Objevte kouzlo Lesoparku Horka: Tip na výlet za odpočinkem i zábavou

Lesopark Horka

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou, dva názvy, které evokují klidnou krásu přírody na dosah rušného města. A skutečně, nacházíme se na dohled od Mladé Boleslavi, přesto v objetí lesů, luk a rybníků. Lesopark Horka, to je ideální místo pro procházku, relaxaci i sportovní vyžití. Protkán sítí značených tras láká k prozkoumání svých zákoutí, ať už pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách.

Přírodní park Horky nad Jizerou, to je pak už vyšší level. Rozlohou větší, chrání cenná území s vzácnými rostlinami a živočichy. Najdeme tu mokřadní louky, staré dubové porosty i skalní stepi, zkrátka pestrost, která potěší oko i duši. Ať už se vydáte do Lesoparku Horka nebo Přírodního parku Horky nad Jizerou, nezapomeňte na ohleduplnost k přírodě.

Neodhazujte odpadky, respektujte značené trasy a užijte si krásu, kterou nám tato místa nabízejí.

Poloha a dostupnost

Lesopark Horka se nachází na okraji města Mladá Boleslav, v těsné blízkosti městské části Debř. Jeho svahy pozvolna stoupají nad údolí řeky Jizery a nabízejí krásné výhledy na město i do okolní krajiny. Přírodní park Horky nad Jizerou, do kterého lesopark Horka spadá, se rozkládá na ploše více než 800 hektarů a zahrnuje pestrou škálu biotopů – od lesních porostů přes skalní stepi až po mokřadní louky.

Do lesoparku Horka se snadno dostanete pěšky i na kole. Z centra Mladé Boleslavi vede k lesoparku několik značených turistických tras a cyklostezek. Pro ty, kteří preferují MHD, je nejbližší zastávkou autobusu „Debř, točna“. Autem se do lesoparku dostanete po silnici směr Benátky nad Jizerou, kde můžete zaparkovat na jednom z přilehlých parkovišť. Díky své poloze na okraji města a dobré dopravní dostupnosti je lesopark Horka ideálním místem pro relaxaci a odpočinek v přírodě, a to doslova na dosah ruky.

Přírodní bohatství a krása

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou, to nejsou jen obyčejná jména na mapě. Jsou to brány do světa plného zeleně, klidu a fascinující rozmanitosti. Procházka lesoparkem Horka, to je jako listovat v encyklopedii české flóry. Mohutné duby, jejichž koruny pamatují staletí, tu hrdě shlíží na koberce kapradí a sasanky, které se na jaře probouzí k životu. Vzduch je prosycen vůní smrkového jehličí a borovicové pryskyřice, která málem svádí k ochutnání. A když budete mít štěstí, zahlédnete mezi stromy probleskovat srnu nebo uslyšíte datla, jak ťuká do kmene stromu.

Přírodní park Horky nad Jizerou pak láká na jiný typ krásy. Zdejší krajina, modelovaná řekou Jizerou, je plná strání a roklí, které skrývají vzácné druhy rostlin a živočichů. Skalní stepi hostí teplomilné rostliny, zatímco vlhké louky jsou domovem orchidejí a obojživelníků. A ten výhled! Z vrcholků Horek se vám otevře panorama Pojizeří, které vám vezme dech.

Obě tato místa, ač tak blízko sebe, nabízejí odlišné, a přesto stejně podmanivé zážitky. Jsou důkazem toho, že krása přírody se skrývá i v nenápadných koutech naší země a čeká, až ji objevíme.

Turistické trasy a aktivity

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou tvoří dohromady jedinečnou oblast pro milovníky turistiky a aktivního odpočinku. Protkává je síť značených turistických tras všech obtížností, takže si tu přijdou na své rodiny s dětmi i zkušení turisté.

Nenáročnou procházkou se můžete vydat po červené turistické značce, která vás provede srdcem lesoparku Horka. Cesta je lemována informačními tabulemi o místní flóře a fauně. Pro náročnější turisty je tu možnost zdolat vrch Horka (361 m n. m.), odkud se otevírá krásný výhled na Jizerské hory a Krkonoše.

