Průvodce krásami Bernu: Objevte kouzlo tohoto švýcarského města

Bern

Představení města Bern

Bern, hlavní město Švýcarska, je malebné a historické město ležící na břehu řeky Aare. S více než 800 let starou historií je Bern považován za jedno z nejlépe dochovaných středověkých měst ve Švýcarsku. Jeho centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí návštěvníkům malebné uličky s historickými budovami, krásné náměstí Zytglogge se slavným hodinovým strojem a impozantní katedrálu Münster. Město je známé také pro svou medvědí jámu, která symbolizuje jeho ochránce - medvěda, a nabízí bohatou nabídku muzeí, galerií a obchodů s tradičními švýcarskými výrobky. Bern je ideálním místem pro milovníky historie, architektury a klidné atmosféry.

Historie a kulturní dědictví

Bern, hlavní město Švýcarska, se může pyšnit bohatou historií a kulturním dědictvím. Město bylo založeno v 12. století a dodnes si zachovalo středověký ráz s malebnými uličkami a historickými budovami. Bern je také domovem pro UNESCO chráněné staré město, které je plné gotických kostelů, paláců a fontán. Mezi nejznámější památky patří Zytglogge - starobylá věžní hodinová věž, Katedrála Panny Marie nebo Rosengarten s krásnou rozhlednou na město.

Pamětihodnosti a turistické atrakce

Pamětihodnosti a turistické atrakce v Bernu představují skvostný mix historie a moderního života. Nevynechatelnou zastávkou je Zytglogge, gotická věž s astronomickými hodinami. Katedrála Panny Marie s největším zvonem ve Švýcarsku nabízí úchvatné výhledy na město. Pro milovníky umění je tu Kunsthalle Bern, galerie zaměřená na moderní a současné umění. Botanická zahrada Alpinesum je oázou klidu uprostřed města, kde si návštěvníci mohou odpočinout od rušného dne. Bernské muzeum Paul Klee představuje rozsáhlou sbírku děl tohoto slavného malíře. Navštivte také Rosengarten, krásnou růžovou zahradu s výhledem na historické centrum města.

Místní kuchyně a gastronomie

Místní kuchyně v Bernu je bohatá a lahodná, odrážející regionální tradice a kvalitní suroviny. Mezi nejtypičtější pokrmy patří "Älplermagronen", což jsou těstoviny s uzeným masem a cibulí zalité sýrem. Dalším oblíbeným jídlem je "Rösti", což jsou placičky z brambor podávané s různými příchutěmi jako například s uzeným lososem nebo vejci. Pro milovníky sladkého pak určitě stojí za ochutnání tradiční švýcarské čokolády Toblerone, která pochází právě z tohoto regionu. V restauracích i na trzích můžete ochutnat také místní speciality jako je fondue nebo raclette, které jsou společně sdíleny mezi hosty a vytvářejí tak přátelskou atmosféru. Bernské kavárny nabízejí širokou škálu dezertů, jako je třeba "Engadiner Nusstorte" - ořechový dort se sirupem, který dokonale doplní šálek čerstvé kávy.

Doporučené aktivity a zážitky

Doporučené aktivity a zážitky v Bernu jsou rozmanité a zajímavé pro každého návštěvníka. Pro milovníky historie je nevyhnutelnou zastávkou Národní muzeum, které přináší poutavý pohled do minulosti Švýcarska. Pro ty, kteří hledají relaxaci, nabízí se procházka podél řeky Aare či odpočinek v krásných zahradách Rosengarten s úchvatným výhledem na město. Milovníci umění si pak jistě užijí návštěvu Zentrum Paul Klee, galerie věnované tomuto slavnému malíři. Pro adrenalinové nadšence je ideální volbou projít se po Králíkovském chodníku (Gurtenbahn) a užít si panoramatický výhled na Bern a Alpy. Nakonec nelze opomenout tradiční nákupy ve starobylých uličkách města či ochutnání místní speciality - slavných švýcarských čokolád.

Praktické informace pro návštěvníky

Bern je dobře dostupný město ve Švýcarsku s vynikající dopravní infrastrukturou. Nejbližším letištěm je Letiště Bern-Belp, které leží asi 10 km od centra města. Můžete také využít vlakové spojení z hlavního nádraží Bern Hauptbahnhof, které je jedním z nejrušnějších železničních uzlů ve Švýcarsku. Pro pohodlnou dopravu po městě se doporučuje zakoupit turistickou kartu Bern Ticket, která poskytuje volnou jízdu místní hromadnou dopravou a slevy na vstupy do muzeí a památek. Místní měnu tvoří švýcarský frank (CHF), ale v mnoha obchodech a restauracích jsou přijímány i kreditní karty. Vzhledem k tomu, že Švýcarsko není členem Evropské unie, platí zde celní omezení na dovoz zboží – maximálně 300 CHF na osobu bez cla.

Publikováno: 21. 03. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Přemysl Vokoun

Tagy: bern | město