Montmartre: Kouzlo pařížské čtvrti pro cestování

Montmartre

Montmartre, jedna z nejznámějších čtvrtí Paříže, je magnetem pro turisty i umělce z celého světa. Tato malebná čtvrť se nachází na kopci v severní části města a nabízí nádherné výhledy na pařížskou panoramu. Montmartre je známý svou bohémskou atmosférou, uměleckou scénou a historickými památkami. Pro milovníky kultury a romantiky je to neodolatelné místo k návštěvě. Pojďme se společně ponořit do kouzla této pařížské čtvrti a objevit její skryté poklady.

Historie a významné památky

Montmartre je jednou z nejstarších čtvrtí v Paříži a má bohatou historii. V 19. století sem přicházeli umělci, spisovatelé a intelektuálové, kteří tvořili slavnou uměleckou scénu. Mezi nejvýznamnější památky patří bazilika Sacré-Cœur, která dominuje nad celým městem svým nádherným bílým exteriérem. Další zajímavostí je Moulin Rouge, slavný kabaret známý po celém světě. Montmartre je také domovem proslulého malířského náměstí Place du Tertre, kde se můžete setkat s místními umělci a zakoupit si jejich originální díla.

Umělecká scéna a kabarety

Montmartre je známé svou bohatou uměleckou scénou a kabarety, které zde vzkvétaly v průběhu 19. a 20. století. Tato čtvrť byla domovem mnoha slavných umělců, jako byli Pablo Picasso, Vincent van Gogh nebo Henri de Toulouse-Lautrec.

V Montmartru se nachází i slavný kabaret Moulin Rouge, který je symbolem pařížského nočního života. Zde se konají ohromující představení s nádhernými tanečnicemi a spektakulárním uměním.

Dalším významným místem je Le Chat Noir, první moderní kabaret ve Francii. Zde se scházeli umělci, básníci a spisovatelé, kteří tvořili avantgardní kulturní hnutí.

Umělecká scéna Montmartru je stále živá dodnes. Můžete navštívit galerie s díly současných umělců nebo si prohlédnout jejich práce na ulicích čtvrti. Každý rok se také koná festival Fête des Vendanges, během kterého se Montmartre promění v obrovskou venkovskou vesnici plnou umělců, koncertů a ochutnávek vína.

Pro milovníky umění je Montmartre neodmyslitelnou součástí jejich návštěvy Paříže.

Bazilika Sacré-Cœur a výhledy na město

Bazilika Sacré-Cœur je jednou z nejznámějších památek v Montmartru. Tato nádherná bazilika byla postavena na konci 19. století jako symbol smíření po francouzsko-pruské válce. Její bílý mramor a impozantní kupole jsou opravdu ohromující.

Kromě samotné baziliky je hlavním lákadlem pro turisty také její okolní prostor, odkud se nabízejí úchvatné výhledy na Paříž. Z vrcholu kopce, kde bazilika stojí, lze spatřit celé město s jeho ikonickými památkami, jako je Eiffelova věž a Louvru.

Pro ty, kteří mají rádi romantiku a atmosféru z filmů, je zde také možnost vyhlídání slunce nad Paříží nebo pozorování nočního osvětlení města. Bazilika Sacré-Cœur je skutečným pokladem Montmartru a návštěva tohoto místa by neměla chybět ve vašem itineráři při cestování do Paříže.

Procházka po ulicích a náměstích

Procházka po ulicích a náměstích Montmartru je jedinečný zážitek. Hlavní ulice, jako je Rue des Abbesses a Rue Lepic, jsou plné malebných obchůdků, kaváren a restaurací. Zde můžete ochutnat tradiční francouzské speciality nebo si dopřát šálek kávy s výhledem na rušné ulice.

Náměstí Place du Tertre je centrem uměleckého dění. Zde se setkáte s pouličními malíři, kteří zde vytvářejí své originální obrazy. Můžete si nechat namalovat portrét nebo zakoupit jedinečný umělecký kousek jako suvenýr.

Další zajímavou zastávkou je náměstí Place des Abbesses, které je známé svým charakteristickým sloupem metra. Okolní uličky jsou plné butiků se vintage oblečením, knihkupectví a drobných galerií.

Při procházce Montmartrem nemůžete vynechat také slavnou Moulin Rouge, která se nachází na Boulevard de Clichy. Tato ikonická kabaretní scéna představuje ducha Montmartru a nabízí nezapomenutelné večery plné tance a hudby.

Celkově je procházka po ulicích a náměstích Montmartru jako cesta zpět v čase. Každý krok vás přenese do atmosféry bohémského Paříže, plné umění, historie a autenticity.

Kavárny, restaurace a trhy

Montmartre je bohatá na útulné kavárny a restaurace, které lákají návštěvníky svou atmosférou a lahodným jídlem. Na Place du Tertre si můžete vychutnat kávu nebo sklenku vína a pozorovat umělce, jak malují portréty před vašima očima. Pokud máte chuť na tradiční francouzskou kuchyni, doporučuji navštívit některou z místních bistr nebo brasserií. Pro milovníky trhů je tu každý den možnost navštívit Marché Saint-Pierre, kde najdete široký výběr čerstvého ovoce, zeleniny a dalších potravin. Montmartre nabízí i různé specializované obchody se sýry, víny a čokoládou, takže si určitě vyberete ten správný suvenýr pro své blízké.

