Sintra: Tajemství portugalského města, které vás okouzlí

Sintra

Sintra je malé portugalské město nacházející se v blízkosti Lisabonu. Svého času sloužilo jako letní rezidence portugalských králů a v současnosti patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace země. Sintru charakterizuje neuvěřitelná kombinace architektury, historie a přírodní krásy. Mezi hlavní turistické atrakce patří například palác Pena, hrad Moors nebo mystická Quinta da Regaleira. Navštívíte-li Sintru, budete cítit atmosféru minulosti a zároveň se ponoříte do úchvatného světa romantismu.

Geografické umístění Sintry

Sintra je portugalské město, které se nachází v regionu Lisbon na západním pobřeží Portugalska. Leží pouhých 30 minut jízdy od hlavního města Lisabonu a díky své poloze je významným turistickým centrem této oblasti. Sintra leží v srdci přírodního parku Sintra-Cascais, což mu přináší krásné a malebné okolí s turistickými trasami vedoucími k blízkým skalnatým útesům a plážím Atlantského oceánu. Sintra byla tradičně vyhledávána aristokracií pro její klidné prostředí, nádherné paláce a zahrady s panoramatickými výhledy na okolní krajinu.

Historie a kulturní dědictví města

Sintra je portugalské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které zahrnuje významné památky dodnes stojící v jeho území. Město bylo založeno již ve 4. století před naším letopočtem a v průběhu času se stalo oblíbeným letoviskem portugalských králů. Mezi nejvýznamnější stavby patří např. palác Pena, který byl postaven v romantickém stylu na konci 19. století, nebo hrad Moreira, který stojí na vrcholu kopce s panoramatickým výhledem na okolní krajinu. Sintra také nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat celou řadu muzeí a galerií, které zachycují historii a kulturu města od pravěku po současnost. Celkově lze tedy říci, že Sintra je skutečným pokladem portugalského kulturního dědictví a zajímavým cestovatelským cílem pro každého, kdo má rád historii a umění.

Hlavní turistické atrakce v Sintrě

Sintra je krásné portugalské město, které se nachází nedaleko od Lisabonu a je obklopeno nádhernými horami. Toto úchvatné město nabízí širokou řadu turistických atrakcí, které zahrnují středověké hradby a paláce, majestátní zahrady a parky, stejně jako malebné uličky plné historie.

Hlavním turistickým lákadlem v Sintrě je bezesporu Palác Pena. Tento pohádkový palác byl postaven na vrcholu kopce v 19. století a nabízí panoramatický výhled na celé město. Dalším zajímavým místem, které byste si neměli nechat ujít, je Národní palác Sintra - bývalá letní rezidence portugalských králů. Zde naleznete impozantní architekturu a umělecké sbírky.

Mezi další turistické atrakce patří Quinta da Regaleira s důkladně propracovanou architekturou a mystickou atmosférou, soukromý palác Monserrate s exotickou zahradou plnou rostlin z celého světa nebo např. Capuchos klášter a jeho jeskynní cesty.

Můžete se také projít po Malebné ulici, která je plná malých obchodů a restaurací s místními specialitami. A pokud hledáte něco pro relaxaci, můžete navštívit romantický park zvaný Quinta da Regaleira se svými zahradami a vodopády.

Sintra je tedy skvělé místo pro ty, kteří chtějí poznat krásu Portugalska!

1. Palác Pena

Palác Pena je jedním z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších míst v portugalském městě Sintra. Tento zámek s pestrobarevnými fasádami a různými architektonickými styly je ztělesněním romantického stylu, který převládal v 19. století. Palác byl postaven na vrcholu kopce, díky čemuž nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Interiér paláce je plný luxusních dekorací a uměleckých děl, jako jsou malby, sochy a nábytek. Palác Pena je skvělým příkladem toho, jak se mohou různé architektonické styly prolínat do jednoho celku, což ho činí unikátním a velmi impozantním místem, které rozhodně stojí za návštěvu při pobytu v Sintrě.

2. Katedrála v Sintrě

Katedrála v Sintrě, také nazývaná Katedrála svatého Petra, je jedním z nejvýznamnějších historických památek v této portugalské lokalitě. Jeho stavba začala v 12. století, ale fakta o jeho architektonickém stylu se liší od různých pramenů. Někteří tvrdí, že interiér katedrály je především románský a gotický styl jsou viditelné pouze na vnější fasádě. Jiní uvádějí, že katedrála kombinuje románskou a gotickou architekturu ve svém celkovém designu.

