Kitzbühel - Perla Alp s nekonečnými možnostmi pro turisty

Kitzbuhel

Kitzbuhel je malebné město nejen pro lyžaře a turisty, ale i pro milovníky horského prostředí. Nachází se v Tyrolsku, v Rakousku. Je to typické rakouské městečko s úzkými uličkami a klasickou architekturou, stojící pod velkým horským masivem Kitzbühler Hornu. Je oblíbenou destinací pro ty, kteří hledají kombinaci sportování a relaxace v překrásném alpském prostředí. S nadcházejícím zimním obdobím se už nyní tisíce turistů těší na svůj pobyt v této krásné lokalitě.

Historie Kitzbuhelu

Historie Kitzbuhelu sahá až do 9. století, kdy byla tato oblast osídlena bavorskými kmeny. V 13. století se Kitzbuhel stalo významným obchodním centrem a sídlem biskupa z Salcburku. V průběhu dalších staletí se město rozrůstalo, zejména díky těžbě stříbra a olověných rud v okolních horách.

V 19. století začali turisté objevovat krásy Kitzbuhelu a mnoho z nich si zde postavilo letní sídla. V roce 1893 bylo otevřeno první lyžařské středisko v Alpách právě v Kitzbuhelu, což položilo základy pro rozvoj této atraktivní turistické destinace.

Během druhé světové války byly v okolí Kitzbuhelu vybudovány vojenské fortifikace a nacistická vláda plánovala vybudovat v tomto regionu gigantickou pevnost na obranu proti spojeneckým silám.

Po válce se Kitzbuhel rychle vrátilo ke svému původnímu charakteru lázeňského střediska s bohatou historií a přátelskou atmosférou. Dnes je to oblíbená turistická destinace s mnoha aktivitami v letních i zimních měsících, jako je turistika, cyklistika, lyžování a snowboarding.

Geografická poloha

Kitzbuhel je malebné rakouské městečko nacházející se v Tyrolsku, v blízkosti hranic s Německem. Leží v nadmořské výšce 800 metrů a jeho okolní krajina je známá svou malebností a překrásnými výhledy na horské vrcholky. Kitzbuhel se nachází na úpatí Kitzbühelských Alp, které nabízejí nejenom krásné turistické trasy a cyklostezky, ale také lyžařské středisko s nejdelší sjezdovkou v Rakousku. Díky své geografické poloze je Kitzbuhel oblíbeným cílem turistů po celý rok, kteří sem přijíždějí za aktivní dovolenou nebo relaxací v nádherném horském prostředí.

Klima a přírodní krásy

Městečko Kitzbühel, nacházející se v srdci rakouských Alp, je proslulé nejen svými lyžařskými areály, ale také překrásnou přírodou a zachovalým klimatem. Toto horské středisko láká turisty ze všech koutů světa nejen kvůli perfektním podmínkám na lyže či snowboard, ale i kvůli malebnému okolí. Okolo Kitzbühelu se rozkládají nádherná zasněžená údolí, prudké řeky a tajuplné lesy, které rozhodně stojí za to navštívit. Díky svému nadmořskému výškovému položení má Kitzbühel velmi příjemné podnebí - horké letní dny mohou být osvěženy lehkým horským vánkem a zimy jsou tu strmější než u nás doma. Pokud hledáte kombinaci krásného prostředí s možnostmi lyžování a dalších sportovních aktivit, pak je Kitzbühel tou správnou volbou pro váš dovolenkový pobyt.

Turistické atrakce

Kitzbuhel je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Rakousku díky svému bohatému kulturnímu dědictví a nádherným turistickým atrakcím. Mezi ty nejoblíbenější patří lyžařská oblast Kitzbühel Alps, která nabízí více než 170 kilometrů sjezdovek. Turisté také rádi navštěvují malebné historické centrum města se svými úzkými uličkami, malými trhy a zachovalou architekturou. Další zajímavostí jsou tradiční alpské restaurace a kavárny, kde lze ochutnat horskou kuchyni a zahřát se po celodenním pobytu na čerstvém vzduchu. Pro milovníky sportu pak stojí za návštěvu moderní stadion ledního hokeje Eisstadion Kitzbühel, který hostil i mezinárodní turnaje. Celkově je Kitzbuhel skvělou volbou pro ty, kteří chtějí strávit aktivně dovolenou v krásné alpské krajině plné historie a tradic.

