Nošovice: Skrytý klenot Moravskoslezského kraje

Nošovice

Nošovice: Perla Beskyd

Zelené kopce Beskyd skrývají nejedno překvapení a mezi nimi se třpytí i Nošovice, malebné městečko s bohatou historií a pulzujícím životem. První zmínky o Nošovicích sahají až do 13. století, kdy se jednalo o malou osadu. Postupem času se však rozrůstaly a proslavily se především pivovarnictvím a později i automobilovým průmyslem. Dominantou Nošovic je bezesporu zámek z 16. století, který prošel mnoha přestavbami a dnes slouží k nejrůznějším kulturním akcím. Jeho rozlehlý park láká k procházkám i odpočinku v objetí zeleně. Milovníci historie by neměli vynechat ani návštěvu kostela svatého Mikuláše s vzácným barokním interiérem.

Nošovice ale nejsou jen historickou památkou. Život v nich kypí i díky široké škále sportovního a kulturního vyžití. Moderní sportovní areál nabízí možnosti pro aktivní odpočinek a relaxaci, zatímco kulturní dům pravidelně hostí divadelní představení, koncerty a výstavy. Okolí Nošovic je rájem pro turisty a cyklisty. Malebná krajina Beskyd láká k výletům do přírody, ať už se vydáte po značených turistických trasách nebo se projedete na kole po cyklostezce vedoucí podél řeky Ostravice. Za návštěvu stojí i nedaleká přehrada Šance, která nabízí osvěžení v horkých letních dnech i možnost rybaření. Nošovice tak představují ideální místo pro život i dovolenou, kde se snoubí krása přírody s bohatou historií a moderním komfortem.

Historie a památky

První písemná zmínka o Nošovicích pochází z roku 1297, kdy obec patřila k těšínskému knížectví. V průběhu staletí se zde vystřídalo několik majitelů, mezi nimiž nechyběli ani páni z Cimburka či rody Blücherů a Rothschildů. Dominantou Nošovic je bezesporu renesanční zámek, jehož počátky sahají do 16. století. Původně gotická tvrz prošla rozsáhlou přestavbou a dnes slouží jako hotel a restaurace. V zámeckém parku se nachází vzácný exemplář platanu javorolistého, který je chráněn jako památný strom.

Kromě zámku se v Nošovicích dochovalo i několik dalších památek. Za zmínku stojí kostel svatého Mikuláše z 18. století s barokní věží a hrobkou rodu Blücherů. V obci se nachází i několik kaplí, například kaple svatého Jana Nepomuckého z 18. století či kaple Panny Marie Bolestné z 19. století. Zajímavostí je i budova bývalého pivovaru z 19. století, která dnes slouží k bytovým účelům. Nošovice se pyšní i bohatou historií průmyslu. Již v 19. století zde fungovala cihelna, pila a mlýn. V roce 1932 byla v Nošovicích založena továrna na výrobu pneumatik Baťa, která se později stala součástí koncernu Continental. Dnes je závod Continental Barum v Nošovicích jedním z největších zaměstnavatelů v regionu.

Pivovar Radegast: Zážitek

Pivovar Radegast v Nošovicích není jen tak ledajaký pivovar. Je to místo s duší, kde se snoubí tradice s modernou a kde se vaří jedno z nejoblíbenějších piv v Česku. Už samotná návštěva pivovaru je zážitkem. Prohlídková trasa vás provede celým procesem výroby piva, od sladovny až po stáčírnu. Dozvíte se, jak se pivo vařilo dříve a jak se vaří dnes, a nahlédnete pod pokličku umění našich sládků. Vrcholem prohlídky je ochutnávka piva Radegast přímo u zdroje, kde chutná nejlépe.

Kromě klasické prohlídky nabízí pivovar Radegast i další zážitky. Můžete si například vyzkoušet vaření piva v pivovarské škole, užít si degustaci pivních speciálů nebo se zúčastnit některé z mnoha akcí, které se v pivovaru konají. Ať už se rozhodnete pro cokoli, v pivovaru Radegast si na své přijde každý milovník piva. Pivovar Radegast je skvělým cílem výletu pro jednotlivce, rodiny i skupiny. Nachází se v malebném prostředí Moravskoslezského kraje, nedaleko Beskyd, a nabízí tak ideální kombinaci zábavy a relaxace.

