Seznam nejúžasnějších památek v Praze - objevte bohatou historii metropole!

Praha Památky

Seznam památek v Praze

Praha, hlavní město České republiky, je plná úžasných památek a historických pokladů. Zde je seznam nejúžasnějších památek v Praze, které stojí za návštěvu: Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí, Pražský orloj, Národní divadlo, Katedrála svatého Víta, Vyšehrad, Letecké muzeum Kbely. Ale to není vše! V Praze najdete také moderní památky jako Tančící dům a Žižkovskou televizní věž. Kulturní poklady zahrnují Národní galerii v Praze a Strahovský klášter. A pro zábavu tu jsou například ZOO Praha a Petřínská rozhledna. Sportovní fanoušci ocení stadiony jako Eden Aréna a O2 arena. Přírodním krásám se můžete oddat v parku Stromovka nebo v Divoké Šárce. To je jen malý přehled toho, co může nabídnout tato bohatá historická metropole!

Historické památky v Praze

Praha je bohatá na historické památky, které odrážejí její dlouhou a poutavou historii. Mezi nejvýznamnější patří Pražský hrad, symbol moci a krásy. Další ikonou je Karlův most, který spojuje Malou Stranu s Starým Městem. Na Staroměstském náměstí se nachází nejen krásné historické budovy, ale také slavný Pražský orloj, který každou hodinu přitahuje pozornost turistů. Národní divadlo je pak symbolem českého umění a kultury. Katedrála svatého Víta na Hradčanech je jednou z největších gotických katedrál v Evropě. Vyšehrad pak nabízí nádherný výhled na celou Prahu a skrývá v sobě mnoho historických pokladů.

Pražský hrad

Pražský hrad je největší hradní komplex na světě a jedna z nejvýznamnějších památek v Praze. Jeho historie sahá až do 9. století a od té doby sloužil jako sídlo českých králů, císařů a prezidentů. Na Hradě se nachází mnoho architektonických skvostů, jako například gotická katedrála svatého Víta, Starý královský palác, Vladislavský sál a Daliborka. Navštivte také Zlatou uličku, kde žili alchymisté a zbrojíři. Z Hradu si můžete vychutnat nádherný výhled na celou Prahu.

Karlův most

Karlův most je jednou z nejznámějších památek v Praze a je považován za jeden z nejkrásnějších mostů na světě. Tento kamenný most, který překonává řeku Vltavu, byl postaven v 14. století za vlády Karla IV. Na mostě se nachází celkem 30 soch a sochových skupin, které jsou umístěny po obou stranách chodníku. Mezi nejznámější patří socha svatého Jana Nepomuckého, která přináší štěstí těm, kteří ji dotknou. Karlův most je také oblíbeným místem pro procházky a nabízí nádherný výhled na Pražský hrad a okolní památky.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí je jedno z nejvýznamnějších a nejkrásnějších míst v Praze. Toto historické náměstí je obklopeno krásnými budovami a památkami, které odrážejí bohatou historii města. Na Staroměstském náměstí se nachází například Staroměstská radnice s jejím slavným orlojem, který každou hodinu přitahuje pozornost turistů. Další zajímavou stavbou na náměstí je kostel Panny Marie před Týnem, jehož vysoké věže jsou charakteristickou dominantou Prahy. Procházka po Staroměstském náměstí je jako cesta do minulosti, kde se mísí gotická architektura s barokními prvky a renesančními paláci. Je to místo plné atmosféry a historie, které stojí za to objevit.

Pražský orloj

Pražský orloj je jednou z nejslavnějších památek v Praze. Tento astronomický hodinový stroj se nachází na Staroměstském náměstí a je považován za jeden z nejstarších funkčních orlojů na světě. Každou hodinu se zde koná fascinující představení, kdy se setkávají sochy Apollóna, Zrcadla spravedlnosti, Marnosti a Turka. Tato historická památka přitahuje tisíce turistů každý rok a je skutečnou ozdobou pražského centra.

Národní divadlo

Národní divadlo je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek v Praze. Tento impozantní budova, která se nachází na Národní třídě, je symbolem českého národního umění. Bylo otevřeno v roce 1881 a od té doby slouží jako domov pro českou operu, balet a divadlo. Jeho architektura je nádherná kombinace renesance a novorenesance. Návštěva Národního divadla je nezapomenutelný zážitek pro milovníky kultury a umění.