1. Hahnenkamm

Hahnenkamm je jedním z nejikoničtějších návrší v rakouském lyžařském středisku Kitzbühel. Tuto legendární horskou linku mohou lyžaři projet pouze jednou ročně, během nejslavnějšího závodu Světového poháru v alpském lyžování, který se koná každý lednový víkend. Hahnenkamm si ale udržuje své kouzlo po celý rok jako vyhledávané místo pro turistické výlety. Vyšlapat na vrchol 1 712 metrů nad mořem je obtížné, ale následující výhled na okolní vrchy násobí cenu každého kroku a potu.

2. Středověké město

Kitzbuhel, malebné rakouské městečko na úpatí Alp, se pyšní nejen svým lyžařským střediskem a lázeňskými službami, ale také svou bohatou historií. V průběhu 2. století vzniklo jako římská osada a později se stalo významným středověkým městem. Jeho historické centrum je plné kamenických domů a kostelů s barokními prvky, které připomínají slavné období města. Pro turisty je to ideální místo ke skvělému odpočinku a poznání historie zároveň.

3. Golfová hřiště

Kitzbuhel je jednou z nejvýznamnějších turistických destinací v Rakousku a rozhodně stojí za návštěvu pro milovníky golfového sportu. Na území Kitzbuhelu se nachází hned tři golfová hřiště - Eichenheim Golf Club, Golf Club Kitzbühel Schwarzsee-Reith a Golf und Countryclub Rasmushof. Všechna tři hřiště jsou situována v nádherných krajinách s panoramatickými výhledy na okolní Alpy. Tato místa nabízejí příjemné podmínky pro golfisty různého věku a úrovně zdatnosti. Hřiště jsou vybavena moderním vybavením a kvalifikovanými trenéry, což umožňuje trénování a zdokonalování techniky hráčů. Pro ty, kteří se chtějí unavit po celodenním golfu, jsou k dispozici luxusní wellnes centra a restaurace s místními specialitami. Celkově lze říci, že golfová hřiště v Kitzbuhelu jsou ideálním místem pro strávení aktivní dovolené plné čerstvého vzduchu, pohybu a sportovních zážitků.

Zimní sporty v Kitzbuhelu

Kitzbuhel je známý nejen svými letními aktivitami, ale také zimními sporty. Několik desítek kilometrů sjezdovek uvítá jak začátečníky, tak i zkušené lyžaře. V Kitzbuhelu se rovněž konají různé zimní sportovní akce pro fanoušky extrémnějších sportů, jako třeba skok na lyžích nebo sjezd na běžkách. Kromě toho se v místech v okolí Kitzbuhelu nachází i mnoho tras pro běh na lyžích a sněžné túry, což láká především ty, kteří hledají klidnou zimní atmosféru daleko od shonu lyžařských středisek. Celkově lze tedy říci, že Kitzbuhel patří mezi nejvýznamnější evropská zimní centra a sem určitě stojí za to vyrazit na dovolenou.

1. Lyžování

Kitzbuhel je známý především jako turistická destinace pro zimní sporty, a zejména pro lyžaře. Tato malebná horská oblast nabízí nejen nádherné výhledy, ale také skvělé lyžařské tratě různých obtížností. Kitzbuhel se může pochlubit nejen svými širokými sjezdovkami, ale i dlouhými běžeckými tratěmi a téměř 200 kilometrů značených tras pro skialpinismus. Své si zde určitě užijí i milovníci snowboardingu a freeridu. Na své si přijdou jak začínající lyžaři, tak i ti zkušení, kteří hledají adrenalinové zážitky na strmých svazích v dokonalém prostředí Alp.

2. Snowboarding

Kitzbuhel je pro mnoho turistů synonymem pro lyžování, ale také pro snowboarding. Tento adrenalinový sport se stává čím dál populárnějším a snadno se pochopí, proč. Sněhové parky s různými překážkami, skoky a raily zde najdou své místo. Okolní hory nabízejí ideální terén pro freeridery, kteří vyhledávají neznačené trasy a sjezdy mimo upravené tratě. Kromě toho jsou v Kitzbuhelu k dispozici i instruktoři, kteří pomohou začátečníkům naučit se základy a zdokonalit techniku. Snowboarding v Kitzbuhelu je jednou z atrakcí, která každoročně přiláká mnoho návštěvníků a poskytuje jim nezapomenutelný zimní zážitek.

