Haus des Meeres: Tajemství podmořského světa ve Vídni

Haus Des Meeres

Haus des Meeres, což znamená Dům moře v rakouské Vídni, je jedním z nejvýznamnějších akvárií v Evropě. Toto akvárium se nachází na pozemku bývalé protiletecké obrany a má více než 10 000 návštěvníků týdně. Zahrnuje mnoho vodních světů od sladkovodních ryb až po žraloky a krokodýly. Navíc nabízí také vstup do delfinária, které je velkou turistickou atrakcí pro rodiny s dětmi. V tomto článku se budeme blíže podívat na toto fascinující akvárium a jeho nejzajímavější obyvatele.

Historie a vznik Haus des Meeres

Haus des Meeres se nachází ve Vídni a je jedním z největších akvárií v Evropě. Jeho historie sahá až do 20. století, kdy byla na místě dnešní budovy postavena vojenská pevnost. Po druhé světové válce bylo místo přestavěno na bytový a administrativní komplex pro americké okupační síly. V roce 1957 začalo město Vídeň s rekonstrukcí budovy a v roce 1960 zde bylo otevřeno akvárium s prvním podvodním tunelem ve střední Evropě.

V roce 2000 proběhla další rozsáhlá renovace, během které byl Haus des Meeres přestavěn na moderní a interaktivní instituci, zaměřenou nejenom na prezentaci života pod hladinou moře, ale i na ochranu ohrožených druhů zvířat a vzdělání návštěvníků o tématu ochrany životního prostředí.

Dnes se v Haus des Meeres nachází více než 10 000 živých organismů z více než 700 různých druhů, které jsou prezentovány v různých expozicích jako např. Tropicarium, Korallendreieck či Shark tank. Akvárium Haus des Meeres je velkým přínosem pro vzdělávání a ochranu životního prostředí a rozhodně stojí za návštěvu.

Architektura a umístění

Haus des Meeres je fascinující akvárium nacházející se v rakouské Vídni. Jeho umístění v neoklasicistní budově z roku 1957 dodává tomuto místu zvláštní atmosféru a důstojnost. Architekti použili moderní prvky, aby interiér budovy byl přizpůsoben nárokům moderního akvária a zároveň respektovali původní architekturu. Výsledkem je skvěle provedený kontrast mezi klasikou a moderností, což jde ruku v ruce s uměleckým konceptem celého Haus des Meeres. Uvnitř si návštěvníci mohou prohlédnout více než 10 tisíc živočichů ze všech koutů světa, kteří obývají více než 40 bazénů. Je to jeden z nejzajímavějších cestovatelských cílů ve Vídni a rozhodně stojí za návštěvu!

Expozice a atrakce

Haus des Meeres je nejen jedním z největších akvárií v Evropě, ale také jednou z nejoblíbenějších atrakcí ve Vídni. Expozice jsou rozděleny do několika rovin a představují různé typy mořských i sladkovodních živočichů, jako jsou ryby, koráli, kraby a dokonce i krokodýli. Zajímavostí je také možnost pozorovat žraloky a další dravce ze speciálního tunelu pod akváriem. Haus des Meeres nabízí návštěvníkům autentický pocit ze života pod vodou a přináší jim jedinečný zážitek pro celou rodinu.

1. Hlavní expozice

Haus des Meeres je výjimečné akvárium nacházející se ve Vídni. Jedná se o fascinující místo, kde návštěvníci mohou vidět řadu různých druhů mořských živočichů v jejich přirozeném prostředí. Hlavní expozice tohoto akvária nabízí pohled na ohromující množství ryb, korálů a dalších podmořských tvorů. Návštěvníci jsou brzy ponořeni do světa, který zahrnuje jak sladkovodní, tak slanovodní ekosystémy. V expozici najdete například velké tropické ryby, žraloky nebo dokonce i krokodýly. Haus des Meeres je nejen okouzlujícím místem pro milovníky mořských živočichů, ale také důležitým centrem pro vzdělání a ochranu těchto unikátních ekosystémů.

2. Tropy a korálový útes

Haus des Meeres je jedním z nejvýznamnějších akvárií ve Vídni a nabízí návštěvníkům možnost podívat se na fascinující svět tropy a korálových útesů. Tropické vody jsou plné různých druhů ryb, žraloků, mořských hadů a dalších tvorů, které se pohybují mezi útesy. Korálové útesy patří k nejrozmanitějším biotopům na Zemi s mnoha druhy korálů, ryb a dalšími živočichy. Haus des Meeres umožňuje návštěvníkům sledovat tyto krásné prostředí skrze vyhlídkovou platformu nad akváriem. Je to skutečně ohromující zážitek pro každého milovníka přírody.