Kromě architektury je tato katedrála také důležitým místem pro portugalskou historii a víru. Zaznamenala několik klíčových momentů v Portugalsku, jako například korunovaci krále Joãoa VI., který byl posledním monarchou Portugalska nebo události spojené s obranou města proti francouzským armádám během napoleonských válek.

Dnes se katedrála stala turistickou atrakcí, především díky jejím unikátním architektonickým prvky a umístění ve středu starobylého Sintry.

3. Hrad Moors

Hrad Moors, také známý jako Castelo dos Mouros, je jedním z mnoha impozantních historických památek Sintry. Tento hrad byl postaven v 8. století Maury a sloužil jako obranná pevnost proti invazi křesťanských vojsk. Dnes je Hrad Moors oblíbenou turistickou atrakcí díky své neuvěřitelné architektuře, bohaté historii a úchvatnému výhledu na okolní krajinu. Návštěvníci mohou vidět pozůstatky původního opevnění, brány s padacím mostem a mnoho dalších fascinujících detailů z této doby. Pro ty, kteří si chtějí vychutnat panoramatický výhled na Sintru a okolní oblasti, není Hrad Moors určitě přehlédnutelnou zastávkou během jejich pobytu v tomto portugalském městě.

4. Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira je bezesporu jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí portugalského města Sintra. Toto malebné sídlo pochází z 19. století a je známé svým exotickým a mystickým charakterem. Stavitelé využili inspiraci z alchymie, esoteriky a řecké mytologie při vytváření architektury, soch a fontán v celém parku. Nejobdivovanějším prvkem Quinta da Regaleira je rozhodně iniciatická studna, která se skládá ze spirální schodiště s několika patry spojených půlkruhovými chodbami. Tento symbolický prvek sloužil k rituálním obřadům a iniciacím majitele Quinta da Regaleira, Carlose do Rego Monteira. Krom toho si návštěvníci mohou prohlédnout i kapli svatého Trojice, rybníky a krásné zahrady s pestrobarevnými rostlinami. Navštíviti Quinta da Regaleira by mělo být na seznamu každého turisty navštívivšího město Sintra.

Krásná příroda Sintry

Sintra, královské město ležící na zeleném kopci nedaleko Lisabonu, je známé nejen svými malebnými uličkami a historickými památkami, ale také svou nádhernou přírodou. Pro milovníky turistiky a přírodních krás je Sintra skutečným rájem.

Z oblasti kolem Sintry pocházejí některé z nejkrásnějších přírodních parků v Portugalsku. Hory, údolí a lesy zde nabízejí bezpočet možností pro turistiku a outdoorové aktivity – od pohodlných procházek po náročné horské túry.

Jedním z nejkrásnějších přírodních parků v této oblasti je Monserrate Park. Tento park nabídne nejen úžasné výhledy na okolní krajinu, ale také pestrou paletu rostlin a květin. Zahrnuje velkolepou horskou krajinu s řadou krásných teras a exotických stromů.

Dalším nezapomenutelným zážitkem jsou bezesporu Pena Palace Gardens. Tyto zahrady se rozkládají kolem Pena Palace - pohanského paláce kombinujícího různorodost stylů jako gotika, renesance, baroka a maurů. Zahrady nabízejí nádherné procházky okolo jezírek, vodopádů a různých druhů rostlin.

Sintra také nabízí neuvěřitelnou řadu krásných pláží a skrytých zátok. Přestože není možné se k nim dostat pěšky, alternativními způsoby dopravy lze tato překrásná místa snadno dosáhnout. Od vlnícího se pobřeží s úchvatnými scenériemi, po klidné pláže spojené s vysoce kvalitním surfováním, Sintra je ideálním místem pro ty, kteří hledají přirozenou krásu.

Bez ohledu na to, jaký máte vkus na krásy přírody - jestli jste milovníkem hor či moře - Sintra má co nabídnout každému turistovi. Vezměte si boty na turistiku a vydejte se do této oblasti a uvidíte sami, že jednoho dne určitě nebude stačit!

