Bari: Klenot Jihu Itálie, který stojí za návštěvu!

Bari

Bari, to je město ležící na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii. Toto krásné město je známé svou historií, kulturou a nádhernými plážemi. Bari zaujme každého návštěvníka svým živým ruchem a pestrým kulturním dědictvím. Přestože se zde nachází moderní část města s obchody a restauracemi, historické centrum připomíná středověkou klenotnici s úzkými uličkami a historickými památkami. V článku se podíváme na zajímavosti, které tato fascinující destinace nabízí.

Popis města Bari

Bari je krásné město na pobřeží Jaderského moře v italském regionu Apulie. Je to hlavní město provincie Bari a jedno z nejvýznamnějších měst celého jižního Itálie. Mesto se pyšní impozantní architekturou, včetně například románské katedrály San Sabino. Kolem malebného přístavu, který sloužil jako důležitá obchodní křižovatka již od dob Římanů, najdete malebné uličky s tradičními bary a restauracemi. Mezi další zajímavé památky patří například zbytek hradby kolem historického centra a katakomby svatých mučedníků. Bari je rovněž domovem populárního festivalu svatého Mikuláše, patrona mesta, který se koná každoročně 6. prosince. Pokud hledáte stylovou kombinaci historie a modernosti, Bari je určitě ideálním cestovatelským cílem!

Historie města

Bari, hlavní město regionu Apulie v jižní Itálii, má rozmanitou a bohatou historii. První zmínka o Bari se objevuje v 4. století před naším letopočtem, kdy bylo pod řeckým vlivem. Později se stalo součástí Římské říše a po jejím pádu bylo pod vládou Byzantské říše.

V 11. století se Bari stalo důležitým obchodním centrem s vlastním přístavem a pevností. V té době to bylo také významné poutní místo pro křesťany, protože zde byly uloženy ostatky svatého Mikuláše.

Během středověku Bari čelilo několika útokům Normanů a Saracenů, ale i přesto si uchovalo svou nezávislost a prosperitu. V 16. století se Bari stalo součástí Neapolského království a později i Italské republiky.

V průběhu druhé světové války bylo město těžce bombardováno spojeneckými letadly, ale po válce se rychle zotavilo a opět začalo prosperovat.

Dnes je Bari moderním městem s bohatou historií, která je stále viditelná v jeho architektuře, kulturách a tradicích.

Kultura a památky

Bari, jedno z největších měst v italském regionu Apulie, je fascinujícím místem plným kultury a památek. Město je známé pro svůj historický centrum s úzkými uličkami, náměstími a starobylými stavbami. Mezi nejzajímavější patří Castello Svevo, hrad postavený Normany v 12. století, nebo románská bazilika Sv. Mikuláše z 11. století s pozoruhodnou kryptou a ikonostasem. Kromě toho Bari nabízí i moderní umění v muzeu Pinacoteca Provinciale di Bari a bohatou kulturní scénu s řadou divadel, koncertních sálů a festivalů. Pokud se chystáte do Itálie a rádi objevujete nové kultury a historii, Bari by nemělo chybět na vašem seznamu navštívených míst.

Gastronomie a tradiční jídla

Bari, město v jižní Itálii, se může pyšnit bohatou gastronomickou tradicí. Mezi nejtypičtější jídla patří například orecchiette con le cime di rapa (těstoviny s řapíkatým brokolem), tiella barese (výborné rybí a rýžové pečeně), ale i sladké dezerty jako je pasticciotto (kokosovo-krémový koláček). Kromě toho má Bari také širokou nabídku čerstvého mořského ovoce, které lze ochutnat v jedné z mnoha tradičních restaurací přístavního města. Pokud hledáte autentickou italskou kuchyni, Bari by nemělo být na vašem seznamu vynecháno.

Tipy na aktivity a atrakce

Pokud se chystáte navštívit italské město Bari, máme pro vás několik tipů na aktivity a atrakce, které byste určitě neměli vynechat. Kromě procházek po historickém centru a ochutnávky místní kuchyně si můžete užít třeba následující:

- Návštěva baziliky sv. Mikuláše zemřelého, který je považován za patrona města

- Prohlídka Castello Svevo - středověkého hradu s úchvatným výhledem na okolí

- Projížďka tradičními barese - malými loděmi, které vás provedou přístavem a ukážou vám krásu baryjského pobřeží

- Nákupy na slavném trhu Il Mercantile - zde najdete nejen čerstvé potraviny, ale i suvenýry a další drobnosti

Bari nabízí celou řadu aktivit a atrakcí, takže si určitě vyberete to, co vám nejvíc vyhovuje.

Doprava a ubytování v Baru

Doprava v Baru je velmi dobře zajištěná. Můžete si pronajmout auto na letišti a snadno se dostat do centra města. Zároveň ale existuje i možnost využít veřejnou dopravu - autobusy a vlaky, které jezdí pravidelně. V centru města se snadno pohybujete pěšky a objevování krás tohoto italského města tak bude pro vás jednoduché.

Pokud jde o ubytování, nabídka je velmi pestrá. Od luxusních hotelů po jednoduché hostely. Cena ubytování se samozřejmě liší dle kvality a polohy ubytování, ale celkově jsou ceny přijatelné a s ohledem na krásy okolo stojí za to investovat do kvalitního ubytování. Kromě klasických hotelů zde najdeme i zajímavé alternativy jako jsou například apartmány nebo ubytování prostřednictvím Airbnb.

Závěr a doporučení pro návštěvu města Bari

Pokud hledáte originální a nezapomenutelnou dovolenou v Itálii, určitě byste měli zvážit návštěvu města Bari. Toto okouzlující přístavní město nabízí mnoho možností pro turisty, kteří touží pozkoumat autentickou italskou kulturu a historii.

Jedním z nejvýraznějších prvků města Bari je jeho starobylé centrum, které je plné úzkých uliček, malebných náměstí a tradičních italských budov. V centru města najdete například i Castello Normanno-Svevo, který sloužil jako pevnost již od 12. století.

Pro ty, kteří hledají více současnou atmosféru, doporučujeme navštivit moderní část města, kde najdete trendy butiky, bary a restaurace.

Nicméně, pokud jste opravdovými gurmány, nemůžete minout nabídku tradiční italské gastronomie v Bari. Místní speciality zahrnující čerstvé ryby a mořské plody jsou skutečným požitkem pro chuťové buňky.

Celkově vzato, návštěva Bari je ideálním cestovatelským zážitkem pro všechny, kteří touží poznat opravdové Itálii. Ať už jste fanoušky historie a kultury nebo moderního lifestylu, toto město má mnoho nabídnout.

Publikováno: 25. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: bari | město v itálii