Makarská riviéra: Chorvatský ráj na dosah ruky

Makarská Riviéra

Sluncem zalitá Makarská riviéra

Makarská riviéra, perla Jadranu, láká k návštěvě svými sluncem zalitými plážemi, křišťálově čistým mořem a okouzlujícími městečky. Tato oblast Chorvatska je proslulá svými dlouhými slunečnými dny, s více než 2 700 hodinami slunečního svitu ročně. Díky pohoří Biokovo, které se tyčí nad pobřežím, je Makarská riviéra chráněna před studenými větry a nabízí tak ideální podmínky pro dovolenou plnou slunce a moře.

Na Makarské riviéře si přijdou na své milovníci pláží i aktivní turisté. Zatímco se budete slunit na oblázkových plážích a osvěžovat v azurovém moři, můžete obdivovat panoramatické výhledy na okolní ostrovy. Pro ty, kteří dávají přednost aktivnímu odpočinku, je zde možnost pěší turistiky v pohoří Biokovo, vodních sportů a cyklistiky.

Křišťálově čisté Jaderské moře

Jaderské moře je proslulé svou křišťálově čistou vodou, která láká turisty z celého světa. Tato průzračnost je dána několika faktory. Jaderské moře má nízký obsah živin, což omezuje růst řas a planktonu, které mohou kalit vodu. Díky své poloze v subtropickém pásmu s horkými léty a mírnými zimami je zde voda teplá a cirkuluje pomalu. To přispívá k usazování sedimentů a nečistot na dně moře. Navíc je Jaderské moře poměrně mělké, s průměrnou hloubkou pouhých 250 metrů, což umožňuje slunečnímu záření pronikat až ke dnu a dále omezovat růst řas.

Úchvatné pláže s oblázky

Česká republika se sice nemůže pyšnit rozlehlým pobřežím, ale i tak u nás najdete několik půvabných pláží s oblázky, které vám dopřejí příjemné osvěžení a relaxaci. Oblázkové pláže mají své nezaměnitelné kouzlo – oblázky hladké jako říční perly, šumění vln a křišťálově čistá voda vytváří jedinečnou atmosféru.

Na své si přijdou i milovníci vodních sportů. Oblázkové pláže jsou ideální pro šnorchlování, potápění nebo paddleboarding. Po dni stráveném aktivním odpočinkem si pak můžete vychutnat lahodnou večeři v některé z restaurací s výhledem na moře.

Malebná přímořská městečka

Česká republika sice nemá moře, ale to neznamená, že si nemůžeme užít krásy malebných přímořských městeček. Stačí nasednout do auta a vyrazit k našim sousedům, k Baltskému, Jaderskému nebo Středozemnímu moři. Chorvatsko s jeho členitým pobřežím a tisíci ostrovy nabízí nespočet okouzlujících městeček s úzkými uličkami, kamennými domy a romantickými přístavy. Itálie, země la dolce vita, láká na malebná městečka rozesetá po pobřeží Amalfi, Cinque Terre nebo na ostrovech Sardinie a Sicílie. A co teprve Řecko s jeho bělostnými domky s modrými okenicemi, tyrkysovým mořem a starobylými památkami? Ať už zvolíte jakoukoli destinaci, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát a zachytit tak krásu těchto kouzelných míst.

Pohoří Biokovo s úžasnými výhledy

Impozantní pohoří Biokovo se tyčí nad Makarskou riviérou a nabízí dechberoucí výhledy na azurové vody Jaderského moře a okolní ostrovy. Nejvyšší vrchol Sveti Jure s nadmořskou výškou 1762 metrů láká turisty a milovníky horské turistiky. Z vrcholu se otevírá panorama, které v sobě snoubí krásu pobřeží s drsností skalnatých štítů. Za jasného počasí je vidět až k italským břehům.

Biokovo je rájem pro milovníky přírody. Najdete zde rozmanitou flóru a faunu, včetně vzácných druhů rostlin a živočichů. Prozkoumejte značené turistické stezky, které vás provedou krasovou krajinou s jeskyněmi, propastmi a skalními útvary. Nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody, počasí se v horách může rychle měnit.

Tradiční dalmátská kuchyně

Dalmátská kuchyně je proslulá svou jednoduchostí a čerstvostí surovin. Opírá se o staleté tradice a je ovlivněna středomořskou kuchyní s nádechem italských a řeckých vlivů. Základ tvoří čerstvé ryby a mořské plody, olivový olej, zelenina, bylinky jako rozmarýn, tymián a bazalka, a samozřejmě víno. Typickým pokrmem je „pašticada“, dušené hovězí maso marinované v červeném víně a bylinkách, podávané s bramborami nebo těstovinami. Oblíbená je také „gregada“, rybí polévka s bramborami, rajčaty a bílým vínem. Na stole nesmí chybět ani „pršut“, sušená šunka, a „paški sir“, ovčí sýr z ostrova Pag. Sladkou tečkou pak může být „rožata“, pudink s karamelovou krustou, nebo „fritule“, malé koblihy.

Možnosti aktivní dovolené

Česká republika je proslulá svými malebnými krajinami a nabízí nepřeberné možnosti pro aktivní dovolenou. Milovníci pěší turistiky si přijdou na své v Krkonoších, Jeseníkách či Beskydech, kde je čekají značené turistické stezky všech náročností. Pro cyklisty jsou ideální rovinaté oblasti jižní Moravy s vinicemi nebo cyklostezky podél řek Vltavy a Labe. Vodáci si užijí splouvání Vltavy, Sázavy či Ohře. Adrenalinové zážitky nabízejí ferraty v Českém ráji, lanová centra či bikeparky. V zimních měsících lákají lyžařská střediska v Krkonoších, Jizerských horách a na Šumavě. Ať už preferujete turistiku, cyklistiku, vodní sporty nebo zimní radovánky, v České republice si zaručeně užijete aktivní dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků.

Tipy na ubytování a dopravu

V Česku se dá najít ubytování pro každý rozpočet. Pokud hledáte levnější variantu, zkuste hostely, kempy nebo Airbnb. Pro náročnější cestovatele se nabízí široká škála hotelů a penzionů. Pokud cestujete autem, nemusíte se bát o parkování. Většina ubytovacích zařízení má vlastní parkoviště a v centrech měst se nachází dostatek placených parkovacích míst.

Po České republice se snadno cestuje autem, vlakem i autobusem. Vlaky jsou obecně pohodlnější a rychlejší, ale autobusy bývají levnější a jezdí i do menších obcí. Pokud plánujete častější cestování vlakem, vyplatí se zvážit nákup In Karty, která nabízí slevy na jízdné. Pro cestování po městech je ideální MHD, která je spolehlivá a cenově dostupná. Jízdenky si můžete koupit v automatech, trafikách nebo online.