Katedrála svatého Víta

Katedrála svatého Víta je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Praze. Tato gotická katedrála se nachází na Pražském hradě a je symbolem českého národa. Její stavba začala již v 14. století, ale dokončena byla až ve 20. století. Katedrála svatého Víta je považována za korunovační kostel českých králů a střeží vzácné relikvie, jako například Svatováclavskou kapli s ostatky patrona Čech. Je to místo, které si zaslouží návštěvu každého milovníka historie a architektury.

Vyšehrad

Vyšehrad je jedním z nejvýznamnějších historických památek v Praze. Nachází se na vyvýšeném skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou. Tato pevnost byla založena ve 12. století a sloužila jako královské sídlo a hradby chránící město. Vyšehrad je také považován za místo, kde byl založen první pražský hrad. Dnes můžete navštívit gotickou baziliku svatého Petra a Pavla, která je hlavním kostelem na Vyšehradě. Kromě toho si můžete prohlédnout i Slavín - hřbitov slavných osobností české historie, který se nachází na vrcholu Vyšehradu.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely je jedním z nejvýznamnějších leteckých muzeí v České republice. Nachází se na letišti Kbely v Praze a nabízí návštěvníkům bohatou sbírku historických letadel a letecké techniky. Zde můžete obdivovat vzdušné stroje z různých ér, včetně vojenských i civilních letadel. Muzeum poskytuje fascinující pohled do historie letectví a jeho vývoje. Pro milovníky letadel a techniky je to nezapomenutelná zastávka při objevování památek v Praze.

Moderní památky v Praze

Moderní památky v Praze jsou stejně fascinující jako historické. Tančící dům je jedním z nejznámějších moderních staveb v Praze, který představuje unikátní architekturu. Žižkovská televizní věž je další ikonickou stavbou s panoramatickým výhledem na město. Metronom, umístěný na Letné, symbolizuje změnu režimu a je oblíbeným místem pro setkání mladých lidí. Památník Vítkov je monumentální socha Jana Žižky a nabízí krásný výhled na Prahu. Národní technické muzeum pak představuje modernost spojenou s technologiemi.

Tančící dům

Tančící dům, také známý jako Fred a Ginger, je moderní architektonická památka v Praze. Tento unikátní dům se nachází na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Jeho design představuje taneční pár - muže a ženu. Budova byla postavena v roce 1996 a je jedním z nejzajímavějších moderních staveb v Praze. Tančící dům hostí kanceláře, restaurace a také galerii s uměleckými výstavami. Je to skvělé místo pro milovníky architektury i umění!

Žižkovská televizní věž

Žižkovská televizní věž je jednou z nejvýraznějších moderních památek v Praze. S výškou 216 metrů dominuje nad okolní krajinou a nabízí úchvatné výhledy na celé město. Postavena byla v 80. letech minulého století a původně sloužila jako televizní vysílač. Dnes je však také turistickou atrakcí, která láká návštěvníky svým rozhledovým podlažím ve výšce 93 metrů. Zde si mohou turisté užít panoramatický pohled na historické centrum Prahy, hory a okolní přírodu. Věž je také vybavena restauracemi, kavárnami a obchody se suvenýry, což ji činí ideálním místem pro strávení příjemného odpoledne s rodinou či přáteli.

Metronom

Metronom je jednou z moderních památek v Praze, která se nachází na Letenské pláni. Tato obrovská socha s hodinami je symbolem nové éry po pádu komunismu. Byla postavena na místě bývalé sochy Stalina a nabízí nádherný výhled na celou Prahu. Metronom je také často využíván jako místo pro koncerty a kulturní akce. Je to zajímavá památka, která připomíná důležitou historickou událost a zároveň poskytuje skvělé místo k odpočinku a relaxaci s panoramatickým výhledem na krásy Prahy.

Památník Vítkov

Památník Vítkov je významnou historickou památkou v Praze. Nachází se na stejnojmenném vrchu a je jedním z největších pomníků v Evropě. Tento imponující komplex byl postaven na počest českých legionářů, kteří bojovali za svobodu během první světové války. Památník nabízí nádherný výhled na celé město a uvnitř se nachází expozice o českých dějinách. Je to místo plné vzpomínky a úcty k hrdinům minulosti.

Národní technické muzeum

Národní technické muzeum je jednou z nejvýznamnějších technických památek v Praze. Nachází se v historickém budově ve Václavském náměstí a nabízí fascinující pohled na vývoj techniky a průmyslu. Muzeum představuje rozsáhlou sbírku exponátů, které dokumentují různé obory, jako je doprava, energetika, astronomie či telekomunikace. Návštěvníci zde mohou vidět historické lokomotivy, letadla, automobily a další zajímavosti. Národní technické muzeum je skvělým místem pro všechny technologické nadšence i milovníky historie.

