Objevte krásy vodní nádrže Merkur Pasohlávky: Skvělý cestovní cíl pro dobrodružné duše!

Merkur Pasohlávky

Úvod do Merkur Pasohlávky

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky je jedním z nejkrásnějších a nejatraktivnějších míst v České republice. Nachází se v blízkosti obce Pasohlávky, nedaleko Brna. Tato malebná vodní nádrž je oblíbeným cestovním cílem pro milovníky přírody, dobrodružné duše i rodiny s dětmi.

Merkur Pasohlávka nabízí nespočet možností pro aktivní odpočinek a relaxaci. Jeho krásné pláže a čisté vody lákají k osvěžujícím koupelím a vodním sportům. Můžete si pronajmout šlapadlo, kajak nebo paddleboard a prozkoumat okolní krajinu z vody. Pokud jste fanoušci rybaření, na Merkur Pasohlávce máte možnost chytit kapry, candáty nebo sumce.

Okolí Merkur Pasohlávky je také bohaté na cyklistické stezky a turistické trasy. Můžete si půjčit kolo a vydat se na objevování okolních vinic a malebných vesniček. Pro milovníky adrenalinu jsou zde také možnosti paraglidingu či horolezectví.

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky je také významným místem z hlediska historie a využití. Byla postavena v roce 1940 jako součást obranného systému a sloužila jako zásobárna pitné vody pro Brno. Dnes je však hlavně rekreačním centrem, které přitahuje tisíce návštěvníků každý rok.

Přijďte objevit krásy vodní nádrže Merkur Pasohlávky a zažít nezapomenutelné dobrodružství uprostřed přírody. Toto místo nabízí skvělé možnosti pro relaxaci, sportování i poznávání okolního regionu. Nechte se unést atmosférou tohoto malebného koutu České republiky a zažijte nezapomenutelnou dovolenou u vody!

Poloha a přístup k vodní nádrži

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky se nachází v Jihomoravském kraji, nedaleko obce Pasohlávky. Je situována v krásném přírodním prostředí mezi vinicemi a kopci Pálavy. Díky své poloze je tato vodní nádrž oblíbeným cestovním cílem pro milovníky přírody a aktivního odpočinku.

Pro přístup k vodní nádrži Merkur Pasohlávky můžete využít různé dopravní prostředky. Pokud se rozhodnete cestovat autem, existuje možnost parkování přímo u nádrže. Z Prahy sem můžete dojet po dálnici D1 směrem na Brno a poté pokračovat po silnici I/52 směrem na Mikulov. Po zhruba 40 kilometrech dorazíte do Pasohlávek, kde budete mít možnost odbočit na správnou cestu k vodní nádrži.

Pokud preferujete veřejnou dopravu, nejbližší vlaková stanice je ve městě Mikulov, odkud jezdí pravidelné autobusy směrem na Pasohlávky. Z autobusové zastávky pak stačí jen krátký pěší výlet a už budete u vodní nádrže Merkur Pasohlávky.

Díky své dostupnosti je tato vodní nádrž ideálním místem pro rodinné výlety, ale také pro jednodenní pobyty či delší dovolenou. Nechte se okouzlit krásami přírody a objevte všechny možnosti, které Merkur Pasohlávky nabízí.

Historie vzniku a využití Merkur Pasohlávky

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky je jednou z nejvýznamnějších vodních nádrží v České republice. Její historie sahá až do 60. let minulého století, kdy byla postavena jako součást rozsáhlého projektu na zajištění pitné vody pro okolní oblasti.

Stavba nádrže začala v roce 1962 a trvala celkem pět let. Původně byla zamýšlena jako přehrada na řece Dyji, ale nakonec bylo rozhodnuto o jejím umístění na řece Jihlava. Důvodem byla geologická stabilita místa a dostatečný objem vody pro naplnění nádrže.

Po dokončení stavby se Merkur Pasohlávka stala důležitým zdrojem pitné vody pro mnoho okolních obcí. Voda z nádrže sloužila také k zavlažování polí a chovu ryb. Postupem času se však její využití rozšířilo i na rekreační účely.

Dnes je Merkur Pasohlávka oblíbeným cestovním cílem pro turisty i místní obyvatele. Kromě možnosti koupání a vodních sportů nabízí nádrž také krásné pláže, které jsou vyhledávaným místem pro letní relaxaci. V okolí nádrže se nachází také mnoho cyklostezek a turistických tras, které lákají milovníky přírody.