Noční život a zábava

Montmartre je také známý svým bohatým nočním životem a nabídkou zábavy. Po setmění se ulice a náměstí plní lidmi hledajícími zábavu a příjemnou atmosféru.

V této čtvrti najdete mnoho barů, klubů a kabaretů, které oživují noc. Kabaret Moulin Rouge je jedním z nejznámějších v Paříži a nabízí pestré představení s tanečnicemi Cancan. Další populární kabarety jsou například Le Chat Noir a La Cigale.

Pro ty, kteří preferují hudbu, Montmartre nabízí také mnoho jazzových klubů. Například Au Lapin Agile je historický klub, ve kterém se konaly legendární jazzové jam session. Další oblíbené místo pro poslech jazzu je Divadlo Dejvice.

Pokud máte chuť na tanec, můžete navštívit některý z nočních klubů nebo diskoték v okolí Place Pigalle. Zde najdete různé styly hudby a atmosféru plnou energie.

Montmartre je také domovem mnoha umělců a pouličních performérů, kteří přispívají k nočnímu životu čtvrti. Na náměstí Place du Tertre můžete vidět malíře, kteří zde vytvářejí svá díla před očima turistů.

Pro milovníky filmu je Montmartre také známý jako místo natáčení slavného filmu Amélie z Montmartru. Můžete si projít ulicemi a náměstími, které se objevují ve filmu a prožít atmosféru tohoto romantického příběhu.

Noční život v Montmartru je plný života a nabízí různé možnosti zábavy pro každého. Po celodenním objevování památek a procházkách po čtvrti si zde můžete užít skvělou atmosféru a nezapomenutelný večer.

Tipy na nákupy a suvenýry

Pokud se chystáte na nákupy a hledáte originální suvenýry z Montmartru, máme pro vás pár tipů. Na Place du Tertre najdete mnoho malých obchůdků s uměleckými díly, jako jsou malby, kresby a sochy. Zde si můžete zakoupit jedinečný kousek od místních umělců. Další možností je navštívit trh na Rue des Abbesses, kde najdete širokou škálu produktů od čerstvého ovoce a zeleniny po květiny, sýry a vína. Pro milovníky módy doporučujeme projít se po ulici Rue Lepic, kde najdete butiky s trendy oblečením a doplňky. A pokud si chcete odnést něco sladkého, nezapomeňte ochutnat slavné pařížské makronky z pekařství La Maison Rose na Avenue Junot.

Doprava a praktické informace

Doprava v Montmartru je velmi pohodlná a snadno dostupná. Nejlepší způsob, jak se sem dostat, je metrem. Stanice Anvers na lince 2 nebo Abbesses na lince 12 jsou ideálními výchozími body pro prozkoumání čtvrti. Kromě toho je možné využít i autobusové linky, které spojují Montmartre s ostatními částmi města.

Pro pohodlné cestování po Montmartru se doporučuje pěší turistika. Čtvrť je plná úzkých uliček a křivolakých schodů, které jsou ideální pro romantickou procházku. Místní obyvatelé také rádi používají jízdní kola jako dopravní prostředek.

Pokud máte omezený čas nebo si chcete ušetřit energii, můžete využít i lanovku, která vás zaveze na vrchol kopce k bazilice Sacré-Cœur. Tato lanovka je jedinou veřejnou lanovkou v Paříži a nabízí krásné výhledy na město během jízdy.

Vzhledem k tomu, že Montmartre je oblíbeným turistickým cílem, doporučuje se navštěvovat ho mimo hlavní turistickou sezónu, abyste se vyhnuli davům. Pokud sem přijedete v letních měsících, je vhodné si připravit pohodlné oblečení a obuv, protože čtvrť je známá svými strmými uličkami a schody.

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat Montmartre více do hloubky, je možné se připojit k organizovanému prohlídkovému okruhu nebo si pronajmout audioprůvodce. Tyto služby vám poskytnou podrobnější informace o historii a zajímavostech čtvrti.

Celkově lze říci, že Montmartre je jedinečná pařížská čtvrť s bohatou historií a uměleckou scénou. Je to místo plné kouzla a romantiky, které rozhodně stojí za návštěvu.

Závěrem můžeme říci, že Montmartre je jednou z nejkrásnějších a nejživějších čtvrtí Paříže. Je to místo plné historie, umění a kultury, které si zaslouží být navštíveno. Doporučujeme vám strávit alespoň jeden den prozkoumáváním této malebné části města. Nezapomeňte navštívit baziliku Sacré-Cœur a vychutnat si úchvatné výhledy na město. Procházejte se po úzkých uličkách a náměstích, ochutnejte lahodnou francouzskou kuchyni v jedné z mnoha restaurací a nechte se unést nočním životem Montmartru. Pokud hledáte originální suvenýry, určitě navštivte trhy a obchody s uměleckými díly. Doprava do Montmartru je snadná pomocí metra nebo autobusu. Pamatujte, že tato čtvrť je oblíbeným cílem turistů, takže se připravte na větší dav lidí. Ať už jste milovníkem umění, historie nebo jenom chcete zažít typickou pařížskou atmosféru, Montmartre je pro vás ideálním místem pro cestování.