Tajemný Branišovský les láká k dobrodružství

Branišovský Les

Kde leží Branišovský les

Branišovský les, pro místní zkráceně "Braník", je zelený ráj na dosah ruky od ruchu velkoměsta. Konkrétně ho najdeme na jihozápadním okraji Českých Budějovic. Snadno se tam dostanete autem, na kole i městskou hromadnou dopravou. Prochází jím naučná stezka Branišovský les, která vám ukáže ty nejkrásnější zákoutí. Les je protkán sítí dobře značených turistických tras a cyklostezek, takže si tu na své přijdou jak rodiny s dětmi, tak i zkušení sportovci.

A co lesy v okolí Branišova? Ty rozhodně stojí za návštěvu! Kousek odtud se rozkládá rozlehlý Blanský les, který láká k delším výletům. Za zmínku stojí i malebné lesy podél řeky Vltavy, které nabízejí úchvatné výhledy a příjemné prostředí pro odpočinek u vody. Ať už se vydáte kamkoli, lesy v okolí Branišova vám poskytnou tolik potřebný klid a relaxaci v lůně přírody.

Přírodní krásy a zajímavosti

Branišovský les a les v okolí Branišova skrývají nejedno překvapení pro milovníky přírody. Procházka mezi staletými duby a buky vám umožní na chvíli zapomenout na shon města a užít si klid a pohodu. Vzduch je tu svěží a provoněný jehličím, mechem a lesní půdou.

Na jaře vás okouzlí koberce sněženek a bledulí, později pak fialové koberce zvonků a sasanky. V létě se les rozzáří barvami lesních jahod a malin, na podzim zase hýří všemi odstíny žluté, oranžové a červené.

Pro milovníky hub je Branišovský les a jeho okolí doslova rájem. V sezóně tu najdete hřiby, křemenáče, kozáky a mnoho dalších druhů hub. Nezapomeňte však na základní pravidla sběru hub a sbírejte jen ty, které bezpečně znáte.

Kromě flóry je Branišovský les a jeho okolí domovem i mnoha druhů živočichů. Při troše štěstí tu můžete zahlédnout srnky, zajíce, bažanty, ale i dravce, jako jsou káně lesní nebo jestřáb lesní. Žije tu i mnoho druhů ptáků, jejichž zpěv vás bude provázet na vašich procházkách.

Pro ty, kteří se rádi toulají po lese s mapou v ruce, je v okolí Branišova vyznačeno několik turistických tras. Ty vás zavedou k zajímavým místům, jako jsou například skalní útvary, studánky s křišťálově čistou vodou nebo malebné lesní paseky.

Ať už se do Branišovského lesa a jeho okolí vydáte za odpočinkem, poznáním nebo třeba jen na houby, určitě nebudete zklamáni.

Turistické trasy a aktivity

Branišovský les a les v okolí Branišova nabízí širokou škálu turistických tras a aktivit pro všechny věkové kategorie a úrovně zdatnosti. Ať už jste vášniví turisté, rodiny s dětmi nebo jen hledáte klidnou procházku přírodou, zde si přijdete na své.

Pro milovníky pěší turistiky je k dispozici hustá síť značených turistických tras, které vás provedou malebnými lesními zákoutími. Můžete se vydat na kratší procházku po naučné stezce, která vás seznámí s faunou a flórou oblasti, nebo se pustit do náročnějšího výšlapu na některý z okolních kopců s krásnými výhledy do krajiny.

Cyklisté ocení síť cyklostezek, které vedou jak lesem, tak i okolní krajinou. Můžete si vybrat trasu podle své kondice a preferencí, ať už dáváte přednost klidné jízdě po rovince nebo adrenalinovějšímu sjezdu.

V letních měsících láká Branišovský les k relaxaci a osvěžení u vody. Nachází se zde několik rybníků, kde se můžete vykoupat, opalovat se nebo si zarybařit. Okolní lesy pak nabízejí příjemný stín a možnost sbírat lesní plody.

V zimě se Branišovský les promění v ráj pro běžkaře. Protáhnout si tělo můžete na udržovaných běžeckých tratích, které vedou zasněženou krajinou.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, Branišovský les a les v okolí Branišova vám zaručí nezapomenutelné zážitky v krásné přírodě.

Občerstvení a ubytování v okolí

Branišovský les a lesy v okolí Branišova sice nenabízejí širokou škálu možností občerstvení a ubytování přímo v srdci lesa, ale v blízkém okolí naleznete vše potřebné pro zpříjemnění vašeho výletu.

V samotné obci Branišov se nachází několik restaurací a hospůdek, kde můžete ochutnat tradiční českou kuchyni. Po dni stráveném v přírodě přijde vhod posezení na zahrádce s osvěžujícím nápojem a vydatným jídlem.

Pokud hledáte ubytování, v Branišově a přilehlých obcích najdete několik penzionů a apartmánů. Ty poskytují komfortní zázemí pro rodiny s dětmi i páry toužící po klidu a odpočinku. Alternativou může být ubytování v nedalekém městě, které nabízí širší škálu služeb.