Kulturní památky v Praze

Kulturní památky v Praze jsou bohatým zdrojem historie a umění. Národní galerie v Praze nabízí neuvěřitelnou sbírku uměleckých děl od středověku po současnost. Lobkowický palác je skvostem barokní architektury s krásnými freskami a unikátním nábytkem. Strahovský klášter je důležitým kulturním centrem s bohatou knihovnou a prezentací cenných artefaktů. Obecní dům je ukázkou secesní architektury a hostí koncerty, výstavy a další kulturní akce. Vyšehradský hřbitov je posledním odpočinkem mnoha slavných osobností české historie. Národní muzeum je hlavním muzeem v Česku, které představuje rozmanitost přírody, historie a kultury země.

Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze je jedním z nejvýznamnějších kulturních zařízení v České republice. Sídlí v historickém paláci Veletržního paláce a nabízí návštěvníkům bohatou sbírku uměleckých děl od středověku po současnost. Zde můžete obdivovat mistrovská díla českých i světových umělců, jako je například obraz "Slavící les" od Alfonse Muchy nebo "Madona s dítětem" od Lukase Cranacha staršího. Národní galerie je skutečným pokladem pro milovníky umění a nezapomenutelným zastavením na vaší cestě po Praze.

Lobkowický palác

Lobkowický palác je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek v Praze. Tento barokní palác se nachází v Pražském hradu a nabízí návštěvníkům bohatou sbírku uměleckých děl, historických artefaktů a hudebních nástrojů. V paláci si můžete prohlédnout například obrazy slavných mistrů, vzácné knihy a rukopisy nebo historické hudební nástroje. Navíc zde probíhají pravidelné koncerty vážné hudby, které jsou proslulé svou kvalitou. Lobkowický palác je skutečným pokladem pražského kulturního dědictví a rozhodně stojí za návštěvu.

Strahovský klášter

Strahovský klášter je jedním z nejvýznamnějších klášterů v Praze. Jeho historie sahá až do 12. století, kdy byl založen premonstrátskými mnichy. Klášter se nachází na kopci nad Pražským hradem a nabízí nádherný výhled na celé město. V rámci prohlídky můžete navštívit klášterní knihovnu, která ukrývá vzácné rukopisy a knihy, a také Strahovskou galerii s bohatou sbírkou uměleckých děl. Nezapomeňte si také prohlédnout klášterní kostel svatého Rocha a svatého Šebestiána, který je skvostem barokní architektury.

Obecní dům

Obecní dům je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek v Praze. Tento nádherný secesní palác se nachází na náměstí Republiky a je symbolem českého umění a architektury. Obecní dům slouží jako koncertní síň, galerie a restaurace. Jeho interiér je bohatě zdoben freskami, vitrážemi a sochami od předních českých umělců. Každoročně se zde koná mnoho kulturních akcí, jako jsou koncerty, výstavy a slavnostní předávání cen. Pro milovníky kultury je návštěva Obecního domu nezapomenutelným zážitkem.

Vyšehradský hřbitov

Vyšehradský hřbitov je jedním z nejvýznamnějších pražských hřbitovů a zároveň místem posledního odpočinku mnoha významných osobností. Nachází se na kopci Vyšehrad, který nabízí nádherný výhled na Prahu. Mezi nejznámější pohřbené osobnosti patří například skladatel Antonín Dvořák, básník Karel Jaromír Erben či spisovatelka Božena Němcová. Hřbitov je pro svou atmosféru a historický význam oblíbenou turistickou atrakcí i místem klidného odpočinku.

Národní muzeum

Národní muzeum je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí v Praze. Nachází se na Václavském náměstí a je symbolem českého národního dědictví. Muzeum bylo založeno v roce 1818 a od té doby sbírá, uchovává a prezentuje bohatou historii a kulturu České republiky. V jeho expozicích můžete objevit unikátní artefakty, umělecká díla, přírodniny a mnoho dalšího. Národní muzeum je nejen skvělým místem pro poznání, ale také pro zábavu a relaxaci. Navštivte ho a ponořte se do fascinujícího světa minulosti i současnosti!

Zábavní památky v Praze

Zábavní památky v Praze nabízejí nezapomenutelné zážitky pro návštěvníky všech věkových kategorií. ZOO Praha je jednou z nejstarších a nejkrásnějších zoologických zahrad na světě. Petřínská rozhledna poskytuje úchvatný výhled na celou Prahu. Lunapark přináší radost a vzrušení prostřednictvím atrakcí a horských drah. Divadlo Spejbla a Hurvínka je místem, kde se děti i dospělí mohou pobavit při pohádkových představeních. Muzeum čokolády pak láká milovníky sladkostí na degustace a interaktivní exkurze.

