Zakletá krása Čertovy skály: Tajemný klenot pro milovníky dobrodružství

Čertova Skála

Čertova skála je jedním z nejznámějších míst v České republice, které přitahuje tisíce turistů každoročně. Nachází se v blízkosti města Turnov a je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tato skalní útvar má nejen nádherný vzhled, ale také bohatou historii a folklór spojený s čertem. V tomto článku se podíváme blíže na to, co dává Čertové skále její unikátní charakter a proč stojí za to ji navštívit.

Původ názvu "čertova skála"

Původ názvu "čertova skála" je spjat s místními legendami a pověstmi. Podle jedné z nich se na této skalní výšině setkali prostí lidé s ďábelskou bytostí, která jim nabídla obchod - za jeden lidský život jí poskytnou neustále tekoucí pramen. Lidé se dohodli a ďábel svůj slib splnil. Avšak mnoho let poté, když se pramen stal zdrojem obživy pro celou vesnici, byl objeven podvod a ďábel si znovu přišel pro svůj dluh. Když mu ho lidé odmítli zaplatit, vyvolal bouři a seslal na vesnici zkázu. Proto se místo nazývá "čertova skála", jako připomínka toho, že není vhodné uzavírat dohody s temnými silami.

Poloha a přístup

Poloha a přístup jsou klíčové faktory pro návštěvu jedné z nejznámějších turistických atrakcí našeho regionu - Čertovy skály. Nachází se v krásném přírodním parku v severních Čechách, v okolí města Děčín. Tuto unikátní skalní útvar lze pozorovat z různých rozhleden a vyhlídek v areálu, který je celoročně přístupný pro návštěvníky. Pro turisty a milovníky adrenalinových sportů nabízí Čertova skála také možnost lezení s profesionálním průvodcem nebo projitím si adrenalínového lanového parku. Pokud hledáte netradiční způsob prožitku volného času, určitě neváhejte navštívit Čertovy skály!

Historie čertovy skály

Historie Čertovy skály sahá až do 13. století, kdy se zde nacházelo pohanské svatyně. V roce 1549 byla na vrcholu skály postavena dřevěná kaple sv. Anny, která však při požáru v roce 1723 spolu s částí skály vyhořela. V roce 1751 byla na místě kaple vybudována nová kamenná kaple sv. Anny, kterou roku 1780 dal rozsáhle přestavit tehdejší majitel panství František Antonín Špork. Ten nedaleko kaple nechal vybudovat i lovecký zámek a dal skálu upravit do podoby romantického skalního labyrintu se sochami a různými dekorativními prvky. Během druhé světové války sloužila Čertova skála jako úkryt před nacisty pro české odbojové hnutí a po válce se stala oblíbeným turistickým cílem. Dnes je tato malebná skalní formace s bohatou historií součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj a slouží jako turistický cíl s možností prohlédnutí si kaple sv. Anny a okolních skalních útvarů.

Přírodní zajímavosti na čertově skále

Čertova skála je místem, které láká nejen horolezce a turisty, ale také milovníky přírodních zajímavostí. Na této skalní formaci se nachází unikátní geologický útvar v podobě mysteriózního kamenného oblouku. Tento oblouk však není jedinou atraktivitou Čertovy skály - návštěvníci zde mohou obdivovat i bohatou floru a faunu, které se na tomto místě usadily. V okolních lesích lze spatřit různorodost druhů rostlin a zvířat, mezi kterými najdeme například jeskynní netopýry či rostlinné druhy charakteristické pro vápencové prostředí. Protože se nachází na samotném vrcholu kopce, nabízí Čertova skála navíc nádherný výhled na okolní krajinu, což ji činí ideálním místem pro relaxaci a odpočinek v objetí překrásné přirody.

Legenda spojená s čertovou skálou

Čertova skála je jedním z nejvýznamnějších míst s legendami na území České republiky. Podle pověsti se jednalo o oblíbené místo pro setkávání čertů, kteří tam prý tančili a provozovali své temné rituály. Místní obyvatelé se vždycky báli projít kolem skal, protože podle pověr by se mohl stát každý, kdo projde kolem, novým členem pekelného vojska.

Podle jiných verzí této legendy bylo na Čertové skále provedeno několik temných obřadů, které vedly ke zlomení pekelných řetězů a propuštění démonů do světa lidí. Tyto démony pak nelze zastavit jinak než vlastní smrtí.

I dnes je Čertova skála považována za svatyni tajemství a magie. Přestože už tam dnes čerti nepracují, místo stále přitahuje turisty z celého světa, kteří si chtějí prohlédnout toto mystické místo a poslechnout si příběhy o jeho minulosti.

Aktivity a atrakce v okolí čertovy skály

Pokud navštívíte Čertovu skálu, neměli byste si nechat ujít širokou nabídku aktivit a atrakcí v okolí. Kromě samotného skalního útvaru, který stojí za návštěvu, můžete navštívit například nedaleký rozhlednu na Javořineckém vrchu, kde si užijete krásný výhled do okolní krajiny. Milovníky historie jistě zaujme středověký hrad Sovinec, který se nachází nedaleko od Čertovy skály. Pro rodiny s dětmi je ideálním místem zoopark Vyškov, kde mohou vidět mnoho druhů domácích i exotických zvířat. Nezapomeňte také ochutnat tradiční moravskou kuchyni v jedné z místních restaurací a zakoupit suvenýry z této malebné oblasti.

Doporučení pro návštěvu čertovy skály

Pokud plánujete navštívit Čertovu skálu, doporučujeme vám se připravit na náročnou turistickou trasu. Skála se nachází v pěkném přírodním prostředí a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Doporučujeme si vzít s sebou dostatek pitné vody, vhodné obuv a oblečení podle aktuálního počasí. Na vrcholu skály je možné se občerstvit v místní restauraci nebo si odpočinout na lavičkách u vyhlídkových teras. Pamatujte také na to, že kvůli ochraně této přírodní památky je zakázán jakýkoliv zásah do jejího prostředí a odvoz kamene či dalších předmětů je trestným činem. Užijte si krásný výlet k Čertově skále!

Výlet na Čertovu skálu je zážitkem, který určitě stojí za to. Tato nádherná přírodní památka se nachází v malebném prostředí pohoří Krušných hor a nabízí nejen neuvěřitelné výhledy na okolní krajinu, ale také zajímavou historii spojenou s domněnkami o čertech. Navštívte Čertovu skálu a nechte se unést do tajemné atmosféry tohoto místa plného legend a krásné přírody.

Publikováno: 16. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: čertova skála