantského oceánu. Leží přibližně 480 km východně od pobřeží Argentiny a 12 700 km západně od Spojeného království. Tato poloha dala ostrovům strategický význam pro letectví a námořní dopravu mezi Jižní Amerikou a Antarktidou, což bylo důležité i během druhé světové války. Dnes jsou Falklandy známé jako turistická destinace s divokou a neotřelou přírodou plnou ohromujících scenérií.

Historie Falklandských ostrovů

Historie Falklandských ostrovů sahá až do 16. století, kdy byly objeveny evropskými mořeplavci. Ostrovy byly pod nadvládou Španělska a Francie, avšak během 18. století je Britové obsadili a ovládli. V roce 1982 se na ostrovech odehrála válka mezi Argentinou a Spojeným královstvím, kterou nakonec vyhráli Britové. Od té doby jsou Falklandské ostrovy britským zámořským územím s vlastní vlajkou, hymnou a správním systémem. Historie Falklandských ostrovů je značně komplikovaná a dodnes se vztahy mezi Argentinou a Velkou Británií ohledně těchto ostrovů neustále napínají.

Přírodní krása Falklandských ostrovů

Falklandské ostrovy jsou neuvěřitelným příkladem nádherné přírodní krásy. Nachází se na samém jihu Atlantského oceánu a nabízejí úchvatné výhledy na zelené pláně, modré mořské vody a majestátné hory. Turisté, kteří sem přijedou, ocení nejen krásnou scenérii, ale také pestrý živočišný svět - na ostrovech totiž žije mnoho různých druhů ptáků a mořských savců jako jsou tučňáci, albatrosi či tuleni. Pro milovníky outdoorových aktivit pak Falklandy nabízí skvělé podmínky pro pěší turistiku či rybaření. Pokud toužíte po dobrodružství v jedinečné krajině, je pro vás určitě Falklandské ostrovy tou správnou volbou!

Fauna a flóra Falklandských ostrovů

Fauna a flóra Falklandských ostrovů je unikátní a rozmanitá. Ostrovy jsou domovem mnoha endemických druhů, tj. druhů, které se vyskytují pouze zde. Mezi nejpozoruhodnější patří již zmínění tučňáci - přes 95% celkové populace tučňáků žije právě na Falklandách. Kromě nich zde najdeme například i albatrosy, racky, racek antarktický nebo terejovce.

Co se týče dalších živočišných druhů, existuje na ostrovech celá řada endemitů savčí říše. Jmenujme např. Pudu pampový - nejmenší jelen na světě, nebo slanokožce typu rodu Lobodon či Hydrurga.

Flóra Falklandských ostrovů je ovlivněna chladným a vlhkým klimatem atlantského oceánu. Dominujícím biotopem jsou rašeliniště s porosty mechů a lišejníků, dále pak bažiny s trsnatými travinami (mj. pochází odtud vsinec). Na březích moře pak rostou různé druhy liliovitých rostlin.

V souvislosti s ekonomickou exploatací ostrovů je však fauna a flóra Falklandských ostrovů narušována a ohrožována invazivními druhy, jako jsou krysy nebo kozy.

Kulturní dědictví Falklandských ostrovů

Falklandské ostrovy jsou známé nejen svým strategickým významem, ale také kulturním dědictvím. V této oblasti nalezneme mnoho zajímavých příkladů historických památek, zvláště těch pocházejících z koloniální éry. Mezi nejznámější kulturní památky patří například britské pevnosti, starobylé kostely a kláštery, které nám ukazují život na Falklandských ostrovech v minulých staletích. Důležité místo zaujímají také tradiční lidové slavnosti a festivaly, kde se místní obyvatelstvo zakládá na udržování svých kořenů a tradic. Celkově lze říci, že kulturní dědictví Falklandských ostrovů je velmi pestré a fascinující pro turisty i milovníky historie.

Hlavní města Falklandských ostrovů

Hlavním městem Falklandských ostrovů je Port Stanley, který se nachází na východním pobřeží ostrova East Falkland. Toto město má asi 2 500 obyvatel a je největším sídlem na celých ostrovech. Kromě toho existuje několik menších vesnic roztroušených po celém souostroví, jako jsou například Fox Bay, Goose Green a Darwin. Celkově mají Falklandy poměrně malou populaci a v zásadě jsou řídce osídlené.

