Objevte zelené srdce Prahy: Průvodce nejkrásnějšími parky v Praze

Parky V Praze

Nejkrásnější parky Prahy

Praha, město stověžaté, se pyšní nejen bohatou historií a úchvatnou architekturou, ale také spoustou zelených oáz klidu. Parky a zahrady tvoří nedílnou součást pražské atmosféry a lákají k procházkám, piknikům i relaxaci. Mezi nejznámější a nejoblíbenější bezesporu patří Stromovka, Královská obora, která nabízí úchvatné výhledy na město. Letenské sady s nezaměnitelnou atmosférou a Petřínské sady s rozhlednou, která připomíná Eiffelovu věž. Romantické duše si přijdou na své ve Valdštejnské zahradě s překrásnou Sala terrenou a Vrtbovská zahrada na Malé Straně okouzlí svou terasovitou kompozicí a barokními prvky. Ať už hledáte klid uprostřed ruchu velkoměsta, chcete se kochat krásou květin nebo si užít piknik s přáteli, pražské parky vám nabídnou vše, co potřebujete.

Oblíbené pro rodiny s dětmi

Zoologické zahrady a zábavní parky jsou sázkou na jistotu, ale co takhle vyzkoušet něco nového? Prozkoumejte interaktivní muzea, kde se děti učí hrou. V České republice jich najdete čím dál tím víc a nabízejí programy pro různé věkové kategorie. Oblíbené jsou také farmy a minizoo, kde se děti seznámí se zvířaty zblízka. Pro milovníky historie jsou tu hrady a zámky s prohlídkami uzpůsobenými dětem. A pokud hledáte něco dobrodružného, vydejte se na některou z naučných stezek s interaktivními prvky. Nezapomeňte se podívat na webové stránky vybraného místa, kde najdete otevírací dobu, ceny vstupného a další užitečné informace.

Romantické procházky parkem

Procházka rozkvetlým parkem je skvělou volbou pro romantické rande. Šumění stromů, vůně květin a zpěv ptáků navodí tu správnou atmosféru. Vezměte si s sebou deku a něco dobrého na zub a užijte si piknik v trávě. Projděte se ruku v ruce po klikatých cestičkách, obdivujte fontány a sochy a nezapomeňte si udělat pár fotek na památku. Mnoho parků nabízí i další aktivity, jako jsou projížďky na loďkách, návštěvy skleníků nebo venkovní koncerty. Nezapomeňte si zjistit, co vše váš vybraný park nabízí a naplánujte si rande, na které nezapomenete.

Aktivity a zábava v parcích

Městské parky nabízejí spoustu možností, jak aktivně trávit volný čas a bavit se. Pro sportovce jsou ideální běžecké stezky, venkovní posilovny nebo workoutová hřiště. Milovníci kolektivních sportů ocení hřiště na volejbal, basketbal nebo nohejbal. Rodiny s dětmi si užijí zábavu na dětských hřištích s prolézačkami, houpačkami a pískovišti. V letních měsících lákají k osvěžení fontány a brouzdaliště. Procházkou parkem můžete objevovat sochy, památníky a jiná umělecká díla. Relaxaci a odpočinek nabízí piknikové louky, lavičky s výhledem nebo kavárny s letní zahrádkou. Mnoho parků pořádá také kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo filmové projekce pod širým nebem.

Psí parky v Praze

Praha se může pochlubit rostoucím počtem psích parků, které potěší jak čtyřnohé mazlíčky, tak jejich majitele. Tyto oplocené zelené plochy nabízejí psům prostor pro volný pohyb a socializaci bez vodítka. Psí parky jsou vybaveny překážkami pro agility, jako jsou tunely, kladiny a skokánky, které pomáhají udržovat psy aktivní a zábavnou formou rozvíjet jejich fyzické a mentální schopnosti. Pro majitele jsou v parcích k dispozici lavičky a často i stánky s občerstvením. Mezi nejoblíbenější psí parky v Praze patří například park na Letné, Stromovka, Vítkov nebo Ladronka. Před návštěvou psího parku je důležité se seznámit s jeho pravidly, která se obvykle týkají úklidu po psech, povinného očkování a kontroly agresivity.

Nejlepší pikniková místa

Plánujete romantický piknik ve dvou nebo odpolední pohodu s přáteli? V Česku naštěstí není nouze o krásná místa, která jsou pro piknik jako stvořená. Milovníci historie a architektury by neměli vynechat piknik v zahradách Pražského hradu s výhledem na stověžatou matičku Prahu. Pokud se chcete schovat před sluncem, zamiřte do Stromovky, největšího parku v Praze. Pro romantické duše doporučujeme procházku Petřínskými sady s následným piknikem s výhledem na město. Na Moravě nesmíte vynechat Lednicko-valtický areál s romantickými stavbami a rozlehlými zahradami. Ať už zvolíte jakékoli místo, nezapomeňte na deku, něco dobrého k jídlu a pití a dobrou náladu.

Historie pražských parků

Praha, město stověžaté, se pyšní nejen bohatou historií a úchvatnou architekturou, ale také zelení. Pražské parky, oázy klidu uprostřed ruchu velkoměsta, skrývají fascinující příběhy sahající hluboko do minulosti. Zatímco ve středověku sloužily především jako užitkové zahrady, s nástupem renesance se proměňovaly v okrasné celky plné fontán, soch a exotických rostlin. V 19. století, v duchu anglického krajinářského stylu, vznikaly rozlehlé parky napodobující volnou přírodu, jako například Stromovka či Riegrovy sady. Tyto zelené plochy se staly oblíbeným místem setkávání Pražanů a dodnes slouží k odpočinku, sportu i kulturním akcím.

Tipy na výlety do parků

S příchodem jara a teplých dnů láká k procházkám a odpočinku příroda. Česká republika se pyšní nespočtem krásných parků, které nabízejí útočiště před shonem města. Pro romantické duše je jako stvořený zámecký park v Lednici s minaretem a skleníkem. Milovníci historie ocení procházku parkem ve Valticích, který je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznamu UNESCO. Rodiny s dětmi si užijí den v pražské Stromovce s planetáriem a zoologickou zahradou. Na své si přijdou i sportovci, Stromovka a přilehlá Letná nabízí cyklostezky a inline dráhy. Nezapomeňte si s sebou vzít deku, svačinu a užít si den plný pohody.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jaroslava Novorová

Tagy: parky v praze | seznam parků v praze