3. Terária a plazi

V akváriu Haus des Meeres v centru Vídně můžete objevit fascinující svět terárií a plazů. Tento úchvatný výstavní prostor nabízí návštěvníkům možnost vidět širokou škálu druhů plazů, jako jsou hadi, ještěři nebo želvy, v jejich přirozených habitatech. Terária jsou navržena s ohledem na pohodlí zvířat a usnadňují pozorování jejich chování z pohodlí návštěvnického prostoru. Dále se tu můžete dozvědět o zajímavých způsobech života plazů a jejich roli v ekosystémech celého světa. Pokud tedy hledáte unikátní způsob, jak strávit den ve Vídni, Haus des Meeres by mohl být vaší ideální volbou!

4. Akvárium s žraloky

Akvárium Haus des Meeres je jedním z nejzajímavějších míst k návštěvě ve Vídni, zejména díky svému impozantnímu vodnímu světu žraloků. Akvárium nabízí úžasný pohled na tyto neuvěřitelné tvory, kteří mají schopnost fascinovat nás lidí již po staletí. Návštěvníci se mohou projít pod tunely plných vody a pozorovat obrovské žraloky, jak plavou kolem nich jen několik centimetrů od skla. Celkový zážitek z tohoto akvária je naprosto úchvatný a stojí za to si ho přijít užít.

5. Výstava o životě ve vodě

V akváriu Haus des Meeres ve Vídni se koná fascinující výstava o životě ve vodě. Návštěvníci mají možnost sledovat různé druhy ryb, korálů, mořských plžů a dalších podmořských tvorů. Kromě toho je zde také samostatná expozice věnovaná žralokům, což představuje jedinečnou příležitost vidět tyto velké dravce zblízka. Odborníci na biologii a oceánografii zde nabízejí zajímavé informace o podmořském světě a jeho obyvatelích. Celkově se jedná o skvělou příležitost pro návštěvníky, kteří si chtějí rozšířit své znalosti o životním prostředí tvořeném vodou.

6. Speciální akce a programy

Akvárium Haus des Meeres ve Vídni je nejenom jednou z turistických atrakcí tohoto města, ale také se zde pořádají speciální akce a programy. Jedním z nejoblíbenějších je určitě noční prohlídka, kdy mohou návštěvníci pod svitem luceren prozkoumat tajemné hlubiny akvária a pozorovat živočichy v jejich přirozeném prostředí. Dalšími zajímavými programy jsou například setkání s odborníky na ryby, přednášky o problematice ochrany mořských živočichů nebo speciální programy pro děti, kde se dozvídají více o životě pod hladinou a mohou si sami vyzkoušet některé činnosti spojené s péči o ryby. Pro milovníky tropů pak Haus des Meeres připravuje exotické večery s hudbou a gastronomickými specialitami z tropů. Díky těmto programům má Haus des Meeres co nabídnout i pro ty, kteří už akvárium navštívili vícekrát a rádi by zažili něco nového.

Vzdělávání a ochrana životního prostředí

Haus des Meeres, největší akvárium ve Vídni, je nejen místem k pobavení pro rodiny s dětmi, ale také nabízí vzdělávací programy týkající se ochrany životního prostředí. Prostřednictvím různých interaktivních výstav a prezentací návštěvníci získávají informace o tom, jak mohou přispět ke zlepšení stavu mořských ekosystémů a snižování globálního oteplování. Důležitou součástí akvária je také moderní výzkumné centrum zaměřené na studium životního prostředí a ochranu ohrožených druhů ryb a mořských živočichů. Haus des Meeres je tedy nejen zajímavou turistickou atrakcí, ale také přínosem pro vzdělávání lidí o důležitosti ochrany životního prostředí.

Služby pro návštěvníky

Haus des Meeres je jedno z nejoblíbenějších akvárií ve Vídni, které nabízí širokou škálu služeb pro návštěvníky. Pokud plánujete návštěvu, můžete si zakoupit vstupenku předem online a vyhnout se tak frontám na pokladnách. Akvárium také poskytuje průvodcovské služby, kde se dozvíte více o životě pod vodou a konkrétních druzích ryb a dalších mořských tvorů. Pro děti jsou k dispozici speciální programy a interaktivní expozice, které je naučí více o ochraně životního prostředí a mořských ekosystémech. V akváriu najdete také restauraci s výhledem na celý Vídeňský les a suvenýrový obchod s unikátním zbožím spojeným s tématikou moře. Haus des Meeres tak poskytuje skvělý zdroj informací i zábavy pro návštěvníky všech věkových kategorií.