Turistika a cyklistika

Nošovice a okolí, to není jen pivovar. Město leží v malebné krajině Moravskoslezského kraje, obklopené lesy a kopci Podbeskydské pahorkatiny. Pro milovníky turistiky a cyklistiky je to doslova ráj. Procházet se můžete po značených turistických trasách, které vás zavedou například na vrchol Ondřejníku s rozhlednou, odkud se otevírá nádherný výhled do okolí.

Vlastnost Nošovice
Kraj Moravskoslezský
Počet obyvatel (přibližně) 10 000

Kratší, ale neméně krásnou procházku si užijete v přírodní rezervaci Nošovické dubiny, kde na vás dýchne klid a krása staletých dubů. Cyklisté si přijdou na své na cyklostezce Bečva, která vede podél řeky Bečvy a propojuje Nošovice s dalšími obcemi v regionu. Pro náročnější cyklisty se nabízí trasy vedoucí do hor, například na Pustevny nebo Lysou horu. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte si s sebou svačinu a pití, abyste si mohli užít krásy okolní přírody naplno.

Beskydské rehabilitační centrum

V srdci Moravskoslezského kraje, nedaleko Nošovic proslavených pivovarem Radegast, se nachází Beskydské rehabilitační centrum. Toto zařízení s dlouholetou tradicí poskytuje komplexní rehabilitační péči pacientům po úrazech, operacích a s neurologickými onemocněními. Jeho poloha v malebném prostředí Beskyd není náhodná. Čistý vzduch, klid a krása okolní přírody zde hrají důležitou roli v procesu uzdravování.

Centrum se pyšní moderním vybavením a zkušeným personálem, který ke každému pacientovi přistupuje individuálně. Nabízí širokou škálu procedur, od fyzioterapie a ergoterapie přes vodoléčbu až po elektroterapii. Důraz je kladen na aktivní přístup pacientů k rehabilitaci a jejich návrat do běžného života.

Beskydské rehabilitační centrum je tak ideálním místem pro všechny, kteří hledají kvalitní rehabilitační péči v příjemném prostředí.

Ubytování a gastronomie

Nošovice a okolní obce v Moravskoslezském kraji nabízejí pestrou škálu ubytování pro turisty i obchodní cestující. Návštěvníci si mohou vybrat z několika hotelů s různým standardem a cenovou hladinou. Pro ty, kteří preferují komornější atmosféru, jsou k dispozici útulné penziony a apartmány. Milovníci přírody ocení možnost ubytování v chatových osadách v malebné krajině Beskyd.

V Nošovicích a okolí si přijdou na své i gurmáni. Najdete zde restaurace s tradiční českou kuchyní, kde můžete ochutnat speciality jako vepřovou s knedlíkem a zelím nebo svíčkovou na smetaně. V oblibě jsou také restaurace s mezinárodní kuchyní, pizzerie a stylové kavárny. Po dni stráveném poznáváním krás Moravskoslezského kraje si můžete dopřát osvěžující pivo z místního pivovaru Radegast, který je proslulý svou lahodnou chutí.

Tipy na výlety do okolí

Nošovice samy o sobě sice nejsou turistickým centrem, ale jejich umístění v malebném Moravskoslezském kraji z nich dělá skvělou základnu pro objevování krás okolní přírody a památek. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu nedalekého hradu Starý Jičín, který se tyčí na kopci nad stejnojmennou obcí a nabízí úchvatné výhledy do krajiny. Pro ty, kteří dávají přednost procházkám přírodou, se nabízí naučná stezka Beskydské nebe s vyhlídkou na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd.

Rodiny s dětmi jistě ocení výlet do zábavního parku Šťastná země v Radíkově, kde se vyřádí na toboganech, v bludišti a na dalších atrakcích. Za zvířátky se pak můžete vydat do Zoologické zahrady Ostrava, která se pyšní moderními expozicemi a širokou škálou zvířecích druhů z celého světa. A pokud toužíte po relaxaci, vydejte se do lázní Darkov, které jsou proslulé svými léčivými prameny a nabízejí širokou škálu wellness procedur.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, okolí Nošovic vám nabídne nezapřetelné zážitky.