Pro ty, kteří preferují pobyt v přírodě, je v okolí Branišovského lesa několik kempů a tábořišť. Užijete si tak táborák pod hvězdami a ráno vás probudí zpěv ptáků. Nezapomeňte si ale včas zarezervovat místo, obzvláště v hlavní sezóně.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, občerstvení a ubytování v okolí Branišovského lesa vám zpříjemní váš pobyt a umožní vám naplno si užít krásy zdejší přírody.

Tipy na výlet s dětmi

Branišovský les a lesy v okolí Branišova nabízejí spoustu možností pro dobrodružný výlet s dětmi. Projděte se naučnou stezkou, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy a seznámí vás s faunou a flórou této oblasti. Děti se zabaví u interaktivních tabulí a dozví se spoustu nového. Nezapomeňte si vzít s sebou svačinu a pití, abyste se mohli občerstvit na některém z malebných odpočívadel.

Pokud hledáte delší trasu, vydejte se po značené turistické stezce, která vás provede okolím Branišova. Cestou narazíte na krásné vyhlídky, ze kterých se vám naskytne úchvatný pohled do krajiny. Děti se zabaví hledáním hub a lesních plodů, kterých tu roste hojnost. Nezapomeňte na pevnou obuv a oblečení do přírody.

V létě se můžete osvěžit v některém z rybníků, které se nacházejí v okolí Branišova. Děti se vyřádí u vody a užijí si spoustu zábavy. V zimě si pak můžete užít sněhové radovánky. Vydejte se na běžky nebo si s dětmi postavte sněhuláka. Branišovský les a lesy v okolí Branišova vám nabídnou nezapomenutelné zážitky v každém ročním období.

Zajímavosti z historie lesa

Bývalá královská honitba, to je dnešní Branišovský les. Už od 14. století patřil k hlubockému panství a sloužil pánům z Hradce k lovu. Traduje se, že právě tady ulovil Adam II. z Hradce majestátního jelena s parožím o 24 větvích. Dnes už tu na jeleny nenarazíte, ale les je stále domovem mnoha druhů zvěře, jako jsou srnky, divoká prasata nebo lišky. V minulosti les nebyl jen místem odpočinku a lovu. Místní obyvatelé sem chodili na dřevo, lesní plody a houby. Les byl zdrojem obživy a důležitou součástí jejich života. V 19. století se Branišovský les stal oblíbeným cílem výletníků. Vznikly tu turistické stezky a odpočinková místa. Dodnes sem lidé míří za klidem a krásou přírody. Les v okolí Branišova ukrývá i několik historických památek. Najdete tu pozůstatky středověkého hrádku Dívčí Kámen a také kapli svatého Václava z 18. století. Procházka lesem se tak může snadno proměnit v dobrodružnou cestu do minulosti.

Doprava a dostupnost

Branišovský les a lesy v okolí Branišova jsou skvěle dostupné jak autem, tak i hromadnou dopravou. Pokud se sem chystáte autem, můžete zaparkovat na jednom z mnoha parkovišť v blízkosti lesa. Například parkoviště u Branišovského rybníka nabízí dostatek parkovacích míst a je odtud jen krátká procházka k lesu.

Pokud dáváte přednost hromadné dopravě, můžete využít autobusové linky, které jezdí z centra Českých Budějovic do Branišova a jeho okolí. Autobusy staví na několika zastávkách v blízkosti lesa, takže se sem snadno dostanete i bez auta. Cesta autobusem z centra Českých Budějovic do Branišova trvá přibližně 15 minut.

Pro cyklisty je k dispozici síť cyklostezek, které vedou jak Branišovským lesem, tak i okolím Branišova. Cyklostezky jsou dobře značené a vhodné pro všechny typy kol. Díky tomu si můžete užít příjemnou projížďku krásnou přírodou a zároveň se aktivně odreagovat.

Ať už se do Branišovského lesa a lesů v okolí Branišova vydáte jakýmkoliv způsobem, určitě nebudete litovat. Krásná příroda, čistý vzduch a klid lesa vám pomohou zrelaxovat a načerpat novou energii.

Kdy Branišovský les navštívit

Branišovský les a lesy v okolí Branišova lákají k návštěvě v průběhu celého roku. Každé roční období má své kouzlo a nabízí odlišné zážitky.

Na jaře se les probouzí k životu a vše hýří barvami. Rozkvétají koberce sněženek, bledulí a později i konvalinek. Vzduch je svěží a prosycený vůní pryskyřice. Je to ideální čas na procházky, jízdu na kole nebo pozorování ptáků.

Léto láká k odpočinku ve stínu stromů. Teploty jsou příjemné a les poskytuje útočiště před horkem. Můžete se vykoupat v některém z rybníků, uspořádat piknik nebo se věnovat sportovním aktivitám.

Podzimní měsíce hrají všemi barvami. Listy stromů se zbarvují do žluté, oranžové a červené a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru. Je to ideální čas na sběr hub a lesních plodů.

V zimě se les promění v pohádkovou krajinu. Stromy jsou pokryté sněhem a vzduch je křišťálově čistý. Můžete se vydat na běžky, procházku zasněženým lesem nebo si užít zimní radovánky s dětmi.

Ať už se rozhodnete Branišovský les a lesy v okolí Branišova navštívit v kteroukoli roční dobu, určitě nebudete zklamáni.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: branišovský les | les v okolí branišova