Tajemný Křivák: Krkonošský vrchol opředený legendami

Křivák

Křivák: Krkonošský vrchol

Křivák je hora nacházející se v západní části Krkonoš, tyčící se do výšky 864 metrů nad mořem. Vrchol je známý svým specifickým tvarem, který mu dal i jeho jméno. Z vrcholu Křiváku se otevírá nádherný panoramatický výhled na okolní krkonošské vrcholy, včetně nejvyšší hory České republiky, Sněžky. Na svazích Křiváku se rozkládají smrkové lesy, které jsou domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Křivák je oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody, kteří sem míří za krásnými výhledy a klidem. Na vrchol vede několik turistických tras, které jsou vhodné pro pěší i cyklisty. V zimních měsících je Křivák vyhledávaným místem pro běžkaře.

Turistika na Křivák

Křivák, s nadmořskou výškou 754 metrů, je dominantou Bílých Karpat a lákadlem pro turisty všech úrovní. Výstup na vrchol není náročný a odměnou vám budou nádherné výhledy do okolí. Za jasného počasí dohlédnete až na Pálavu, Hostýnské vrchy a slovenské pohoří Malé Karpaty.

Na Křivák vede několik značených turistických tras. Nejoblíbenější je trasa z obce Lidečko, která je dlouhá asi 5 kilometrů a zvládnete ji zhruba za 2 hodiny. Cesta je pohodlná a vede převážně lesem, takže si užijete příjemný stín i v horkých letních dnech. Na vrcholu Křiváku na vás čeká turistická chata s občerstvením a rozhledna, která vám nabídne ještě lepší výhledy do krajiny.

Kromě turistiky je Křivák oblíbeným cílem i pro cyklisty. Na své si zde přijdou jak rodiny s dětmi, tak zkušení bikeři. V zimě se pak Křivák promění v ráj běžkařů.

Ať už se na Křivák vydáte v kteroukoli roční dobu, čeká vás nezapomenutelný zážitek v srdci krásné přírody Bílých Karpat.

Výhledy z Křiváku

Z vrcholu Křiváku se otevírají nádherné výhledy do krajiny. Při dobré viditelnosti dohlédnete na vrcholky Jeseníků s dominantní Pradědem. Směrem na sever se rozprostírá Rychlebská pahorkatina s malebnými vesničkami a lesy. Za příznivých podmínek lze spatřit i Krkonoše s typickou siluetou Sněžky. Nezapomeňte si proto na túru přibalit dalekohled, abyste si krásu okolní krajiny vychutnali naplno. Křivák je ideálním místem pro milovníky přírody a turistiky, kteří hledají klid a úchvatné scenérie.

Zajímavosti o Křiváku

Křivák, ikonická kožená bunda s rebelským nádechem, má bohatou historii sahající až do počátku 20. století. Původně navržená pro americké piloty v první světové válce, bunda, tehdy známá jako "bomber jacket", se rychle stala symbolem dobrodružství a odvahy. Její popularita explodovala v 50. letech díky hollywoodským ikonám jako Marlon Brando a James Dean, kteří ji proslavili ve filmech jako "Divoch" a "Rebel bez příčiny". Křivák se stal synonymem pro revoltu mládeže a nonkonformní postoj. Zajímavostí je, že název "křivák" vznikl v Československu v 70. letech a odkazuje na zkrácený název amerického časopisu "Leatherneck Magazine", který byl mezi mladými lidmi populární. Dnes je křivák nadčasovým kouskem oblečení, který se hodí k mnoha stylům a příležitostem.

Tipy na výlet na Křivák

Křivák, nejvyšší vrchol Bílých Karpat na Moravě, láká turisty nádhernými výhledy a panenskou přírodou. Na vrchol, tyčící se do výšky 757 metrů nad mořem, vede několik značených turistických tras. Nejoblíbenější je trasa z obce Velká nad Veličkou, která vás provede malebným údolím Veličky. Cesta je dlouhá přibližně 6 kilometrů a zvládnete ji i s dětmi.

Nezapomeňte na pevnou turistickou obuv, trasa je místy náročnější. Po výstupu na Křivák se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na moravskou i slovenskou stranu Bílých Karpat. Za jasného počasí dohlédnete až na Pálavu a Hostýnské vrchy. Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna, která vám výhled ještě více zpříjemní.

Občerstvení na Křiváku nečekejte, proto si svačinu a pití vezměte s sebou. V letních měsících se osvěžte v některém z pramenů pitné vody, které se nacházejí podél turistických tras. Ať už se na Křivák vydáte kdykoliv během roku, nezapomeňte na fotoaparát. Krása zdejší krajiny vás uchvátí.

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jaroslava Novorová

Tagy: křivák | název pro horský vrchol v krkonoších