1. Parque Natural de Sintra-Cascais

Parque Natural de Sintra-Cascais je jedním z nejkrásnějších přírodních parků v Portugalsku. Tento park se nachází na území města Sintra a oblasti Cascais a nabízí návštěvníkům úžasné výhledy na nedotčenou přírodu. Park je bohatý na historické památky, jako jsou zříceniny hradu Moorish nebo Palác Monserrate. Pro milovníky přírody se zde nachází řada turistických cest, cyklistických tras a vodopádů. Parque Natural de Sintra-Cascais je ideálním místem pro odpočinek od rušného městského života a pro objevování krás Portugalska.

2. Pláže v okolí Sintry

Sintra se může pochlubit nejen svými nádhernými památkami a romantickou atmosférou, ale také plážemi, které její okolí nabízí. Pokud hledáte ideální místo na odpočinek u moře, nemusíte daleko chodit. Nejblíže k Sintrě se nachází pláž Praia Grande s vynikajícím přístupem pro rodiny s dětmi. Tato oblázková pláž je velmi rozlehlá a nabídne i dostatek prostoru pro surfaře.

Další zajímavou volbou je pláž Praia da Adraga, kterou mnozí považují za jednu z nejkrásnějších v Portugalsku. Skalnaté útesy, bělostné písky a azurové moře tvoří dokonalou kombinaci pro romantické chvíle u moře.

Pro ty, kteří hledají klidný útočiště v tichu přírody, je tu pláž Praia da Ursa s neskutečným panoramatem útesů a pobřežních skál. Tuto malou a náročně dostupnou pláž si oblíbili hlavně milovníci přirozené krásy.

V blízkosti Sintry se tedy nachází několik skvostných plážových lokalit vhodných pro každého návštěvníka. Stačí si jen vybrat tu pravou a užít si krásy atlantického pobřeží.

Místní kuchyně a gastronomie

Sintra, malebné portugalské město ležící nedaleko Lisabonu, je známé nejen svým nádherným zámkem a romantickými zahradami, ale také místní gastronomií. Mnoho restaurací nabízí tradiční portugalskou kuchyni s výraznými středomořskými vlivy. Mezi speciality patří například čerstvé ryby a plody moře, jako jsou sardinky, tuňák nebo krevety, které si můžete vychutnat grilované nebo připravené v různých omáčkách. Kromě toho určitě ochutnejte i místní sýry a vynikající dezerty jako je tradiční portugalský koláč Pastéis de Nata. Pokud hledáte autentickou portugalskou kuchyni, Sintra je pro vás ideálním místem na objevování nových chutí a gastronomických zážitků.

Doporučené aktivity a zážitky v Sintrě

Sintra je portugalské město, které se nachází pouhých 25 kilometrů západně od Lisabonu. Je to místo plné historie, kultury a krásy. Pokud plánujete návštěvu Sintry, určitě byste měli vyzkoušet následující doporučené aktivity a zážitky:

1. Návštěva Pálácového komplexu: Sintra je dobře známá svými pohádkovými palácovými stavbami, jako jsou Palác Pena, Quinta da Regaleira nebo Národní palác Sintra. Tyto historické budovy s různými architektonickými prvky jsou povinností pro každého návštěvníka.

2. Procházka Parque natural de Sintra-Cascais: Tento park nabízí úžasnou přírodu se skalnatými útesy a malebnými plážemi. Procházka tímto parkem rozhodně stojí za to.

3. Vynikající gastronomická zkušenost: Portugalská kuchyně je velmi populární po celém světě a v Sintrě nenajdete výjimku. Můžete ochutnat místní speciality jako jsou tradiční koláče "travesseiros" nebo pitoreskní restaurace, kde se servírují rybí pokrmy.

4. Prozkoumání historické části města: Sintra je plná malebných uliček a zákoutí, které stojí za prozkoumání. Najdete zde také mnoho historických kostelů a památníků.

5. Návštěva Cabo da Roca: Toto skalnaté pobřeží se považuje za nejzápadnější bod Evropy. Je to ohromující místo s nádhernými výhledy na oceán.

Vyzkoušejte tyto skvělé aktivity a zážitky během vaší návštěvy Sintry a uvidíte, že se budete chtít vrátit zpět!

1. Procházka po historickém centru města

Sintra je portugalské město, které je proslulé svým nádherným historickým centrem. Procházka po tomto centru je jako cesta do minulosti - zdi a budovy jsou oplývající historií a architekturou. Mezi nejvýznamnější stavby patří například Palác Pena, královský palác a Castelo dos Mouros. Každá ulička nabízí jiný úhel pohledu na toto malebné město a jeho bohatou kulturu. Tato procházka vám umožní prozkoumat Sintru v jejím plném rozsahu a objevit její jedinečné kouzlo.