3. Běžkování

Běžkování je v Kitzbuhelu v Rakousku velmi populární aktivita. Mnoho turistů sem přijíždí právě kvůli nabídce lyžařských sjezdovek a běžeckých tratí. Kromě klasického stylu je zde možné si užít také skatingovou techniku. Pro milovníky dlouhých tras je tu nachystána 32 km tratí, z nichž některé vedou přes malebné lesy a louky. Ti, kteří preferují rychlost a soutěžení, mohou navštívit jednu z nejobtížnějších tratí FIS Nordic World Cupu v Kitzbuhelu. Během běžeckého tréninku mohou sportovci obdivovat krásné horské scenérie a po vyčerpání se odměnit relaxací na wellness centru nabízejícím sauny a masáže.

Letní aktivity

Když si lidé představí Kitzbuhel, často se jim vybaví zimní sezóna s množstvím lyžařských tratí a snowboardových parků. Nicméně, i v letních měsících najdou návštěvníci mnoho zábavných aktivit, které si mohou užít. Turistické stezky nabízejí nádherné výhledy na horskou krajinu, cyklostezky vedou křivolakými lesy a kolem malebných jezer. K tomu je tu možnost hrát golf na profesionálních hřištích nebo zkoušet adrenalinové sporty jako rafting, paragliding a bungee jumping. Pokud hledáte odpočinek, doporučuje se navštívit lázně nebo si užít piknik na jedné z mnoha pláží kolem jezer a řek. Bez ohledu na vaše preference, Kitzbuhel nabídne mnoho letních aktivit pro celou rodinu.

1. Turistika

Kitzbühel je především známý jako významná turistická destinace pro milovníky hor a lyžování. Nachází se v Tyrolsku a nabízí mnoho různých aktivit a atrakcí pro návštěvníky z celého světa. Kromě sjezdovek, na kterých se pravidelně konají závody Světového poháru, mohou turisté navštívit i muzea, kostely, historické budovy a další kulturní památky. V létě pak mohou využít krásné cyklostezky či si užít relaxaci na jednom z mnoha golfových hřišť. Kitzbühel je opravdu skvostem alpského regionu a stojí za to jej navštívit.

2. Cykloturistika

Kitzbuhel je významnou turistickou destinací, která se může pochlubit nejen lyžařskými sjezdovkami, ale také skvělými podmínkami pro cykloturistiku. V oblasti Kitzbuhelu a jeho okolí najdete nespočet krásných cyklistických tras, které vedou jak po rovinatém terénu, tak i v kopcovitém terénu s krásnými výhledy na alpskou krajinu. Cyklomaraton Kitzbüheler Horn patří mezi nejznámější a nejtěžší závody pro amatérské cyklisty v Rakousku a každoročně přiláká stovky nadšených účastníků. Pro ty odvážné jsou k dispozici zábavné bike-parky s různými obtížnostmi a adrenalinovým zážitkem při průjezdu překážkovými tratěmi. Kdo má raději pohodlnou jízdu bez vysokých nároků na kondici, může si půjčit elektrokolo a projet si tak nádhernou krajinu bez velkého namáhání.

3. Jízda na koni

Kitzbuhel, známé alpské letovisko v Rakousku, nabízí kromě skiareálů a horských túr také nezapomenutelné zážitky s koňmi. Jízda na koni je tu oblíbenou aktivitou pro turisty i místní obyvatele. Ti mají možnost projet se po krásných horských cestách nebo navštívit tradiční horskou chatu na koni. Pro ty odvážnější je připravena také nabídka nočních jízd pod hvězdami. Kromě toho si mohou návštěvníci užít i ukázek westernového stylu jízdy či terénních soutěží s koňmi. Jízda na koni v Kitzbuhelu rozhodně stojí za to zařadit do plánu svých aktivit při pobytu v této malebné alpské destinaci.