Historie Merkur Pasohlávky je důležitou součástí regionálního dědictví. Místní obyvatelé si váží jejího významu a snaží se chránit přilehlou krajinu a životní prostředí. V posledních letech byla provedena řada opatření na ochranu přírody v okolí nádrže, aby se zachovala její jedinečnost a biodiverzita.

Využitím Merkur Pasohlávky jako rekreačního areálu se podařilo propojit lidskou činnost s péčí o přírodu. Návštěvnici mají možnost užít si krásy vody a zeleně, zatímco se zde také dbá na udržitelnost a ekologickou rovnováhu.

Historie vzniku Merkur Pasohlávky je fascinujícím příběhem o lidském úsilí a jeho spojením s přirozeným prostředím. Tato vodní nádrž je skutečným pokladem jižní Moravy a zaslouží si být objevena a prozkoumána všemi dobrodružnými dušemi.

Rekreační možnosti a aktivity na vodní nádrži

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky nabízí širokou škálu rekreačních možností a aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií. Bez ohledu na to, zda jste dobrodružný typ nebo preferujete klidnější aktivity, zde si určitě najdete to své.

Pro milovníky vodních sportů je Merkur Pasohlávky rájem. Můžete si pronajmout kajak nebo paddleboard a vyrazit na vodu. Tato nádrž je také oblíbeným místem pro rybáře, kteří sem přicházejí lovit různé druhy ryb. Pokud máte rádi adrenalin, můžete si zapůjčit jetovou skútr a projet se po hladině s velkou rychlostí.

Pro ty, kteří preferují sucho, jsou zde také skvělé možnosti. V okolí nádrže jsou dobře značené turistické trasy, které vedou přes malebnou krajinu a nabízejí úchvatné výhledy na okolní hory a vinice. Pro cyklisty je tu síť cyklostezek, které umožňují objevovat krásy okolního regionu na kole.

Pokud se chcete odreagovat a zrelaxovat, můžete si pronajmout plážový lehátko a vychutnávat sluneční paprsky u vody. Pro ty, kteří mají rádi aktivní odpočinek, jsou k dispozici také venkovní fitness centra a beach volejbalová hřiště.

Pro rodiny s dětmi je Merkur Pasohlávky ideálním místem pro strávení volného času. Na nádrži najdete dětské hřiště s pískovištěm, skluzavkami a prolézačkami. Děti se mohou také vydat na dobrodružnou jízdu na nafukovacím banánu nebo si zahrát mini golf.

Rekreační možnosti na vodní nádrži Merkur Pasohlávky jsou opravdu bohaté a každý si zde najde to své. Ať už jste milovníkem vodních sportů, turistiky nebo relaxace u vody, tato nádrž je skvělým cestovním cílem pro dobrodružné duše i rodiny s dětmi.

Přírodní krása a ochrana přírody v okolí Merkur Pasohlávky

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky se nachází v nádherném přírodním prostředí, které nabízí mnoho možností pro milovníky přírody a venkovních aktivit. Okolní krajina je bohatá na různorodou floru a faunu, což činí z tohoto místa skutečný ráj pro přírodovědce i turisty.

V blízkosti vodní nádrže se rozprostírá chráněná krajinná oblast Pálava, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Tato oblast je známá svými unikátními geologickými útvary, jako jsou vápencové skalní útvary a jeskyně. Zde můžete objevit vzácné druhy rostlin a živočichů, které jsou specifické právě pro tuto oblast.

Ochrana přírody je v této oblasti velmi důležitou prioritou. Místní správa dbá na udržitelný rozvoj a ochranu biodiverzity. Turisté jsou povzbuzování k dodržování pravidel ochrany přírody, jako je například nezanechání odpadků v přírodě a dodržování vyznačených tras.

Pro milovníky přírody je zde mnoho možností k procházkám a turistice. Okolní lesy nabízejí krásné stezky, které vedou k malebným vyhlídkám a překrásným rozhledům na okolní krajinu. Na vodě si pak můžete vychutnat plavbu lodí nebo se vydat na rybaření.

V rámci ochrany přírody je také možné navštívit některé z přírodních rezervací v okolí Merkur Pasohlávky. Zde se nachází unikátní biotopy, které jsou domovem vzácných druhů rostlin a živočichů. Při procházce rezervacemi se budete cítit jako ve skutečném ráji pro přírodu.

