Nádraží Veleslavín: Brána do srdce Prahy i za dobrodružstvím

Nádraží Veleslavín

Poloha a dostupnost

Nádraží Veleslavín se nachází v Praze 6, v městské části Veleslavín, a slouží jako důležitý dopravní uzel. Jeho poloha v blízkosti Letiště Václava Havla Praha z něj činí strategický bod pro cestující ze zahraničí i z České republiky. Stanice je součástí železniční trati Praha-Smíchov – Hostivice a zároveň slouží jako přestupní bod mezi vlaky a metrem linky A. Díky této poloze je nádraží Veleslavín snadno dostupné jak individuální, tak i hromadnou dopravou. V docházkové vzdálenosti se nachází autobusové zastávky linek MHD, které zajišťují spojení s dalšími částmi Prahy 6 a s centrem města. Pro řidiče je k dispozici parkoviště P+R, které umožňuje pohodlné zaparkování a následné pokračování do centra metrem. Železniční nádraží v Praze, ať už se jedná o hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, Holešovice, nebo Smíchov, jsou s nádražím Veleslavín propojeny hustou sítí železničních linek a linek Esko. Cesta vlakem z centra Prahy na nádraží Veleslavín trvá přibližně 15 minut.

Spoje a linky

Nádraží Veleslavín je moderní dopravní uzel, který spojuje hned několik druhů dopravy. Nachází se na severozápadě Prahy a slouží jako důležitý přestupní bod mezi metrem a autobusy. Stanice metra Veleslavín, ležící na trase A, umožňuje rychlé spojení s centrem města i s dalšími stanicemi na této lince. Z nádraží Veleslavín vyjíždí celá řada autobusových linek, a to jak městských, tak i příměstských. Díky tomu se z Veleslavína snadno dostanete do různých částí Prahy i do okolních obcí.

Pro cestující, kteří preferují vlakovou dopravu, je v docházkové vzdálenosti železniční stanice Praha-Veleslavín. Ta je součástí železniční tratě Praha – Kladnovice a nabízí spojení s dalšími stanicemi v Praze a jejím okolí. Nádraží Veleslavín tak představuje důležitý dopravní uzel, který usnadňuje cestování po Praze i do jejích přilehlých oblastí. Díky kombinaci metra, autobusů a vlaků nabízí cestujícím širokou škálu možností, jak se pohodlně a efektivně dopravit do svého cíle.

Vybavení nádraží

Nádraží Veleslavín, součást moderní železniční tratě, se může pochlubit špičkovým vybavením pro komfort cestujících. K dispozici jsou přehledné informační tabule s aktuálními informacemi o odjezdech a příjezdech vlaků. Samozřejmostí jsou elektronické informační panely. Prodej jízdenek zajišťují jak klasické pokladny s obsluhou, tak moderní automaty na jízdenky. Bezbariérový přístup je zajištěn výtahy a eskalátory. Komfortní čekání umožňují kryté prostory s lavičkami. V blízkosti nádraží se nachází zastávky MHD a parkoviště pro snadnou dostupnost.

Železniční nádraží v Praze, jako významný dopravní uzel, se vyznačují komplexním vybavením pro potřeby cestujících. Hlavní nádraží, Praha hlavní nádraží, a další významná pražská nádraží disponují širokou škálou služeb. Nechybí zde restaurace, kavárny a obchody pro zajištění občerstvení a nákupu. Cestující zde naleznou také úschovny zavazadel, bankomaty, toalety a informační centra. Pro handicapované cestující jsou k dispozici asistenční služby. Moderní informační systém zahrnuje elektronické tabule, hlášení a dotykové kiosky. Bezpečnost na nádražích je zajištěna kamerovým systémem a ostrahou.

Historie stanice

V roce 1850 se otevřela železniční trať Praha – Kralupy nad Vltavou, která představovala první úsek Buštěhradské dráhy. V té době se Veleslavín nacházel daleko od centra Prahy a byl samostatnou obcí. Provoz vlaků na trati byl zahájen 1. května 1850. Původní stanice Veleslavín, tehdy nazývaná jen „Veleslavín“, se nacházela o několik set metrů blíže k Dejvicím, v místech dnešní zastávky Praha-Veleslavín. V roce 1961 byla stanice přejmenována na „Praha-Veleslavín“ a v roce 1985 byla dána do provozu nová železniční zastávka, která slouží dodnes. Stará budova stanice z roku 1850 byla zbořena v 80. letech 20. století. Současná podoba stanice je výsledkem modernizace z roku 2018, která proběhla v souvislosti s otevřením linky metra A do Motola. V rámci modernizace získala stanice bezbariérový přístup a nové nástupiště.

Vlastnost Popis
Název Nádraží Veleslavín
Typ Železniční stanice
Adresa
Městská část Praha 6
Spoje
Přístupnost
Služby

Zajímavosti v okolí

V těsné blízkosti stanice metra Nádraží Veleslavín se nachází park Divoká Šárka, oblíbené místo pro relaxaci a procházky v přírodě. Park nabízí malebná údolí, skalní útvary a přírodní koupaliště. Pro milovníky historie je kousek odtud Letiště Václava Havla Praha, kde sídlí Letecké muzeum Kbely s expozicí československých a zahraničních letadel.

V docházkové vzdálenosti od železniční stanice Praha - Dejvice se nachází Technické muzeum v Praze, které mapuje vývoj vědy a techniky. V Praze 6 se také nachází řada významných architektonických památek, jako je například Müllerova vila od Adolfa Loose nebo Kramářova vila, sídlo předsedy vlády České republiky. Pro milovníky umění je zde Národní galerie Praha, která spravuje sbírky starého i moderního umění.

Tipy pro cestující

Ať už míříte na letiště Václava Havla, nebo se chystáte objevovat krásy Prahy, nádraží Veleslavín je skvělým výchozím bodem.

Doprava z nádraží Veleslavín

Z nádraží Veleslavín se snadno dostanete do centra Prahy. Stačí nasednout na metro linky A a vystoupit například na stanici Můstek, Muzeum nebo Malostranská. Cesta do centra trvá přibližně 20 minut.

Pokud máte namířeno na hlavní vlakové nádraží, zvolte opět metro linky A a vystupte na stanici Hlavní nádraží. Cesta vám zabere zhruba 30 minut.

Užitečné informace

Nezapomeňte si ověřit aktuální jízdní řády, ať už se chystáte cestovat vlakem nebo autobusem.

Využijte informační tabule a kiosky, které jsou vám k dispozici v prostorách nádraží. V případě potřeby se neváhejte obrátit na pracovníky informačního centra.

Občerstvení

V okolí nádraží Veleslavín naleznete několik možností občerstvení. Pokud máte více času, vydejte se do některé z restaurací v blízkém okolí.

Jízdenky

Nezapomeňte na platnou jízdenku. Jízdenky si můžete zakoupit v automatech na jízdenky, v trafikách nebo online.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Amálie Vomelová

Tagy: nádraží veleslavín | železniční nádraží v praze