Kulturní události

Kitzbuhel je nejen turistickou destinací, ale také kulturním centrem Rakouska. Pravidelně se zde konají různé kulturní události, které lákají návštěvníky z celého světa. Například každoročně v lednu se zde pořádá slavný Hahnenkamm závod, který přiláká mnoho fanoušků lyžování. Kromě toho se v Kitzbuhelu pořádají i další sportovní a společenské akce, jako jsou například golf turnaje či hudební festivaly. V letních měsících si návštěvníci mohou užít kulturní program na venkovních festivalech a koncertech pod širým nebem. Vzhledem k bohaté historii a tradičnímu charakteru města se v Kitzbuhelu konají i různé oslavy a slavnosti spojené s tradičními rakouskými hodnotami a zvyky.

1. Hahnenkamm závody

Jeden z nejznámějších a nejtěžších závodů v alpském lyžování, Hahnenkamm, se každoročně koná v rakouské obci Kitzbühel. Tento sportovní event přitahuje tisíce fanoušků z celého světa a dělá z Kitzbühelu nejen turistickou destinaci, ale i místem setkání s největšími hvězdami světa alpského lyžování. Trasa Hahnenkamm závodů je pro lyžaře velmi náročná, což přináší divákům napínavou a adrenalinem nabitou atmosféru. Kromě samotného sportu nabízí Kitzbühel také ty najlepšie lyžařské areál, malebnou horskou přírodu a bohatý kulturní program.

2. Filmový festival

Kitzbuhel každoročně hostí mnoho kulturních akcí, mezi nimiž se významné místo určitě zasluhuje filmový festival. Tento festival nabízí možnost vidět nejnovější snímky z celého světa a přitahuje návštěvníky z celého regionu. Svou krásou a půvabem nejenže přitahuje filmové fanoušky, ale i celebrity, kteří rádi tráví čas na této malebné turistické destinaci. Kitzbuhel tak v průběhu festivalu nabídne skvělou atmosféru plnou kultury a společenských událostí.

3. Tradiční festivaly

Kitzbuhel je nejen populární turistickou destinací pro své lyžařské středisko, ale také nabízí mnoho tradičních festivalů během celého roku. Mezi nejznámější patří například Kitzbühelský horský ples, který se koná každoročně v lednu a nabízí hostům možnost ztančit si na vrcholu hory s nádherným výhledem na panorama Alp. Dalším oblíbeným festivalem je Července tyrolských folkloristických dnů, které nabízejí zábavu pro celou rodinu. Tyto tradiční slavnosti přinášejí kulturu a historii regionu představením místního umění a řemesla, ukázek tanců a hudby a regionální kuchyni. Nezáleží na tom, kterou dobu v roce navštívíte Kitzbuhel - vždy zde najdete nějakou formu tradičního festivalu, který Vás pobaví i poučí o tamní kultuře.

Gastronomie v Kitzbuhelu

Gastronomie v Kitzbuhelu je rozmanitá a nabízí návštěvníkům mnoho možností, jak si pochutnat na tradičních rakouských specialitách i mezinárodní kuchyni. Ve městě najdete mnoho kaváren, restaurací a hospůdek s přátelskou atmosférou a vynikajícím jídlem. Mnoho z nich má také krásné zahrady, kde se můžete pohodlně usadit za slunečného dne a vychutnat si své jídlo s panoramatickým výhledem na okolní hory. Doporučujeme ochutnat například tradiční vídeňskou šneci polévku, Wiener Schnitzel nebo Tafelspitz - vařené hovězí maso s chřestem a bramborami. Pro milovníky sladkostí je tady samozřejmě také mnoho sladkých dobrot jako Sachertorte nebo Kaiserschmarren - dezerty, které rozzáří oči každému gurmánovi.

1. Místní speciality

Kitzbühel je známý nejen pro své nádherné lyžařské tratě, ale také pro místní speciality. Jedním z nejoblíbenějších pokrmů je Tiroler Gröstl, směs vařených brambor, cibule a hovězího masa podávaná s volským okem. Další lahodou jsou Kaiserschmarren, tradiční rakouské palačinky podobné lívancům, které se servírují se švestkovým kompotem. K tomu si můžete dopřát sklenici lokálního vína z oblasti Tyrolska. Pokud chcete ochutnat opravdovou kitzbühelskou specialitu, určitě si nenechte ujít nedělní trh na Hahnenkammu, kde se prodávají čerstvé farmářské produkty a regionální pochoutky.