Celkově lze říci, že Merkur Pasohlávka nabízí nejen skvělé rekreační možnosti, ale také jedinečnou přirozenou krásu a ochranu přírody. Pro milovníky venkovních aktivit a dobrodružství je toto místo ideálním cestovním cílem.

Ubytování a stravování v blízkosti vodní nádrže

Pokud se rozhodnete navštívit vodní nádrž Merkur Pasohlávky, nemusíte se obávat nedostatku ubytovacích možností. V okolí je totiž k dispozici široká škála ubytování pro každý rozpočet a vkus.

Pro ty, kteří preferují komfort a luxus, jsou zde nabízeny moderně zařízené hotely s výhledem na samotnou nádrž. Tyto hotely disponují pohodlnými pokoji vybavenými veškerým potřebným vybavením. Některé z nich mají také wellness centra, bazény a restaurace, kde si můžete po celodenním objevování krás Merkur Pasohlávky dopřát skvělé jídlo.

Pro rodiny s dětmi nebo skupiny přátel jsou ideálním řešením rekreační chatky a chalupy. Tyto ubytovací jednotky nabízejí dostatek prostoru a soukromí pro vaše pohodlí. Mnoho z nich má také venkovní posezení nebo terasu, kde si můžete vychutnat snídani či večeři s výhledem na okolní krajinu.

Pokud preferujete blízkost přírody a chcete zažít autentický zážitek, můžete se rozhodnout pro kempování. V okolí nádrže jsou k dispozici kempy s veškerými potřebnými vybaveními, jako jsou sprchy, toalety a možnost zapůjčení stanu či karavanu. Kempování vám umožní být blízko vody a probudit se do krásného pohledu na jezero.

Co se týče stravování, v okolí Merkur Pasohlávky najdete různé restaurace, kavárny a bufety, které nabízejí širokou škálu jídel a nápojů. Můžete si vychutnat tradiční českou kuchyni nebo ochutnat speciality z místních surovin. Některé restaurace mají také terasy s výhledem na jezero, což dodá vašemu jídlu ještě více atmosféry.

Ať už se rozhodnete pro luxusní hotel, útulnou chatku nebo kempování pod širým nebem, ubytování a stravování v blízkosti vodní nádrže Merkur Pasohlávky splní vaše očekávání a poskytne vám dokonalý odpočinek po celodenním objevování krás této malebné oblasti.

Doporučené aktivity a atrakce v okolí Merkur Pasohlávky

Okolí vodní nádrže Merkur Pasohlávky nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí pro návštěvníky. Bez ohledu na to, zda jste dobrodružný duch nebo raději relaxujete, určitě si zde najdete něco, co vás zaujme.

Pro milovníky vodních sportů je Merkur Pasohlávka ideálním místem k windsurfingu, kajakování či paddleboardingu. Vodní plocha je dostatečně prostorná a čistá, což umožňuje skvělé podmínky pro tyto aktivity. Pokud nemáte vlastní vybavení, není problém si ho zapůjčit u jednoho z místních půjčoven.

Pro ty, kteří preferují pevnou půdu pod nohama, je tu možnost projít se po okolních stezkách a objevovat krásy přilehlé přírody. Okolní kopce nabízejí úchvatné výhledy na celou oblast a jsou vhodné i pro horskou cyklistiku. Místní turistické trasy vedou kolem malebných vinic a historických památek.

Pokud se zajímáte o historii a kulturu, nedaleko Merkur Pasohlávky se nachází zámek Mikulov, který stojí za návštěvu. Tento impozantní renesanční zámek je obklopen krásným parkem a nabízí prohlídky svých interiérů. V okolí se také nachází řada vinných sklepů, kde můžete ochutnat místní vína a dozvědět se o jejich výrobě.

Pro rodiny s dětmi je vhodnou atrakcí nedaleký Aquapark Aqualand Moravia, který nabízí širokou škálu bazénů, tobogánů a dalších vodních atrakcí. Dospělí i děti si zde určitě najdou své oblíbené místo k odpočinku či zábavě.

Celkově lze tedy říci, že okolí Merkur Pasohlávky je bohaté na různorodé aktivity a atrakce pro každého návštěvníka. Bez ohledu na vaše zájmy a preference si zde určitě najdete něco, co vás nadchne a přispěje k nezapomenutelnému pobytu u této krásné vodní nádrže.

