Strašilky: Tajemná obec v okrese Blansko, kterou musíte navštívit

Strašilky

Obec Strašilky se nachází v okrese Blansko, ve střední části České republiky. Tato malá a tajemná obec je ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a pohodu daleko od ruchu velkoměsta. Strašilky jsou známé svou bohatou historií a překrásným přírodním prostředím, které láká turisty z celého regionu.

Tato malebná obec se rozkládá na úpatí Moravského krasu, což jí dodává jedinečnou atmosféru. Okolní kopce a lesy poskytují nádherné výhledy a nabízí mnoho možností pro turistiku a outdoorové aktivity. Navštěvníci si zde mohou užít krásné procházky po okolních stezkách nebo navštívit nedaleké jeskyně, jako je například Punkevní jeskyně.

Historie obce sahá až do 13. století, kdy byla založena jako osada rybářů a zemědělců. V průběhu let se obec postupně rozvíjela a stala se významným centrem regionu. Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zachovalé historické budovy a památky, které svědčí o bohaté minulosti obce.

Strašilky jsou také známé pro svou tradiční kulturu a folklór. Zdejší obyvatelé si stále udržují staré tradice a pořádají různé kulturní akce a festivaly. Návštěvníci mají možnost se seznámit s místními zvyky, tanci a lidovými písněmi.

Přijďte navštívit obec Strašilky a objevte její tajemství sami. Tato malebná vesnice vás okouzlí svou atmosférou, krásnou přírodou a bohatou historií. Nezapomeňte si vychutnat místní speciality a zúčastnit se tradičních akcí, které vám přiblíží místní kulturu.

Geografická poloha obce

Obec Strašilky se nachází v okrese Blansko, ve střední části České republiky. Leží v malebném údolí řeky Svitavy, v blízkosti Moravského krasu. Geograficky se obec nachází ve vysočině Drahanská vrchovina, která je součástí Brněnské kotliny. Strašilky jsou obklopeny kopci a lesy, což poskytuje návštěvníkům krásné přírodní scenérie a možnosti pro turistiku a pěší výlety. Díky své poloze je obec snadno dostupná jak autem, tak i veřejnou dopravou.

Historie a zajímavosti obce

Obec Strašilky se může pyšnit bohatou historií a zajímavostmi. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1368. V průběhu staletí prošla obec různými majiteli až se stala součástí okresu Blansko. Zajímavostí je, že v roce 1905 byl ve Strašilkách postaven první telefonní ústředna na Moravě.

Další zajímavostí je kostel svatého Václava, který je dominantou obce. Tento barokní kostel byl postaven v 18. století a ukrývá vzácné umělecké památky, jako například sochy svatých.

V obci se také nachází muzeum, které představuje historii obce a regionu. Návštěvníci zde mohou zhlédnout exponáty týkající se tradičního řemesla a života v minulosti.

Za zmínku stojí také Strašilský hrad, který byl postaven ve 13. století a sloužil jako obranná pevnost. Dnes jsou zde dochovány pouze ruiny, ale přesto přitahuje mnoho turistů svou atmosférou tajemna a historie.

Obec Strašilky je tedy fascinujícím místem s bohatou historií a zajímavostmi, které stojí za to objevit.

Přírodní krásy a turistické atrakce v okolí

Obec Strašilky se nachází v malebném okrese Blansko, který je proslulý svou přírodní krásou a turistickými atrakcemi. V blízkosti obce se rozprostírá národní park Moravský kras, který je známý svými jeskyněmi a propastmi. Nejznámější z nich je Punkevní jeskyně s podzemní řekou Punkvou a Macochou, jednou z nejhlubších propastí ve střední Evropě. Další zajímavostí v okolí je Sloup-Šošůvka, unikátní skalní útvar tvořený vápencovými sloupy. Milovníci přírody si rozhodně nenechají ujít procházku po Zelené stezce, která vede kolem těchto překrásných lokalit.

Možnosti ubytování a stravování v obci

V obci Strašilky je k dispozici několik možností ubytování pro návštěvníky. Místní penzion nabízí pohodlné pokoje s vlastním sociálním zařízením a televizí. Pro ty, kteří preferují přirozenou atmosféru, je zde také možnost kempování ve vybaveném tábořišti poblíž obce. Stravování je zajištěno v místní restauraci, která nabízí široký výběr tradičních českých jídel i mezinárodní kuchyni. Návštěvníci se mohou těšit na chutné domácí speciality a přátelskou obsluhu.

Tradiční a kulturní akce v obci

V obci Strašilky se koná řada tradičních a kulturních akcí, které stojí za návštěvu. Jednou z nejznámějších je Strašilský jarmark, který se koná každoročně v červnu. Na jarmarku můžete zakusit atmosféru starých časů, ochutnat tradiční gastronomii a zakoupit si ručně vyrobené výrobky od místních řemeslníků.

Další zajímavou akcí je Strašilský folklorní festival, který představuje bohatou folklórní tradici oblasti. Na festivalu se setkáte s tanečními vystoupeními, hudebními skupinami a ukázkami lidových řemesel.