ZOO Praha

ZOO Praha je jednou z největších a nejstarších zoologických zahrad na světě. Nachází se v krásném prostředí Trojského zámku a nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost vidět více než 4 800 živočišných druhů. ZOO je rozdělena do několika sekcí, jako jsou africká savana, indonéský dům, pavilon goril, pavilon slonů a mnoho dalších. Díky moderním expozicím si můžete prohlédnout zvířata ve velmi přirozeném prostředí. ZOO Praha také aktivně podporuje ochranu ohrožených druhů a účastní se mezinárodních programů chovu a reprodukce. Pro milovníky zvířat je návštěva ZOO Praha nezapomenutelným zážitkem.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších památek v Praze. Tato výšková věž se nachází na vrcholu Petřína a nabízí nádherný výhled na celé město. Svého času sloužila jako vyhlídková věž pro Světovou výstavu, která se konala v roce 1891. Rozhledna je postavena ve stylu Eiffelovy věže a dosahuje výšky 63,5 metru. Pro turisty je možné vyjet na vrchol buď pěšky po strmých schodech, nebo pomocí lanovky. Z vrcholu rozhledny si můžete užít úchvatný pohled na historické centrum Prahy, Vltavu a další zajímavosti města.

Lunapark

Lunapark v Praze je jednou z nejzábavnějších památek metropole. Tento atraktivní park nabízí širokou škálu zábavy pro celou rodinu. Můžete si vychutnat adrenalinové jízdy na horských dráhách, projít se kolem různých atrakcí a užít si vzrušení na kolotočích. Lunapark je také známý svými tradičními karnevalovými hrami a stánky s občerstvením. Pro milovníky zábavy je návštěva Lunaparku v Praze nezapomenutelným zážitkem plným radosti a veselí.

Divadlo Spejbla a Hurvínka

Divadlo Spejbla a Hurvínka je jedinečné místo v Praze, které si zaslouží pozornost. Toto divadlo je známé svými loutkami - Spejblem a Hurvínkem, kteří jsou ikonickými postavami českého loutkového divadla. Diváci se mohou těšit na vtipné představení plné dobrodružství a humoru. Divadlo se nachází v centru Prahy a nabízí nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu. Navštivte Divadlo Spejbla a Hurvínka a užijte si skvělou podívanou!

Muzeum čokolády

Muzeum čokolády je jednou z nejoblíbenějších zábavních památek v Praze. Toto interaktivní muzeum nabízí návštěvníkům možnost poznat historii a výrobu čokolády. Můžete se dozvědět o původu kakaového bobu, sledovat proces výroby čokolády a dokonce si vyrobit vlastní čokoládovou tabulku. Muzeum také nabízí ochutnávky různých druhů čokolády a zajímavé exponáty spojené s touto sladkou pochoutkou. Pro milovníky čokolády je toto muzeum skutečným rájem!

Sportovní památky v Praze

Praha je místem, kde se nachází mnoho sportovních památek. Eden Aréna, domov fotbalového klubu Slavia Praha, je jednou z největších a nejmodernějších fotbalových stadionů v České republice. O2 arena je další významnou sportovní památkou, která hostí různé sportovní události, koncerty a kulturní akce. Stadion Strahov je historickým stadionem s neuvěřitelnou kapacitou 250 tisíc diváků. Tipsport Arena je známá jako místo pro lední hokej a basketbalové zápasy. A Golf Hostivař nabízí skvělé možnosti pro golfisty všech úrovní dovedností. V Praze si opravdu každý sportovec najde to své!

Eden Aréna

Eden Aréna je největší fotbalový stadion v Praze a domovské hřiště klubu AC Sparta Praha. Tento moderní stadion byl otevřen v roce 2008 a nabízí kapacitu pro více než 20 tisíc diváků. Eden Aréna je vybavena moderními technologiemi, jako je například pokročilý systém osvětlení a velkoplošný obrazový panel. Stadion se stal důležitým místem pro pořádání fotbalových zápasů, ale také koncertů a dalších kulturních akcí. Pro fanoušky fotbalu je návštěva Eden Arény nezapomenutelným zážitkem plným vášně a emocí.

O2 arena

O2 arena je jedním z největších a nejmodernějších multifunkčních stadionů v Praze. Tato impozantní stavba se nachází v blízkosti centra města a je známá svým unikátním designem. O2 arena hostí různé sportovní události, koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. S kapacitou přes 18 000 diváků nabízí skvělou atmosféru pro fanoušky i umělce. Je to skutečný symbol modernosti a dynamiky Prahy, který stojí za návštěvu.