2. Výlet do okolních vinic

Sintra, portugalské město ležící nedaleko od Lisabonu, je známé svými nádhernými zámky a paláci. Pokud se ale vydáte na výlet do okolí, narazíte na další skvosty této oblasti - vinice. Vinařská tradice Sintry sahá až do středověku a dnes zde najdete mnoho rodinných vinařství, která nabízejí degustace svých lahodných vín. Kromě ochutnání místních specialit si můžete také užít krásné výhledy na okolní kopce poseté vinohrady. A pokud máte štěstí na dobré počasí, rozhodně nevynechejte možnost strávit den mezi vinicemi - určitě to stojí za to!

3. Outdoorové aktivity a turistika v okolí

Sintra je proslulé svými krásnými zámky a paláci, ale i okolní přírodou. V blízkosti města se nachází národní park Sintra-Cascais, který nabízí skvělé možnosti pro outdoorové aktivity a turistiku. Turisté mohou vyrážet na pěší túry po horských stezkách s nádhernými výhledy, nebo se vydat na cyklovýlety či jízdu na koni. Kromě toho je zde také možnost navštívit nedaleké pláže a užít si surfování na vlnách Atlantiku. Pokud tedy hledáte dovolenou spojenou s aktivitami v přírodě, Sintra je určitě správnou volbou.

Tipy na ubytování v Sintrě

Pokud plánujete návštěvu portugalského města Sintra, je nezbytné zajistit si příjemné a pohodlné ubytování. Existuje celá řada možností, jak se usadit v této malebné lokalitě.

Jednou z nejpopulárnějších variant jsou hotely a penziony nacházející se v historickém centru města. Tyto ubytovací zařízení nabízejí nejen blízkost k hlavním turistickým atrakcím, ale také úchvatné výhledy na okolní krajinu a architekturu. Mezi oblíbené hotely patří např. Tivoli Palácio de Seteais s krásnou zahradou a bazénem, či Lawrence's Hotel s přátelskou atmosférou.

Další možností jsou apartmány a rekreační domy pro ty, kteří se chtějí cítit jako doma a užít si více soukromí. Tyto ubytovací zařízení jsou obvykle umístěny mimo rušné centrum města, ideálním přístavbem pro ty, kteřív preferuj íklidnější prostřed í.

Pro milovníky přírody je ideálním řešením pobyt ve venkovských chatách (agroturismo) či horských chatách, které jsou umístěny v okolí Sintry. Tyto ubytovací zařízení nabízejí nejen malebné prostřed í, ale také možnost procházek a pěší turistiky.

Všechna tato místa nabízejí kvalitní služby a komfortní ubytování. Při hledání vhodného ubytování v Sintrě doporučujeme porovnat ceny a vybrat si tak to nejvhodnější řešení pro svou dovolenou.

Praktické informace pro návštěvníky

Pokud plánujete návštěvu portugalského města Sintra, je důležité vědět několik praktických informací.

První a zásadní informací je, že mnoho turistů přijíždí do Sintry kvůli navštívení krásných královských paláců a zahrad. Proto je doporučeno si vstupenky na tato místa zakoupit předem online, aby se vyhnuli frontám a zajistili si místo na určitou hodinu.

Další důležitou informací je, že město Sintra se nachází asi 30 minut jízdy od Lisabonu vlakem. Vlaky odjíždějí z Lisabonského centra každých 10-20 minut. Pokud cestujete automobilem, je dobré využít parkování u Paláců Pena nebo v centrálním parkovišti ve středu města a poté se pohybovat místní dopravou či pěšky.

Je také dobré si zapamatovat, že v Sintrě bývají letní dny velmi horké a slunečné, proto je nutné se dobře chránit před sluncem a pit dostatek tekutin. Na druhé straně jsou zimy poměrně chladné a deštivé.

Zkrátka pokud máte na mysli návštěvu Sintry, je dobré připravit se s dostatečným předstihem a zajistit si vstupenky online, zvolit vhodné parkování dle vašich potřeb a nezapomenout na ochranu před sluncem či deštěm.