1. Otevírací doba a vstupné

Akvárium Haus des Meeres ve Vídni se může pyšnit bohatým výběrem zvířat a rostlin, které návštěvníkům přináší nezapomenutelný zážitek. Pokud plánujete návštěvu tohoto akvária, je důležité si předem ověřit otevírací dobu a vstupné. Otevřeno je každý den a vstupné se liší podle typu lístků - existují například i rodinné vstupenky. Je však dobré si zakoupit lístek dopředu, aby návštěva byla bezproblémová a urychlila se vstupní kontrola. Celkově lze říci, že cena za vstupenku do Haus des Meeres stojí za to, protože zde najdete širokou škálu exotických druhů ryb a živočichů, ale také možnost projít se pestrými expozicemi plnými překrásných fotografií a zajímavostí.

2. Prohlídky a průvodci

Pokud se chystáte navštívit akvárium Haus des Meeres ve Vídni, určitě byste si neměli nechat ujít prohlídku s průvodcem. Ti vám totiž umožní získat mnohem více informací o životech a chování vodních tvorů, které zde najdete. Průvodci jsou zkušení a velmi dobře informovaní o historii i současnosti tohoto fascinujícího místa. Navíc vám ukážou nejlepší způsoby, jak si vychutnat každou expozici během vaší návštěvy. Společně s průvodcem se budete moci vydat na fascinující cestu pod mořskými hlubinami, poznat tajemství útesů korálových řas a potkat další životy obývající podmořský svět. Prohlídka s průvodcem je tak jedinečným zážitkem, který se jistě budete dlouho vzpomínat.

3. Občerstvení a restaurace

Haus des Meeres, moderní akvárium ve Vídni, nabízí návštěvníkům mnoho možností pro občerstvení a restaurace. Pro ty, kteří chtějí rychle zahnat hlad, je k dispozici samoobslužné bistro s výběrem sendvičů, salátů a sladkostí. Pro náročnější gurmány je připravena restaurace ve stylu 50. let s vynikajícím výhledem na město. Zde si můžete vychutnat lahodné pokrmy připravované z čerstvých ingrediencí. Pokud preferujete neformální atmosféru, můžete navštívit kavárnu umístěnou v aquadomu, která nabízí široký výběr kávy a dezertů. Bez ohledu na to, jaké místo si zvolíte pro občerstvení během vaší návštěvy Haus des Meeres, budete určitě spokojeni s kvalitou jídla a pití a cenami odpovídajícím atraktivní turistické lokalitě ve Vídni.

4. Obchod se suvenýry

V akváriu Haus des Meeres v centru Vídně si můžete užít nejen sledování fascinující podvodní fauny a flóry, ale také nakoupit originální suvenýry. Obchod se suvenýry zde nabízí širokou paletu produktů od klasických magnetek a upomínkových fotografií až po unikátní exempláře jako jsou modely ryb a jiných mořských živočichů, nebo knihy na téma podmořského světa. Nákupy v obchodě se suvenýry Haus des Meeres tak mohou být prima způsobem, jak si připomenout návštěvu tohoto fascinujícího místa i při návratu domů.

Jedním z nejzajímavějších míst k návštěvě ve Vídni je bezpochyby akvárium Haus des Meeres. Toto místo nabízí nezapomenutelný zážitek pro všechny, kteří se zajímají o život pod hladinou. Téměř 10 000 druhů živých tvorů, mezi nimiž jsou ryby, krokodýli, hadi a dokonce i žraloci, jsou vystaveni v deseti pavilonech s různými tématy životního prostředí. Návštěvníci se mohou projít podvodním tunelem a sledovat obrovské množství tropických ryb a korálů zblízka. Kromě toho je zde také terasa s panoramatickým výhledem na Vídeňský lesopark a stojan pro pozorování ptáků. Pokud navštívíte Vídeň, pak byste neměli vynechat tento jedinečný zážitek ve skvělém Haus des Meeres.

Celkově lze konstatovat, že návštěva akvária Haus des Meeres je nezapomenutelný zážitek. Tato atrakce nabízí nejen pohled na fascinující podmořský svět, ale také zázemí s vynikajícími službami pro návštěvníky. Zajímavým prvkem jsou také terária se vzácnými druhy hadů a plazů. Instituce se navíc snaží o ochranu ohrožených druhů živočichů, což lze vidět například v expozici s chobotnicemi. V neposlední řadě je třeba zmínit i skvělou polohu akvária v samotném centru Vídně. Pokud tedy hledáte zajímavé místo pro celodenní zábavu a poznání, Haus des Meeres je tou správnou volbou.