2. Restaurace a kavárny

V turistické destinaci Kitzbühel se nachází mnoho restaurací a kaváren, které nabízejí širokou škálu gastronomických zážitků. Od tradičních rakouských specialit, jako je Wiener Schnitzel či Kaiserschmarrn, přes moderní kuchyni s využitím lokálních surovin až po mezinárodní pokrmy, které uspokojí chutě návštěvníků ze všech koutů světa. V mnoha podnikách si můžete vychutnat skvělou kávu a dezerty, nebo si dopřát koktejl s výhledem na začínající zasněžené kopce. Restaurace a kavárny jsou oblíbeným cílem nejen turistů, ale také místních obyvatel v okolních vesnicích.

Ubytování a doprava

Kitzbuhel je vyhlášenou turistickou destinací, která nabízí mnoho možností pro ubytování i dopravu. V samotném městě najdete rozmanité typy ubytování - od luxusních hotelů a apartmánů po levnější hostely a penziony. V okolí Kitzbuhelu se nachází také mnoho horských chat a chalup, které mohou být zajímavou alternativou pro ty, kteří hledají autentický horský zážitek.

Co se týče dopravy, Kitzbuhel je dobře přístupné jak autem, tak vlakem. Pro návštěvníky z vzdálenějších lokalit je nejlepší letět na letiště v Mnichově nebo ve Vídni a odtud pokračovat do Kitzbuhelu vlakem nebo autobusem. Samotné město pak nabízí velmi dobré spojení i s dalšími atraktivními turistickými destinacemi v oblasti, jako jsou např. Zell am See nebo St. Johann in Tirol.

Pro milovníky lyžování je navíc k dispozici vynikající lyžařský areál s více než 200 km sjezdovek a moderním lanovkovým systémem, který umožňuje snadný přístup na vrcholy hor. Nejen zimní sporty, ale i letní turistika nebo cykloturistika jsou v Kitzbuhelu velmi populární a nabízejí návštěvníkům možnost objevovat krásy této horské oblasti po celý rok.

1. Hotely a penziony

Kitzbuhel je jednou z nejžádanějších turistických destinací v Alpách. Toto město nabízí širokou škálu hotelů a penzionů, které jsou ideálním zázemím pro rekreaci a odpočinek. Mnoho z nich se nachází přímo v centru města a nabízí tak snadný přístup k všem atrakcím, restauracím a obchodům. Některé hotely mají své relaxační centra s bazény, saunami a masážními službami, což je ideální pro ty, kteří hledají ještě více pohodlí během svého pobytu. Penziony jsou pak často menší a majitelé se o hosty postarají osobněji. Celkově lze říci, že Kitzbuhel má pro každého návštěvníka vhodné ubytování podle jeho preferencí i rozpočtu.

2. Veřejná doprava

V Kitzbuhelu, oblíbené turistické destinaci v Rakousku, je veřejná doprava plně dostupná a může být skvělou možností pro pohodlné cestování po okolí. Místní autobusová linka jezdí po celém městě i do okolních obcí a lyžařských středisek, což umožňuje turistům snadný přístup k nejlepším místům na lyžování. Kromě toho zde najdete také železniční stanici, která propojuje Kitzbuhel s jinými rakouskými městy a zeměmi v regionu Alpy. Díky vysoce kvalitní veřejné dopravě si tedy mohou návštěvníci užít co nejvíce ze svého pobytu v této malebné alpské oblasti.

Praktické informace

Pokud se chystáte navštívit Kitzbühel, je dobré vědět několik praktických informací o této turistické destinaci. Pro pohodlnou dopravu do Kitzbühelu můžete využít letiště v Mnichově nebo Salcburku a odtud pokračovat vlakem nebo autobusem. V samotném městě si pak můžete pronajmout auto, ale přesto doporučujeme prozkoumat okolní krajinu pěšky nebo na kole.