Praktické informace pro návštěvníky Merkur Pasohlávky

Pokud se rozhodnete navštívit vodní nádrž Merkur Pasohlávky, je důležité mít přehled o praktických informacích, které vám usnadní plánování a samotnou návštěvu.

1. Otevírací doba: Vodní nádrž Merkur Pasohlávky je přístupná veřejnosti po celý rok. Nicméně, konkrétní otevírací doba se může lišit v závislosti na ročním období. Doporučujeme vám zkontrolovat aktuální otevírací dobu před vaší návštěvou.

2. Vstupné: Pro vstup na území Merkur Pasohlávky není vybíráno žádné vstupné. Nádrž je volně přístupná veřejnosti.

3. Parkování: V okolí vodní nádrže jsou k dispozici parkoviště pro osobní automobily. Parkování je zpoplatněno a cena se může lišit podle délky pobytu.

4. Aktivity na vodní nádrži: Na Merkur Pasohlávkách si můžete užít různé rekreační aktivity, jako je plavání, windsurfing, rybaření nebo jízda na vodním skútru. Je důležité dodržovat pravidla bezpečnosti a respektovat ostatní návštěvníky.

5. Stravování: V okolí vodní nádrže se nachází různé restaurace, kavárny a stánky s občerstvením, kde si můžete pochutnat na lahodných pokrmech a osvěžujících nápojích.

6. Ubytování: Pokud plánujete delší pobyt, v blízkosti Merkur Pasohlávky jsou k dispozici různé ubytovací možnosti, jako jsou hotely, penziony nebo apartmány. Doporučujeme vám rezervovat si ubytování předem.

7. Bezpečnost: Při pobytu na vodní nádrži je důležité dbát na bezpečnostní opatření. Dbejte na to, abyste měli při sobě plavky, ručník a dostatek ochrany proti slunci. Nezapomeňte také dodržovat pokyny a upozornění ohledně bezpečnosti od správců nádrže.

8. Ochrana přírody: Pamatujte prosím na to, že Merkur Pasohlávka je chráněným územím s bohatou faunou a flórou. Zachovávejte čistotu a neodkládejte odpadky do přírody. Respektujte zákazy a omezení stanovené správou nádrže.

S těmito praktickými informacemi budete dobře připraveni na návštěvu vodní nádrže Merkur Pasohlávky. Užijte si krásy přírody, rekreační aktivity a nezapomeňte se dobře bavit!

Závěr a závěrečné myšlenky o vodní nádrži Merkur Pasohlávky

Vodní nádrž Merkur Pasohlávky je skutečným pokladem jižní Moravy. Je to místo, které nabízí nejen krásné přírodní scenérie, ale také širokou škálu aktivit pro dobrodružné duše.

Během svého pobytu na vodní nádrži si můžete užít různé vodní sporty, jako je windsurfing, kajak či paddleboarding. Pro milovníky rybaření je zde také skvělá možnost chytání ryb. Pokud máte rádi adrenalinové zážitky, můžete se vydat na paragliding nebo si vyzkoušet jízdu na vodním skútru.

Okolí Merkur Pasohlávky je také bohaté na překrásnou přírodu a chráněné oblasti. Můžete se vydat na pěší túru po okolních vinicích a pozorovat zdejší faunu a flóru. Nezapomeňte navštívit i nedaleký Pálavský kras, který je zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.

Pro ubytování a stravování v blízkosti vodní nádrže Merkur Pasohlávky je k dispozici široká nabídka. Můžete si vybrat z různých hotelů, penzionů nebo chatových osad. V restauracích a vinárnách v okolí si můžete vychutnat tradiční moravskou kuchyni a ochutnat místní vína.

Pokud se rozhodnete navštívit vodní nádrž Merkur Pasohlávky, doporučujeme si naplánovat několik dní pobytu, abyste stihli všechny atrakce a aktivity. Nezapomeňte také na praktické informace pro návštěvníky, jako jsou otevírací doby, parkování či možnosti rezervace ubytování.

Celkově lze říci, že vodní nádrž Merkur Pasohlávky je skutečným rájem pro dobrodružné duše. Nabízí krásnou přírodu, širokou škálu aktivit a možnost relaxace. Je to ideální cestovní cíl pro ty, kteří hledají adrenalinové zážitky i klidné okamžiky strávené v přírodě. Takže neváhejte a vydejte se objevit krásy této úžasné vodní nádrže na jižní Moravě!

Publikováno: 31. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: merkur pasohlávky | vodní nádrž