Paklenica: Klenot chorvatské přírody, který vás okouzlí

Paklenica je národní park nacházející se v jižním Chorvatsku, nedaleko od města Zadar. Tento park je známý svou divokou přírodou a impozantními skalními útvary, které se zde nacházejí. Oblast okolo Paklenice láká turisty z celého světa k prozkoumání svých krás. Park nabízí mnoho možností pro aktivní trávení volného času, jako jsou horolezectví, pěší turistika nebo i cykloturistika. V tomto článku se zaměříme na to, co všechno má národní park Paklenica k nabídce a jak si ho můžete užít naplno.

Geografická poloha a popis

Národní park Paklenica se nachází v Chorvatsku, v regionu Dalmácie. Sestává ze dvou oblastí - Velké a Malé Paklenice, které jsou odděleny horou Vaganski vrh. Tento území zahrnuje celkovou rozlohu 96 km² a je charakteristické hlubokými kaňony s řekami a říčkami, krasovými jevy a strmými skalními stěnami, které přitahují horolezce z celého světa. Národní park se nachází nedaleko města Starigrad-Paklenica a je součástí pohoří Velebit, které patří mezi nejkrásnější horské masivy v Evropě.

Historie vzniku národního parku

Historie vzniku národního parku Paklenica sahá až do roku 1949, kdy byla oblast při ústí řeky Paklenice prohlášena chráněnou přírodní rezervací. V roce 1958 byla pak rozšířena na celé území tužinského masivu a stala se tak prvním chorvatským národním parkem zaměřeným na ochranu horské přírody. V roce 1997 byl národní park Paklenica prohlášen za světovou biosférickou rezervaci UNESCO, což dokazuje jeho výjimečnost nejen pro Chorvatsko, ale i celosvětovou ochranu přírody. Dnes je národní park jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Chorvatsku a láká každoročně tisíce návštěvníků z celého světa.

Přírodní bohatství a biodiverzita

Národní park Paklenica je jedním z nejkrásnějších přírodních území v Chorvatsku, bohatý na různé druhy rostlin a živočichů. Biodiverzita národního parku je ohromující a láká každoročně tisíce turistů, kteří se sem sjíždějí ze všech koutů světa. Na území národního parku se nachází mnoho chráněných druhů rostlin, jako např. řada orchidejovitých rostlin, které jsou unikátní pro tuto oblast. Co se týče živočichů, dominují zde zvláště brouci a motýli, ale také vzácné druhy ptáků a plazů. Návštěvníky Parku také fascinuje široká rozmanitost geologických útvarů - vysoké hory s okázalými vrcholy a malebnými kaňony - což přispívá k celkovému dojmu o unikátnosti tohoto místa. Zkrátka, chcete-li vidět vzrušující kombinaci krásy přirozených krajin a neuvěřitelné biodiverzity, navštivte národní Park Paklenica!

Hory a skalní stěny v národním parku

Národní park Paklenica, nacházející se v Chorvatsku, je známý svými impozantními horami a skalními stěnami. Tyto přírodní krásy lákají každoročně mnoho turistů z celého světa. V národním parku se nachází nejenom atraktivní skalní útvary, ale také malebné louky a lesy, které nabízejí dokonalý kontrast k divokému terénu hor a skal. Pokud jste nadšenec outdoorových aktivit, nemůžete si nechat ujít možnost provést adrenalinovou výpravu na vrcholky hor a podivuhodné skalní stěny v Národním parku Paklenica.

Turistické aktivity a možnosti v parku

Národní park Paklenica nabízí návštěvníkům širokou škálu turistických aktivit a možností. Pokud máte rádi pěší túry, na vás čekají desítky kilometrů tras různé obtížnosti s krásnými výhledy na okolní horské masivy a modrou Jaderskou mořskou. Pro zkušené horolezce je v parku připraveno mnoho lezeckých cest, které patří k nejlepším v Evropě. Nezapomeňte si ale zajistit potřebné povolenky a vybavení. Park také disponuje řadou cyklostezek a pro milovníky adrenalinu jsou k dispozici i různé formy zábavy jako např. rafting či kanoe na řece Zrmanji. V národním parku se nachází také celá řada jeskyní, z nichž nejznámější je Modričeva spilja, do které se mohou turisti pod dohledem průvodců vydat.

