Tajemství brněnského orloje: Co skrývá brněnská rarita?

Brněnský Orloj

Brněnský orloj: Co to je?

Brněnský orloj, neformálně přezdívaný „špunt“, je kontroverzní památka na náměstí Svobody. Odhalen byl v roce 2010 u příležitosti připomínky úspěšné obrany Brna před Švédy. Jeho netradiční tvar, připomínající nábojnici, vyvolal od počátku smíšené reakce. Zatímco někteří oceňují jeho originalitu a technickou propracovanost, jiní kritizují jeho vzhled a umístění v historickém centru.

Orloj je vyroben z černé žuly a jeho mechanismus se skládá z 25 kamenů. Každý den v 11 hodin se z něj uvolní skleněná kulička, která symbolizuje kulku vystřelenou na Brno. Kromě orloje se v Brně nachází i několik dalších historických hodin. Na radniční věži jsou k vidění hodiny z 16. století s astronomickým ciferníkem. Tyto hodiny jsou cennou památkou na dobu renesance a patří k nejvýznamnějším dominantám města.

Další zajímavé hodiny se nacházejí v kostele sv. Jakuba. Tyto gotické hodiny pocházejí z 15. století a jsou pozoruhodné svým unikátním mechanismem. Ať už je váš názor na brněnský orloj jakýkoli, nelze mu upřít jeho popularitu. Každý den se u něj zastavují davy turistů, aby si prohlédly tuto netradiční památku a zhlédly v 11 hodin „výstřel“.

Kde orloj v Brně najdeme?

Brněnský orloj, známý také jako hodinový stroj na náměstí Svobody, je nepřehlédnutelnou dominantou a vyhledávanou turistickou atrakcí. Najdeme ho v samém srdci Brna, na náměstí Svobody, jen pár kroků od historické budovy radnice. Jeho umístění symbolizuje důležitost času v životě města a jeho obyvatel. Orloj není jen strojem měřícím čas, ale i uměleckým dílem s kontroverzní minulostí a moderním designem. Jeho tvar připomínající nábojnici odkazuje na legendu o švédském obléhání Brna, zatímco jeho technické provedení s 24hodinovým ciferníkem a skleněnými kuličkami fascinuje návštěvníky z celého světa. Kromě orloje se Brno pyšní i dalšími historickými hodinami, které zdobí jeho ulice a náměstí. Za zmínku stojí například hodinový stroj na Staré radnici s pohyblivými figurkami, sluneční hodiny na kostele sv. Jakuba nebo věžní hodiny na katedrále sv. Petra a Pavla. Tyto historické památky nám připomínají, jak důležitou roli hrál čas v minulosti a jak se vyvíjely metody jeho měření.

Historie brněnského orloje

Brno, na rozdíl od Prahy, se nemůže pochlubit staletou historií orlojů. Zatímco pražský orloj je světoznámý a jeho historie sahá až do 15. století, brněnský orloj je záležitostí poměrně nedávnou. Mnozí Brňané by se divili, že to, co mnozí považují za orloj, jím ve skutečnosti není. Černý kamenný objekt na náměstí Svobody, který každý den v 11 hodin vydává skleněnou kuličku, je ve skutečnosti hodiny. Tyto hodiny, často mylně označované jako brněnský orloj, byly instalovány v roce 2010 a jejich autorem je sochař Oldřich Rujbr.

Ačkoliv Brno nemá orloj v pravém slova smyslu, může se pochlubit jinými historickými hodinami. Za zmínku stojí například hodiny na Staré radnici z roku 1648, které zdobí sochařská výzdoba od Jacopa Tencally. Další zajímavé hodiny najdeme na kostele sv. Jakuba, jejichž historie sahá až do 16. století. Tyto věžní hodiny s jedním ciferníkem jsou důkazem bohaté historie měření času v Brně.

Brněnský orloj, tichý svědek času, nám připomíná pomíjivost našeho bytí a nutnost žít naplno každý okamžik.

Zdeněk Dvořák

Kontroverzní design a symbolika

Brněnský orloj na náměstí Svobody vzbuzuje od svého odhalení v roce 2010 kontroverze. Jeho moderní, abstraktní design z leštěné žuly a skla se značně liší od tradičních orlojů, jako je ten pražský. Mnozí Brňané a návštěvníci města kritizují jeho vzhled jako nezapadající do historického centra Brna.