Přírodní park Horky nad Jizerou láká k prozkoumání skalních útvarů a romantických údolí. Modrá turistická značka vás zavede k Čertovu hrobu, skalnímu útvaru opředenému pověstmi. Po zelené značce se dostanete k prameništi řeky Jizery, které je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci.

V zimě se oblast Lesoparku Horka a Přírodního parku Horky nad Jizerou mění v ráj pro běžkaře. Upravené běžkařské tratě vedou malebnou krajinou a nabízejí nezapomenutelné výhledy.

Kromě turistiky a běžkování se zde můžete věnovat i dalším aktivitám. V letních měsících láká k osvěžení koupaliště v nedalekých Mnichově Hradišti. Pro cyklisty je tu k dispozici síť cyklostezek, které propojují Lesopark Horka s okolními obcemi.

Ať už se do Lesoparku Horka a Přírodního parku Horky nad Jizerou vydáte za jakýmkoliv dobrodružstvím, nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek pití.

Občerstvení a ubytování

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou sice nenabízí ubytování přímo ve svém areálu, ale nezoufejte! V jejich bezprostřední blízkosti, v malebném městečku Bakov nad Jizerou a jeho okolí, najdete nepřeberné množství možností, kde složit hlavu po dni stráveném v lůně přírody.

Na své si přijdou milovníci komfortu v útulných penzionech s rodinnou atmosférou i dobrodruzi, kteří dají přednost noclehu v kempu pod širým nebem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, rá ráno vás bude probouzet zpěv ptáků a vůně lesa.

Co se týče občerstvení, během vašich toulek přírodou narazíte na několik hospůdek a restaurací, kde můžete doplnit energii vydatným obědem či se jen osvěžit sklenicí studené limonády. Místní speciality jako bramboráky, vepřové hody nebo sladké knedlíky vás zaručeně potěší.

Pokud si chcete vychutnat piknik v přírodě, nezapomeňte si s sebou vzít deku a zásoby jídla a pití. V lesoparku i přírodním parku najdete dostatek laviček a stolečků, kde si můžete v klidu odpočinout a kochat se krásou okolní krajiny.

Tipy na výlet

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou – dva názvy, jedno kouzelné místo. Ať už hledáte odpočinek v přírodě, zábavu pro děti nebo fascinující historii, tady si přijdete na své. Projděte se naučnou stezkou Lesoparkem Horka a objevte tajemství starých lomů, kde se těžil pískovec. Nezapomeňte navštívit vyhlídku s krásným výhledem na Mladou Boleslav a Český ráj. Děti se zabaví na dětském hřišti s lanovkou a prolézačkami. V létě se osvěžte v přírodním koupališti.

Přírodní park Horky nad Jizerou nabízí klidnější procházky malebnou krajinou. Objevte krásu rybníků, projděte se kolem řeky Jizery a pokochejte se pohledem na vzácné rostliny a živočichy. Nezapomeňte si vzít s sebou dalekohled, abyste si mohli prohlédnout vodní ptactvo.

Ať už se rozhodnete pro Lesopark Horka nebo Přírodní park Horky nad Jizerou, nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a pití. V letních měsících se vybavte pokrývkou hlavy a opalovacím krémem.

Shrnutí a závěr

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou jsou dvě vzájemně propojené lokality, které nabízejí úžasné možnosti pro relaxaci i aktivní odpočinek v srdci přírody. Lesopark Horka, nacházející se v bezprostřední blízkosti města, slouží jako ideální místo pro krátké procházky, pikniky a sportovní aktivity. Jeho upravené stezky lákají k procházkám s kočárkem i k jízdě na kole, zatímco dětská hřiště potěší ty nejmenší. Přírodní park Horky nad Jizerou, rozkládající se na svazích nad řekou, pak nabízí nádech divočejší krásy. Procházka po jeho značených turistických trasách vás provede malebnými lesy, odkud se vám naskytnou nádherné výhledy na údolí Jizery.

Obě lokality jsou snadno dostupné jak autem, tak i veřejnou dopravou, a díky informačním tabulím se v nich snadno zorientujete. Ať už hledáte klidnou procházku přírodou, sportovní vyžití nebo jen místo pro odpočinek od ruchu města, Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou jsou tou pravou volbou. Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, abyste si mohli zvěčnit krásu zdejší krajiny.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: lesopark horka | přírodní park v horkách nad jizerou