Turistické atrakce a aktivity na Falklandských ostrovech

Falklandské ostrovy jsou jedinečným turistickým cílem pro milovníky přírody a historie. Mezi nejznámější atrakce patří návštěva kolonií tučňáků, kteří zde žijí v obrovských počtech. Dále můžete navštívit historickou pevnost na ostrově Stanley, která hrála důležitou roli při ochraně ostrovů během války o Falklandy v roce 1982. Pro dobrodružnější turisty je pak určena možnost treku po divoké krajině a pozorování endemických druhů rostlin a zvířat, které se na těchto ostrovech vyskytují pouze zde. Celkově lze říci, že Falklandské ostrovy nabízejí neopakovatelný zážitek pro každého návštěvníka, který hledá neporušenou přírodu a historii plnou dobrodružství.

Gastronomie Falklandských ostrovů

Gastronomie Falklandských ostrovů je v mnoha ohledech ovlivněna britskou kuchyní, ale zároveň se zde objevují i prvky typické pro region Jižní Ameriky. Mezi nejznámější speciality patří ryby, jako jsou tresky a tuňáci, ale také jeleni a ovce, které na ostrovech často chovají. Kromě toho se na talířích falklandských restaurací objevuje i maso králíků, zajíců a divokých prasat.

Místním lahůdkou je také koroptev falklandská, jedna ze dvou endemických druhů ptáků na ostrovech. Tento druh se loví tradičním způsobem s pomocí psů a váže se k němu dlouhá historie odlovu pro potravu.

Kuchyně Falklandských ostrovů nenabízí přehnanou extravaganci, ale spoléhá na kvalitní suroviny připravené jednoduchými způsoby. Tyto lahodné pokrmy si mohou návštěvníci vychutnat v rámci mnoha gastropubů a restaurací, které najdeme například v hlavním městě Stanley nebo dalších menších obcích na ostrovech.

Praktické informace pro cestování na Falklandské ostrovy

Pokud plánujete cestovat na Falklandské ostrovy, je důležité být připraven na mnoho faktorů. Zde jsou některé praktické informace, které vám pomohou plánovat a uskutečnit vaši cestu.

1. Viza: Pro vstup na Falklandské ostrovy není potřeba vízum, pokud pobýváte zde méně než 4 týdny. Pasažérům se ale doporučuje kontrolovat nejnovější požadavky na víza před odjezdem.

2. Doprava: Na Falklandských ostrovech je možné pohybovat se pouze po silnicích a letištích. Vzhledem k jejich poloze v Atlantském oceánu budete muset nejprve letět do Chile, Brazílie nebo Argentiny a odtud letecky pokračovat na Falklandy.

3. Počasí: Nenechte se mýlit teplotami uvedenými online – kvůli silným větrům se mohou zdát teploty nižší. Berte s sebou vhodné oblečení pro změnlivé počasí.

4. Finanční záležitosti: Místní měna je falklandská libra (FKP), ale také jsou akceptovány britské libry (GBP). Je nutné si pořídit hotovost před cestou, protože zde není mnoho bankomatů nebo směnáren.

5. Místní kultura: Falklandské ostrovy jsou britským závislým územím, což ovlivňuje místní kulturu. Většina obyvatel hovoří anglicky a striktně dodržují britské zvyklosti.

6. Zdravotní rizika: Na Falklandských ostrovech není téměř žádné riziko spojené s nemocemi přenášenými hmyzem nebo malárií. To však neznamená, že byste neměli být opatrní a brát si s sebou dostatek léků na přesné potřeby.

S touto základními informacemi bude vaše cesta na Falklandské ostrovy o něco snazší a pohodlnější.

Závěrem lze říct, že otázka národní suverenity nad Falklandy je stále velmi kontroverzní a nevyřešená. I přesto, že Spojené království si drží kontrolu nad těmito ostrovy již po mnoho let, Argentina stále trvá na svých nárocích. Politické napětí mezi oběma zeměmi se tak udržuje a vzhledem k bohatým ložiskům ropy a plynu v okolí Falklandů to zůstane důležitou otázkou i pro další generace. Nicméně pro místní obyvatele, kteří si přejí setrvat pod britskou vlajkou, jsou ostrovy jejich domovem a identitou.