V zimním období je Kitzbühel ideálním místem pro lyžaře a snowboardisty, protože zde najdete celkem 170 km sjezdovek a 32 km běžeckých tras. Pokud nemáte vlastní lyže nebo další vybavení, nemusíte se bát – ve městě jsou k dispozici půjčovny sportovního vybavení a také školy lyžování.

V létě vám Kitzbühel nabídne krásné panoramatické výhledy na Alpy, možnosti pro horskou turistiku a cykloturistiku, golfové hřiště a další atrakce. Na zvláštní zážitek se můžete vydat na nejvyšší vrchol Kitzbühelských Alp – Grossglockner (3 798 m n. m.).

Pokud hledáte ubytování, ve Kitzbühelu najdete širokou nabídku hotelů, apartmánů a penzionů. Ve městě se nachází také řada restaurací s tradičními rakouskými specialitami i mezinárodní kuchyní.

V Kitzbühelu platí euro a většina obchodů a restaurací přijímá platební karty. Místní jazyk je němčina, ale v turisticky zaměřených částech najdete personál mluvící anglicky. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo potřebujete pomoc, informační centrum vám rádo poradí.

1. Počasí a oblečení

Kitzbuhel je oblíbenou turistickou destinací, která láká především lyžaře a snowboardisty. Pokud se chystáte na dovolenou do této oblasti, měli byste být připraveni na různorodé počasí. V zimě se zde často vyskytují sněhové bouře a teploty mohou klesat pod -10 °C. Proto je důležité si přibalit dostatečné vrstvy oblečení - termoprádlo, fleecový svetr, bundu a nepromokavé kalhoty jsou nezbytností. V létě se pak počasí může měnit velmi rychle a prudce stoupající teploty během dne se mohou střídat s deštivými obdobími. Zvláště pokud máte v plánu pěší turistiku nebo jiné outdoorové aktivity, určitě si vezměte s sebou multifunkční oblečení, které vám umožní regulovat teplotu během celého dne. Bez ohledu na roční období byste také neměli zapomenout na nepromokavou obuv a sluneční brýle jako ochranu proti silnému slunci a odleskům ze sněhu či hladiny vody.

2. Zdravotní péče

V Kitzbuhelu, populární rakouské turistické destinaci, je k dispozici vynikající zdravotní péče pro místní obyvatele i návštěvníky. Ve městě se nachází moderní nemocnice s širokou škálou specializovaných oddělení a vybavením, která poskytuje vysokou úroveň lékařské péče. Kromě toho jsou k dispozici také soukromé lékařské ordinace a lékárny. Pro cestovatele je důležité mít při cestách po Rakousku platný evropský průkaz zdravotního pojištění nebo si sjednat vhodné cestovní pojištění. Nicméně není třeba se obávat zhoršení svého zdravotního stavu na dovolené v Kitzbuhelu, protože místní zdravotnická zařízení jsou dobře připravena na poskytování kvalitní a bezpečné péče v případě potřeby.

3. Místní zvyky a tradice

Kitzbühel je nejen turistickou destinací s krásným okolím a bohatou historií, ale také místem plným zvyků a tradic. Kromě sportovních akcí, jako je například Světový pohár v alpském lyžování, se zde pořádají různé slavnosti a festivaly, které ukazují místní kulturu a tradice. Mezi nejznámější patří například tyrolský karneval Fasching či tradiční taneční večery, na kterých se setkávají místní i návštěvníci z celého světa. Zvyky se odrážejí i v kuchyni, kde si můžete vychutnat typická jídla jako špekáčky s knedlíkem či strudl s jablky. V Kitzbühelu tak máte při své návštěvě nejen možnost objevit krásy přírody, ale také poznat tradiční zvyky této malebné oblasti.

Celkově lze říci, že Kitzbuhel je ideální turistickou destinací pro všechny, kteří hledají krásné prostředí a mnoho možností aktivit. Nejenže zde najdete úchvatné výhledy na Alpy a malebná historická městečka, ale také nabídku lyžařských sjezdovek, cyklistických tras a nejrůznějších sportovních aktivit. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Kitzbuhelu, můžete si být jisti tím, že nebudete zklamáni.

Publikováno: 23. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: kitzbuhel | turistická destinace