1. Doprava do Sintry

Pokud plánujete navštívit Sintru, určitě se zajímáte o to, jak se tam dostat. Existuje několik možností dopravy do Sintry. Nejpopulárnější a nejpohodlnější způsob je cestovat vlakem z Lisabonu. Z vlakového nádraží Rossio v Lisabonu jezdí vlak do Sintry každých 20-30 minut a jízda trvá přibližně 40 minut.

Další možností je jet autobusem z Lisabonu nebo z dalších blízkých míst jako Cascais nebo Estoril. Cesta autobusem může být delší a zdlouhavější, ale nabídne vám také krásné výhledy na okolní krajinu.

Pro ty, kteří chtějí být více nezávislí, doporučujeme si pronajmout auto a prozkoumat Sintru a okolní oblasti na vlastní pěst. Pokud máte rádi aktivnější způsob dopravy, najdete zde také spoustu turistických tras pro pěší i cyklistické túry.

Nebuďte ale překvapeni, pokud narazíte na rušnou dopravu v centru Sintry – mnoho turistů přijede právě sem kvůli krásám tohoto portugalského města. Proto doporučujeme navštívit Sintru mimo hlavní turistickou sezónu a vyhnout se tak davům lidí na ulicích i ve vlacích či autobusech.

2. Místní doprava a orientace ve městě

Když dorazíte do portugalského města Sintry, jedním z prvních kroků pro výlet po městě je orientace v místní dopravě. Vzhledem k tomu, že se jedná o turisticky oblíbenou oblast s mnoha atrakcemi a památkami, určitě budete chodit nebo jezdit v autobusech. Místní autobusová síť je dobře organizovaná a pokrývá celé město i jeho okolí. Je také velmi ekologická, což usnadňuje snadné pohybování po městě.

Pokud se chtějí návštěvníci dostat z centra do některých turistických oblastí, jako například zámku Pena nebo Cabo da Roca, musí si koupit speciální lístky pro turisty. Tato možnost jim umožní využít celou řadu různých dopravních prostředků s bezplatným přestupem mezi nimi.

Zkrátka, orientace v hromadné dopravě v Sintrě není žádný problém. Veškeré informace jsou k dispozici na turistických centrech a na internetu. Nezapomeňte ale ani na krásy samotného Sintry, které si vyžadují i lehkou procházku nebo jízdu na kole.

3. Nejlepší doba na návštěvu Sintry

Sintra je krásné portugalské město s bohatou historií a kouzelným prostředím. Pokud plánujete návštěvu tohoto místa, je důležité zvážit nejen cestovní plány, ale také ideální dobu na návštěvu. Podle mnoha turistů je nejlepší dobou pro návštěvu Sintry období od dubna do června a od září do listopadu. V tuto dobu se vyhnete velkým davům turistů a můžete si užít klidnější atmosféru v tomto krásném městečku. Navíc jsou teploty příjemné, což vám umožní prozkoumat město pohodlněji a bez obav z horka. Nicméně, pokud chcete zažít tajemnou atmosféru Sintry a vidět její unikátní krásu za svitu hvězd, nepochybně stojí za to navštívit ji také v noci.

4. Základní fráze a slova v portugalštině

Pokud se chystáte na cestu do Sintry a neovládáte portugalštinu, může být užitečné se naučit několik základních frází a slov. Většina obyvatel Sintry hovoří anglicky, ale portugalština je stále nezbytným jazykem při objevování města. Níže jsou uvedeny některé základní fráze a slova, které vám mohou pomoci:

- Bom dia - Dobrý den

- Obrigado/a - Děkuji (mužský/ženský tvar)

- Por favor - Prosím

- Sim - Ano

- Não - Ne

- Fala inglês? - Mluvíte anglicky?

- Quanto custa? - Kolik to stojí?

- Onde fica...? - Kde je...?

- Estou perdido/a - Ztratil/a jsem se

S těmito frázemi a slovy byste měli být schopni komunikovat s místními a snadno navigovat po sintrských ulicích.

Závěrem je možné konstatovat, že portugalské město Sintra nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých prohlídek a zážitků. Historické památky, romantické parky, krásné pláže a neuvěřitelné výhledy na okolní krajinu jistě potěší každého turistu. Sintra je skutečnou perličkou Portugalska a stojí za to ji navštívit při cestování po této krásné zemi.

Publikováno: 14. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: sintra | portugalské město