Pro milovníky divadla je tu Divadelní léto ve Strašilkách, kde se předvádějí různé divadelní inscenace pro dospělé i děti. Tato akce přitahuje návštěvníky z celého regionu.

V obci také probíhají různé sportovní turnaje a soutěže, jako například fotbalový turnaj nebo běžecký závod. Tyto akce jsou vhodné pro aktivní jedince i rodiny s dětmi.

Tradiční a kulturní akce v obci Strašilky přinášejí nejen zábavu a relaxaci, ale také možnost poznat místní tradice a zvyky. Doporučujeme sledovat kalendář akcí obce Strašilky, abyste si nenechali ujít žádnou zajímavou událost.

Doporučené aktivity a výlety v okolí obce

V okolí obce Strašilky je mnoho aktivit a výletů, které stojí za to podniknout. Jednou z nejatraktivnějších možností je návštěva Moravského krasu, který se nachází nedaleko obce. Tento unikátní krasový útvar nabízí možnost prozkoumání krás jeskyní, jako je například Punkevní jeskyně s podzemní řekou. Další zajímavostí v okolí je Macocha, nejhlubší propast ve střední Evropě.

Pro milovníky přírody a turistiky jsou zde také různé turistické trasy a cyklostezky, které vedou kolem malebných lesů a luk. Oblast je ideálním místem pro pěší turistiku i cykloturistiku.

Pokud máte rádi historii a kulturu, doporučujeme navštívit blanský zámek, který se nachází nedaleko obce Strašilky. Zámek pochází ze 14. století a nabízí prohlídku historických interiérů a krásné zahrady.

Další možností je výlet do blanenského podzemního labyrintu, který se nachází v blanenském hradě. Tento unikátní systém chodeb byl postaven v 17. století a nabízí možnost prozkoumání podzemního světa.

V okolí obce Strašilky je také mnoho malebných vesniček a historických památek, které stojí za návštěvu. Mezi nejznámější patří Suchdol, kde se nachází zřícenina hradu Pernštejn.

Celkově lze říci, že okolí obce Strašilky nabízí široké spektrum aktivit a výletů pro každého návštěvníka.

Praktické informace pro návštěvníky obce Strašilky

- Obec Strašilky se nachází v okrese Blansko, ve střední části České republiky.

- Nejbližší větší město je Blansko, které je vzdáleno přibližně 10 kilometrů od obce.

- K obci lze snadno dojet autem nebo veřejnou dopravou. Z Blanska je možné využít autobusové spojení.

- V obci není žádný velký supermarket, ale najdete zde menší potraviny a restauraci s tradiční českou kuchyní.

- V obci není žádný hotel, ale nabídka ubytování zahrnuje rodinné penziony a pronájem soukromých apartmánů.

- Doporučuje se si rezervovat ubytování předem, zejména během turistické sezóny.

- V obci jsou k dispozici turistické mapy a informační centrum s podrobnými informacemi o okolních atrakcích a trasách.

Přijďte navštívit Strašilky a objevte krásu této tajemné obce v okrese Blansko!

Obec Strašilky je skutečným pokladem v okrese Blansko, který stojí za návštěvu. Její geografická poloha v blízkosti Moravského krasu nabízí nejen krásné přírodní scenérie, ale také bohatou historii a zajímavosti. Při procházce obcí můžete objevit starobylé stavby a památky, které svědčí o bohatém kulturním dědictví této oblasti.

Okolní příroda láká na pěší turistiku, cykloturistiku i horolezectví. V blízkosti se nachází známé jeskyně jako Punkevní jeskyně či Kateřinská jeskyně. Milovníci adrenalinu si zde mohou vyzkoušet také via ferratu nebo jiné outdoorové aktivity.

Pro ubytování a stravování máte ve Strašilkách dostatek možností. Můžete si vybrat mezi různými penziony, hotelovými zařízeními nebo soukromým ubytováním. Restaurace a hospody nabízející tradiční moravskou kuchyni jsou také k dispozici.

Obec Strašilky pořádá pravidelně různé tradiční a kulturní akce, které přitahují návštěvníky z celého regionu. Mezi nejznámější patří například Strašilcký jarmark či folklórní festival.

Pokud se rozhodnete navštívit obec Strašilky, doporučujeme vám také výlety do okolí. Můžete si prohlédnout nedaleký hrad Veveří, vydat se na výlet do překrásného Moravského krasu nebo navštívit město Blansko s jeho zajímavými památkami.

Při plánování návštěvy obce Strašilky je dobré mít na paměti praktické informace. Obec je dobře dostupná automobilem i veřejnou dopravou. Parkování je možné ve středu obce. V letních měsících bývá obec oblíbenou turistickou destinací, proto se doporučuje rezervovat ubytování a stůl v restauraci předem.

Obec Strašilky nabízí skvělé možnosti pro aktivní odpočinek a poznávání krás jižní Moravy. Nezapomeňte si tedy tuto malou a tajemnou obec zařadit do svých cestovatelských plánů!

Publikováno: 24. 02. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: strašilky | obec v okrese blansko