Vlastnost Brněnský orloj Pražský orloj
Poloha Brno Praha
Vznik 2010 1410

Symbolika orloje je rovněž předmětem debat. Zatímco tvar objektu má připomínat kulku, odkazující na legendu o švédském obléhání Brna, interpretace skleněných kuliček, které se v orloji každý den v 11 hodin uvolňují, se různí. Pro někoho představují čas a jeho pomíjivost, jiní v nich vidí symbol plodnosti.

Kontroverze budí i fakt, že orloj neukazuje přesný čas, ale pouze přibližný. Jeho tvůrci se hájí tím, že v dnešní době mobilních telefonů a chytrých hodinek není přesný čas tak důležitý a orloj má sloužit spíše jako umělecké dílo a turistická atrakce.

Ať už je váš názor na brněnský orloj jakýkoli, jedno je jisté – nenechává nikoho chladným. Jeho netradiční design a symbolika vyvolávají diskuze a nutí k zamyšlení nad vztahem mezi uměním, historií a moderní dobou.

Denní rituál: Vypouštění kuličky

Brněnský orloj na náměstí Svobody je sice moderní atrakcí z roku 2010, ale i on navazuje na bohatou historii hodinářství v Brně. Každý den v 11 hodin se odehrává rituál, který k Brnu neodmyslitelně patří – vypouštění skleněné kuličky. Ta se s rachotem řítí dolů útrobami orloje, aby nakonec s cinknutím dopadla do připraveného otvoru. Tento akt symbolizuje plynutí času a připomíná nám, že každý den je jedinečný a neopakovatelný.

Kromě orloje se Brno pyšní i dalšími historickými hodinami, které zdobí jeho ulice a náměstí. Za zmínku stojí například hodinový stroj na Staré radnici, jehož historie sahá až do 16. století. I tyto hodiny nám připomínají zručnost a um brněnských hodinářů, kteří se po staletí podíleli na měření času.

Nejlepší čas na návštěvu orloje

Brněnský orloj, známý také jako hodinový stroj na náměstí Svobody, je oblíbenou turistickou atrakcí. Mnoho návštěvníků Brna si klade otázku, kdy je nejlepší čas k jeho návštěvě. Odpověď záleží na tom, co od své návštěvy očekáváte. Pokud chcete vidět spuštění kuličky, musíte přijít v 11 hodin dopoledne. Každý den se v tuto dobu shromažďují davy lidí, aby sledovaly tento krátký, ale fascinující mechanismus. Pro klidnější zážitek a možnost si orloj prohlédnout bez tlačenice je vhodné dorazit mimo tuto dobu. Zajímavostí je, že brněnský orloj neukazuje čas pomocí ručiček, ale skleněnými kuličkami, které se kutálejí po složitém mechanismu. Kromě orloje se v Brně nachází i několik dalších historických hodin, například hodinový stroj v průčelí Staré radnice. Tyto hodiny pocházejí z 16. století a jsou zdobeny astronomickými motivy. Ať už se rozhodnete navštívit brněnský orloj nebo jiné historické hodiny v Brně, určitě si nenechte ujít tyto fascinující ukázky hodinářského umění.

Tipy pro cestovatele: Co dělat v okolí

Brněnský orloj na náměstí Svobody je sice kontroverzní atrakcí, ale i tak láká spoustu turistů. Co dalšího můžete v jeho blízkosti vidět a zažít? Jen pár kroků od orloje se nachází další brněnská časomíra – hodinový stroj v průchodu Staré radnice. Z jeho ochozu se vám naskytne krásný výhled na celé náměstí. Pokračujte historickým centrem a projděte se k dominantě Brna – katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Z Petřínské věže si užijete úchvatný panoramatický výhled na celé město. Pokud vás zajímá historie, navštivte Dietrichsteinský palác s expozicí Moravského zemského muzea. V jeho blízkosti se nachází i Kapucínské náměstí s kostelem Nalezení svatého Kříže a kryptou s mumiemi. Pro milovníky umění doporučujeme Moravskou galerii v Místodržitelském paláci nebo Uměleckoprůmyslové muzeum. Na oběd či večeři se vydejte do některé z restaurací v centru města, kde ochutnáte speciality moravské kuchyně.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: cestování