Kempování a ubytování v blízkosti parku

Pokud plánujete navštívit národní park Paklenica v Chorvatsku, máte na výběr mezi kempováním a ubytováním v blízkosti parku. Kempovaní je jednodušší a levnější způsob, jak strávit dovolenou v přírodě. V okolí parku jsou k dispozici kempy s kompletním vybavením, jako jsou sprchy a toalety, ale také možnosti grilování a sportovních aktivit. Pokud preferujete více pohodlné ubytování, můžete se rozhodnout pro apartmány či hotely v blízkosti parku. Tyto možnosti nabízejí vyšší komfort a soukromí během vašeho pobytu. Bez ohledu na to, co si vyberete, budete mít snadný přístup ke krásám národního parku Paklenica a budete si moci užít nezapomenutelnou dovolenou ve středomořském prostředí.

Doporučené výlety a trasy

Pokud plánujete návštěvu Národního parku Paklenica v Chorvatsku, určitě byste měli zahrnout do vašeho itineráře některé z doporučených výletů a tras. Mezi nejoblíbenější patří trek kolem krasových jeskyní Manita peć a Vodarica, který vám nabídne úžasný pohled na okolní krajinu. Navíc se můžete vydat po jedinečné cestě vedoucí mezi skalami, tzv. Anića kuk, což je jedna z nejvyšších skalních stěn Evropy. Také stojí za to navštívit soutěsku Velika Paklenica s korunami stromů přes 40 metrů nad vámi. Pokud máte rádi adrenalinové aktivity, můžete si naplánovat horolezecký výstup na některou ze skalních stěn, které jsou proslulé ve světovém horolezectví. S různorodými možnostmi aktivit a krásným horským prostředím, nabízí Národní park Paklenica nezapomenutelnou zážitek pro každého návštěvníka.

Závěr a důležité informace pro návštěvníky

Závěr a důležité informace pro návštěvníky:

Národní park Paklenica nabízí úchvatnou scenérii hor, soutěsek a skalních útvarů, které lákají turisty z celého světa. Přestože je možné tuto oblast navštívit po celý rok, nejlepší doba pro návštěvu je od jara do podzimu.

Při plánování cesty byste měli zvážit délku pobytu a volbu trasy podle vašich schopností a fyzické kondice. Pro ty, kteří se chtějí věnovat turistice nebo lezení, je ideálním místem Paklenický národní park. Nenechte si ujít možnost navštívit jejich krásné horské chaty a ochutnat místní speciality.

Je důležité také dbát na to, aby se turisté chovali ohleduplně ke krajině a přestože v oblasti nejsou žádné speciální omezení, mohou být znepokojeni zvukem rádia nebo jinými rušivými faktory. Proto platno dodržovat pravidla parku.

Vstup do parku je povolen pouze s platným vstupenkou zakoupil jste si ji online nebo na místě. Pokud chcete strávit noc v parku, měli byste si předem zajistit ubytování. Na webu parku najdete širokou nabídku možností, jak strávit nezapomenutelné chvíle v tomto krásném chorvatském národním parku.

Zdroje

Zdroje v oblasti Národního parku Paklenica jsou velmi důležité z hlediska ochrany přírody a udržitelného rozvoje turistického ruchu. Park se nachází v pohoří Velebit, kde je bohatá fauna i flora. Zdrojem potravy zdejších druhů živočichů jsou například horské byliny, plody a semena ze stromů, ale také ryby a drobní bezobratlí, kteří žijí v potocích a řekách. Voda ze zdejších pramenů slouží k napájení divokých zvěři i lidským účelům. Turistický ruch je ovlivněn též zdroji skalních útvarů a jeskynních systémů, které přitahují mnoho návštěvníků. Je důležité dbát na udržitelnost tohoto turistického ruchu a chránit tuto jedinečnou přirozenou krásu pro další generace.

Publikováno: 20. 08. 2023 / Aktualizováno: 25. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: paklenica | národní park v chorvatsku