Stadion Strahov

Stadion Strahov je jedním z největších sportovních stadionů na světě a nachází se v Praze. Tento impozantní stadion má kapacitu až 220 000 diváků, což ho činí největším stadionem na světě podle počtu sedadel. Stadion Strahov je domovským stadionem fotbalového klubu AC Sparta Praha a také hostí různé mezinárodní atletické soutěže. Navštivte tento historický stadion a prožijte sportovní atmosféru jako žádná jiná!

Tipsport Arena

Tipsport Arena je jedním z nejvýznamnějších sportovních zařízení v Praze. Tato moderní aréna se nachází v Holešovicích a je domovským stadionem hokejového týmu HC Sparta Praha. S kapacitou přes 17 000 diváků poskytuje Tipsport Arena skvělé prostředí pro pořádání různých sportovních událostí, koncertů a kulturních akcí. Na svém programu má také mezinárodní basketbalové zápasy a další atraktivní akce. Pro fanoušky sportu je Tipsport Arena neodmyslitelnou součástí pražského sportovního života.

Golf Hostivař

Golf Hostivař je jedním z největších a nejznámějších golfových hřišť v Praze. Nachází se v příjemném prostředí Hostivařského lesoparku a nabízí skvělé možnosti pro milovníky tohoto sportu. Hřiště disponuje 18 jamkami, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé hráče. Kromě samotného golfového hřiště zde najdete také tréninkové plochy, driving range a putting green. Golf Hostivař je ideálním místem pro relaxaci a odreagování se od každodenního shonu města.

Přírodní památky v Praze

Praha je nejen městem bohatým na historické a kulturní památky, ale také nabízí několik přírodních krás. Mezi nejznámější přírodní památky v Praze patří Stromovka, která je největším parkem ve městě. Tento rozlehlý park nabízí možnost procházek, sportování a relaxace. Další přírodní památkou je Divoká Šárka, známá svými skalními útvary a malebnými vodopády. Botanická zahrada je ideálním místem pro milovníky rostlin a květin. A nakonec tu máme Prokopské údolí, které láká turisty svou malebnou krajinou a možnostmi pro pěší turistiku.

Stromovka

Stromovka je jedním z největších parků v Praze a nabízí úžasné přírodní památky. Tento krásný park se rozkládá na ploše 95 hektarů a je oblíbeným místem pro odpočinek a relaxaci. Stromovka je ideálním místem pro procházky, pikniky nebo sportovní aktivity. Park je plný vzrostlých stromů, květinových záhonů a malebných cestiček. Navštivte Stromovku a objevte její klidnou atmosféru a nádhernou přírodu uprostřed rušného města!

Divoká Šárka

Divoká Šárka je jedním z nejkrásnějších přírodních údolí v Praze. Toto malebné území se nachází na severozápadě města a je oblíbeným místem pro relaxaci a rekreaci. Divoká Šárka je známá svými skalními útvary, vodopády a krásnou přírodou. Zde si můžete užít procházky po turistických stezkách, pikniky na zelených loukách a koupání v přírodním bazénu Džbán. Pro milovníky adrenalinu jsou zde také možnosti horolezectví a cyklistiky. Divoká Šárka je skutečným rájem pro přírodní památky v Praze!

Botanická zahrada

Botanická zahrada v Praze je jednou z nejkrásnějších přírodních památek metropole. Tato rozsáhlá zahrada nabízí návštěvníkům úžasný pohled na různé druhy rostlin a květin. Můžete se procházet po malebných cestičkách a obdivovat barevné záhony, exotické stromy a vzácné druhy rostlin. Botanická zahrada je také domovem mnoha druhů ptáků a hmyzu, což ji činí ideálním místem pro milovníky přírody. Navštivte tuto oázu klidu uprostřed rušného města a nechte se okouzlit její krásou.

Prokopské údolí

Prokopské údolí je přírodní památka v jihozápadní části Prahy. Toto údolí je ideálním místem pro milovníky přírody a turisty, kteří hledají klid a relaxaci. Nachází se zde rozlehlý les, malebné potoky a skalnaté útvary. Procházka po značených stezkách vás zavede k zajímavým geologickým útvarům, jako jsou pískovcové skály a jeskyně. Prokopské údolí je také domovem bohaté fauny a flóry, kterou můžete pozorovat během svých výletů. Tato přírodní oáza nabízí také možnost sportovního vyžití, jako je cyklistika nebo běhání po upravených cestách a stezkách.

Publikováno: 13. 01. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: praha památky | seznam památek v praze