Holedná - nejvýškovější rozhledna v Brně, která vás doslova dostane na vrchol cestovatelského dobrodružství!

Rozhledna Holedná

Vítejte u článku o rozhledně Holedná, kterou můžete navštívit v brněnské lokalitě s názvem Komín. Tato rozhledna je jedním z nejznámějších výškových bodů města Brna a nabízí ohromující pohled na okolní krajinu a panoramatický výhled na celé město. V našem článku se podíváme na historii této ikonické stavby, její architekturu a zajímavosti spojené s jejím okolím. Pokud tedy plánujete navštívit Brno, rozhodně nevynechejte návštěvu této fantastické rozhledny!

Historie rozhledny Holedná

Rozhledna Holedná se nachází na stejnojmenné hoře v Brně. Historie této rozhledny sahá až do roku 1934, kdy zde byla postavena dřevěná vyhlídková věž. V roce 1956 byla však tato věž z důvodu havarijního stavu uzavřena a následně stržena.

V roce 1963 začala výstavba nové, betonové rozhledny podle architektonického návrhu Jana Bočana. Budova byla dokončena o dva roky později, v roce 1965, a slavnostně otevřena pro veřejnost. Rozhledna měří celkovou výšku 62 metrů a poskytuje návštěvníkům nejen krásné pohledy na Brno a jeho okolí, ale i možnost pobytu v restauraci nebo při různých kulturních akcích na jejím vrcholu.

V průběhu let prošla rozhledna několika úpravami a rekonstrukcemi, aby byla stále bezpečná pro návštěvníky. V současné době je jedním z nejoblíbenějších brněnských turistických cílů a symbolizuje krásy města a jeho okolí.

Umístění a přístup k rozhledně

Rozhledna Holedná se nachází v krásné přírodní oblasti na kopci Holedná, který se tyčí nad Brnem. K rozhledně je možné dostat se pěší turistickou trasou, která začíná u autobusové zastávky Červený kopec a trvá asi 45 minut. Alternativně je možné dojet autem nebo MHD k parkovišti ve svahu kopce a poté pokračovat krátkou pěší částí. Rozhledna samotná nabízí neuvěřitelný výhled na celé město Brno a jeho okolní krajinu. Každoročně sem také proudí tisíce turistů, kteří si chtějí užít tento nádherný panoramatický výhled.

Architektura a design rozhledny

Rozhledna Holedná v Brně je nejen oblíbenou turistickou atrakcí, ale také architektonickým skvostem. Její design je jedinečný a moderní, přestože se nachází na památkově chráněném území. Architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman se inspirovali tvarem skalních útvarů v okolí rozhledny a dokázali vytvořit harmonický celek s překrásným výhledem na celé okolí města. Rozhledna disponuje dvěma vyhlídkovými plošinami, z nichž ta druhá se nachází ve vrchní části stavby a nabízí návštěvníkům panoramatický pohled na Brno a jeho okolí. Celková výška rozhledny dosahuje 65 metrů a jejím symbolem jsou kruhové otvory, které jsou zcela dominantním prvkem fasády stavby. Každoročně tuto neobvyklou rozhlednu navštíví desetitisíce turistů i místních obyvatel, aby zde zažili nevšední zážitek spojený s krásami brněnské krajiny a unikátním architektonickým pojetím rozhledny Holedná.

Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny na Holednou v Brně je ohromující. Z vrcholu se nabízí úchvatný panoramatický pohled na celé město a jeho okolní krajinu. Vidět lze historické památky, jako je Vila Tugendhat, katedrála svatého Petra a Pavla nebo Špilberk. Nechybí ani moderní architektura, jako jsou vysoké budovy a sídliště. Krajina kolem Brna je plná zelených polí a lesů, které do skvělé scenérie zapadají. Celkově se jedná o nádherný výhled, který stojí za to vidět.

Aktivity a atrakce v okolí rozhledny

Okolí rozhledny Holedná nabízí mnoho zajímavých aktivit a atrakcí pro návštěvníky. Pokud jste milovník přírody, nemůžete si nechat ujít pohodlnou procházku po okolních lesích a lukách s vynikajícím výhledem na celé Brno. Milovníci historie si zase mohou projet nedaleký hrad Veveří, který nabízí řadu zajímavostí z doby středověku. Pro ty, kteří hledají adrenalinové zážitky, je tu připravena možnost horolezeckých aktivit na blízkých skalách nebo projížďka na horském kole po kopcovitém terénu s krásnými výhledy. Zkrátka, okolní krajina kolem rozhledny Holedná nabídne každému návštěvníkovi to pravé ořechové podle jeho zájmů a preferencí.

Informace pro návštěvníky

Pokud plánujete návštěvu Brna a hledáte zajímavé místo pro krásný výhled na město, pak je pro vás ideální volbou rozhledna Holedná. Tato výšková budova se nachází na kopci nad městem a nabízí neuvěřitelný panoramatický pohled na Brno a jeho okolí. Pokud se chystáte na tuto rozhlednu, doporučujeme si přinést s sebou dostatečné množství tekutin a vhodnou obuv pro pohodlné stoupání po schodech. Na vrcholu rozhledny najdete také malou restauraci, kde si můžete odpočinout a osvěžit se při krásném výhledu. Vstupné na rozhlednu je velmi přijatelné a určitě stojí za to si zde užít jedinečný zážitek s nezapomenutelným výhledem na Brno.

Celkově lze říci, že návštěva rozhledny Holedná v Brně je nezapomenutelným zážitkem. Přestože se jedná o poměrně náročné stoupání, odměna za to stojí v podobě krásného panoramatu města Brna a okolních kopců. Rozhledna nabízí také možnost posedět si na venkovní terase a občerstvit se v nedaleké restauraci. Vřele doporučuji navštívit tuto brněnskou dominantu a prohlédnout si krásy Moravského krasu z pohledu vrcholu Holedné.

Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: rozhledna holedná | rozhledna v brně